Bezpieczeństwo i higiena pracy przy metalizacji natryskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ZDROWIA, PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO I PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 3 października 1951 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy metalizacji natryskowej.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) oraz ust. 2 i 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 325) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy ochrony życia i zdrowia osób zatrudnionych przy metalizacji natryskowej, tj. przy nakładaniu na powierzchnię przedmiotów warstwy metali metodą natryskiwania stopionego metalu za pomocą strumienia sprężonego powietrza albo innego gazu lub pary.
§  2.
Przy metalizacji natryskowej kierownictwo zakładu pracy powinno stosować wszelkie środki zapewniające bezpieczne i nie zagrażające zdrowiu wykonywanie pracy, a w szczególności:
1)
środki przeciw wdychaniu przez pracownika szkodliwych gazów, par i pyłów, powstających przy metalizacji oraz przy poprzedzającym metalizację oczyszczaniu przedmiotów.
2)
środki przeciwko zanieczyszczeniu przez pary i pyły ciała i odzież pracownika, w której przychodzi do pracy.
3)
środki zapobiegające szkodliwemu działaniu promieniowania łuku elektrycznego oraz porażeniom prądem elektrycznym przy metalizacji pistoletem elektrycznym.
4)
środki do starannego oczyszczania pomieszczeń służących do metalizacji,
5)
środki zapobiegające działaniu na uszy pracownika hałasu wytwarzanego przez pistolety do metalizacji,
6)
środki ochrony oczu przeciwko przenikaniu do nich ciał obcych (iskier, pyłów), wytwarzanych przy metalizacji,
7)
środki zapobiegające wybuchom gazów używanych przy metalizacji, takich jak acetylen i tlen oraz powietrze sprężone.
§  3.
Metalizacja natryskowa może być dokonywana:
1)
na wolnym powietrzu przy zachowaniu przepisu § 5,
2)
w specjalnych na ten cel przeznaczonych pomieszczeniach, oddzielonych od innych pomieszczeń, przy zachowaniu przepisów §§ 8 i 15.
§  4.
1.
Metalizację w pomieszczeniach należy wykonywać bądź w szafkach wyciągowych, zaopatrzonych w skuteczną miejscową wentylację ssącą, usuwającą wydobywanie się pary i pyły, bądź na maszynach (np. tokarkach) zaopatrzonych w ssawkę wentylacji mechanicznej ssącej. Przednia ścianka szafki wyciągowej powinna być przesuwalna w płaszczyźnie pionowej, celem regulowania wielkości otworu roboczego tej szafki.
2.
Prędkość powietrza zasysanego przez wentylację powinna wynosić w miejscu wykonywania metalizacji dla szafek wyciągowych co najmniej 0,8-1,0 m/sek., dla ssawek zaś znajdujących się przy warsztatach tokarskich lub innych miejscach metalizacji w pracowniach co najmniej 3,0 - 4,0 m/sek.
3.
Wstęp do pomieszczeń przeznaczonych do metalizacji osobom do tego nie powołanym oraz nie zaopatrzonym w sprzęt, wymieniony w § 19, jest wzbroniony. Zakaz ten należy w sposób czytelny i trwały podać do wiadomości za pomocą odpowiednich napisów u wejścia do tych pomieszczeń.
§  5.
W razie wykonywania prac metalizacji natryskowej oraz poprzedzającej ją obróbki przy pomocy dmuchawki piaskowej w pomieszczeniach nie przeznaczonych specjalnie na te prace lub na wolnym powietrzu, nie wolno przebywać w pasie ochronnym ogrodzonym o szerokości co najmniej 3 m dookoła miejsca metalizacji osobom do tego nie powołanym i nie zaopatrzonym w sprzęt ochronny, wymieniony w § 19. Zakaz ten powinien być w sposób czytelny i trwały podany do wiadomości za pomocą odpowiednich napisów w miejscach wykonywania metalizacji.
§  6.
Metalizację drobnych przedmiotów należy w miarę technicznej możliwości przeprowadzać sposobem automatycznym w zamkniętych aparatach, zaopatrzonych w mechaniczną wentylację ssącą.
§  7.
W celu zmniejszenia ryzyka niebezpieczeństwa i szkodliwości dla zdrowia pracownika należy w miarę możliwości technicznej pracę zautomatyzować.
§  8.
Pomieszczenia wymienione w § 3 pkt 2 powinny odpowiadać następującym warunkom:
a)
mieć co najmniej 3,5 m wysokości oraz co najmniej 15 m objętości na jednego pracownika,
b)
w zimnej porze roku być należycie ogrzewane, być dobrze oświetlone światłem dziennym, a w razie potrzeby i sztucznym, którego instalacja powinna odpowiadać przepisom dla pomieszczeń o niebezpieczeństwie wybuchowości,
c)
mieć ściany, sufit i podłogi twarde, gładkie i łatwe do oczyszczania na mokro.
§  9.
Pomieszczenia do metalizacji natryskowej nie mające szafek wyciągowych powinny być zaopatrzone w urządzenia miejscowej wentylacji ssącej ze ssawkami umieszczonymi możliwie blisko miejsca wytwarzania się par i pyłów metalowych.
§  10.
Stoły, warsztaty i stojaki do metalizacji powinny być wykonane tak, aby można je było gruntownie oczyścić na mokro z pyłów.
§  11.
1.
Pistolety do metalizacji należy stale utrzymywać w stanie sprawnym i czystym .
