Reglamentacja niektórych wyrobów użytkowych ze złota i platyny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: FINANSÓW, HANDLU WEWNĘTRZNEGO ORAZ PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 4 grudnia 1951 r.
w sprawie reglamentacji niektórych wyrobów użytkowych ze złota i platyny.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 4 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wyrobach użytkowych ze złota i platyny bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć niezdatne wskutek uszkodzenia do użytku wyroby użytkowe ze złota i platyny oraz części tych wyrobów uznane za artykuły reglamentowane na podstawie rozporządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 grudnia 1951 r. w sprawie uznania niektórych wyrobów użytkowych ze złota i platyny za artykuły reglamentowane (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 425).
§  2.
1.
Zabronione jest nabywanie, zbywanie oraz oddawanie i przyjmowanie do przerobu wyrobów użytkowych ze złota i platyny, jeżeli nabywcą, zbywcą lub przetwórcą nie są przedsiębiorstwa wymienione w § 3.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy oddawania i przyjmowania do przerobu na cele gospodarki narodowej wyrobów użytkowych ze złota, posiadanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Powierza się na zasadzie wyłączności:
1)
skup i przerób wyrobów użytkowych ze złota:
a)
przedsiębiorstwu państwowemu "Centrala Jubilerska",
b)
centrali spółdzielczo-państwowej "Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego" i zrzeszonym w niej spółdzielniom,
c)
przedsiębiorstwu "Ars Christiana - Centrala Wytwórczości i Handlu Dewocyjnego",
2)
skup i przerób wyrobów użytkowych z platyny:

przedsiębiorstwu państwowemu "Centrala Jubilerska".

2.
Uprawnienia przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) mogą wykonywać tylko jednostki organizacyjne tych przedsiębiorstw określone przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrami Handlu Wewnętrznego oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  4.
1.
Przerób wyrobów użytkowych ze złota i platyny przez przedsiębiorstwa wymienione w § 3 dokonywany być może jedynie na wyroby gotowe zazwyczaj w kraju z tych kruszców wytwarzane o zawartości czystego kruszcu nie przekraczającej 15 g lub na półfabrykaty używane w praktyce dentystycznej w granicach zakresu działania tych przedsiębiorstw.
2.
Wprowadzenie do obrotu wyrobów gotowych oraz używanych w praktyce dentystycznej półfabrykatów wytworzonych przez uprawnione przedsiębiorstwo z własnych wyrobów użytkowych ze złota i platyny, jak również wydanie zleceniodawcy takich przedmiotów wykonanych z wyrobów użytkowych powierzonych do przerobu - może nastąpić dopiero po stwierdzeniu przez urząd probierczy w rejestrze obrotu złotem i platyną (§ 6): rodzaju i ilości wytworzonych przedmiotów, zgodności ich wykonania z przepisem ust. 1 oraz ilości zawartego w nich złota lub platyny (próby).
3.
Przedsiębiorstwa uprawnione do przerobu wyrobów użytkowych ze złota mogą kruszec ten zużywać również do pozłacania przedmiotów, wytwarzanych przez nie w granicach zakresu ich działania.
§  5.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 3 dokonują skupu wyrobów użytkowych ze złota i platyny oraz sprzedaży tych wyrobów po cenach ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwa uprawnione do skupu i przerobu wyrobów użytkowych ze złota i platyny obowiązane są prowadzić rejestr obrotu złotem i platyną.
2.
Wpisaniu do rejestru podlegają transakcje obejmujące wyroby użytkowe ze złota i platyny oraz przerób tych przedmiotów bądź zużycie ich do pozłocenia.
3.
Formę rejestru i sposób jego prowadzenia ustali Minister Finansów w drodze zarządzenia.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) nie mogą odsprzedać wyrobów użytkowych ze złota bez ich przerobienia z zastrzeżeniem wynikającym z § 8.
2.
Przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Jubilerska" może odsprzedawać wyroby użytkowe ze złota i platyny, bez ich przerobienia, wyłącznie na potrzeby gospodarki narodowej za zezwoleniem Ministra Finansów.
§  8.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 3 obowiązane są odsprzedawać wyroby użytkowe ze złota i platyny bez ich przerobienia jednostkom określonym przez Ministra Finansów w drodze zarządzenia wydanego w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego w ilościach wskazanych w tym zarządzeniu.
§  9.
Rozporządzenie nie dotyczy obrotu ani przerobu platyny dokonywanego przez jednostki gospodarki uspołecznionej w zakresie potrzeb gospodarki narodowej, unormowanego odrębnymi przepisami.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.62.426

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Reglamentacja niektórych wyrobów użytkowych ze złota i platyny.
Data aktu: 04/12/1951
Data ogłoszenia: 13/12/1951
Data wejścia w życie: 15/12/1951