2.
Pistolet gazowy powinien być zaopatrzony w urządzenie zabezpieczające przed cofnięciem się gazu.
§  12.
Jeżeli do pistoletu używa się płomieni tlenu i acetylenu lub innego gazu palnego, aparatura dla tych gazów powinna odpowiadać przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy przy spawaniu i cięciu metali gazem.
§  13.
Instalacje do sprężonego powietrza używanego do metalizacji, jak sprężarki, zbiorniki i przewody, powinny być zbudowane i utrzymywane w sposób bezpieczny.
§  14.
Przewody do gazów należy przytwierdzać do nasadek w sposób pewny i mocny.
§  15.
W razie stosowania pistoletów elektrycznych, należy zachować wszelkie zasady ostrożności, zapobiegające porażeniu pracownika przez prąd.
§  16.
1.
Oczyszczanie powierzchni przedmiotów przeznaczonych do metalizacji, wykonywane przy pomocy cieczy lotnych, łatwopalnych lub dających szkodliwe wyziewy, powinno być możliwie zautomatyzowane. Oczyszczanie to powinno być w miarę technicznej możliwości wykonywane w aparaturze całkowicie zamkniętej i zaopatrzonej w urządzenia mechaniczne wentylacji ssącej lub w specjalnych szafkach wyciągowych.
2.
Ewentualne czynności usuwania resztek smarów i innych podobnych ciał oraz podgrzewanie przedmiotów przeznaczonych do metalizacji za pomocą pieca lub palników powinny być dokonywane w sposób nie narażający na oparzenie pracownika lub na pożar.
3.
Przygotowania powierzchni przedmiotów przeznaczonych do metalizacji za pomocą metod elektrycznych powinny być wykonywane przy zabezpieczeniu pracownika od porażenia prądem, uszkodzenia skóry żrącymi elektrolitami oraz zatrucia przez szkodliwe wyziewy.
4.
Przygotowanie powierzchni przedmiotów przy pomocy dmuchawki piaskowej powinno być wykonywane zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.
§  17.
Podłogi,stoły, szafki wyciągowe, warsztaty, ściany i w ogóle wszelkie części pomieszczeń, przeznaczonych do metalizacji natryskowej, należy regularnie i gruntownie oczyszczać z osiadającego na nich pyłu za pomocą odpylaczy elektrycznych lub na mokro.
§  18.
Gazów, par lub pyłów usuniętych z pomieszczeń metalizacji za pomocą wentylacji nie wolno wypuszczać na zewnątrz pomieszczeń, lecz należy je chwytać za pomocą filtrów lub osadników.
§  19.
Pracowników, zatrudnionych przy metalizacji natryskowej na wolnym powietrzu lub w specjalnych pomieszczeniach, o ile ta metalizacja nie odbywa się w szafkach wyciągowych lub w aparaturze szczelnie zamkniętej, należy zaopatrzyć:
1)
przy stosowaniu metali łatwotopliwych oraz wybitnie trujących, jak ołów lub kadm - w maski izolacyjne z dopływem czystego sprężonego powietrza,
2)
przy stosowaniu metali szkodliwych w mniejszym stopniu, jak miedź, cynk, aluminium - w respiratory przeciwpyłowe, a przy pracy ponad 30 minut - w maski izolacyjne, jak w pkt. 1,
3)
w okulary ochronne typu zamkniętego, tj. w oprawie szczelnie osłaniające oczodół, z szybkami z ochronnego szkła oraz z taśmą umocowującą okulary na głowie,
4)
w odzież ochronną i rękawice z materiału pyłoszczelnego i trudnopalnego oraz osłaniającego ciało od oparzenia pryskającymi kroplami stopionego metalu lub iskrami
5)
w nauszniki zabezpieczające uszy od hałasu wywołanego przez pistolet.
§  20.
1.
Pracownikowi zatrudnionemu przy metalizacji natryskowej należy umożliwić korzystanie z umieszczonej w pobliżu stanowiska pracy umywalki z ciepłą wodą bieżącą, zaopatrzonej w mydło, ręcznik oraz szczotkę do rąk. Na każdych 5 pracowników zatrudnionych na jednej zmianie przy metalizacji powinien przypadać 1 kran umywalki.
2.
Pracownikowi, zatrudnionemu przy metalizacji natryskowej, należy umożliwić korzystanie z ciepłego natrysku, umieszczonego w pobliżu stanowiska pracy. Na każdych 10 pracowników na jednej zmianie, zatrudnionych przy metalizacji, powinno przypadać 1 sitko natryskowe.
§  21.
W pobliżu miejsc metalizacji nie wolno spożywać posiłków i palić tytoniu.
§  22.
Pracownicy zatrudnieni przy metalizacji natryskowej powinni być badani przez lekarza przed przystąpieniem do tej pracy oraz okresowo co najmniej do 6 miesięcy podczas jej wykonywania z metalami szkodliwymi (ołowiem, kadmem).
§  23.
Tekst niniejszego rozporządzenia należy wywiesić w zakładzie pracy na miejscu widocznym.
§  24.
Kierownictwo zakładu pracy powinno przed zatrudnieniem przy metalizacji natryskowej pouczyć pracowników o sposobie bezpiecznego i nieszkodliwego wykonywania tej pracy.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.53.374

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy metalizacji natryskowej.
Data aktu: 03/10/1951
Data ogłoszenia: 20/10/1951
Data wejścia w życie: 20/10/1951