Wymagania do zajmowania stanowisk referendarskich w organach zastępstwa prawnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1951 r.
w sprawie wymagań do zajmowania stanowisk referendarskich w organach zastępstwa prawnego.

Na podstawie art. 15 dekretu z dnia 29 marca 1951 r. o organach zastępstwa prawnego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 159) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zajmowania stanowisk referendarskich, związanych z udzielaniem pomocy prawnej w organach zastępstwa prawnego, mogą być dopuszczone osoby, które:
1)
odpowiadają ogólnym warunkom, przepisanym dla pracowników państwowych,
2)
dają rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków zgodnie z zasadami praworządności ludowej,
3)
ukończyły wyższe studia prawnicze z przepisanymi egzaminami,
4)
odbyły dwuletnią aplikację w organach zastępstwa prawnego, zakończoną złożeniem egzaminu referendarskiego.
§  2.
Wymagania odbycia aplikacji i złożenia egzaminu referendarskiego nie stosują się do:
1)
osób, które złożyły egzamin referendarski w b. Prokuratorii Generalnej R. P. lub zostały od tego egzaminu zwolnione,
2)
osób, które w myśl ustawy o ustroju adwokatury posiadają kwalifikacje, uprawniające do wpisu na listę adwokatów.
§  3.
Prezes Rady Ministrów może zwolnić osoby, ubiegające się o przyjęcie na stanowiska referendarskie, związane z udzielaniem pomocy prawnej, od odbycia całości lub części aplikacji w organach zastępstwa prawnego jak również od złożenia egzaminu referendarskiego.
§  4.
1.
Na stanowisko aplikanta w organach zastępstwa prawnego mogą być powołane osoby, które odpowiadają wymaganiom, określonym w § 1 pkt 1-3.
2.
Aplikacja polega na zaznajomieniu się ze wszystkimi działami pomocy prawnej.
3.
Ogólne kierownictwo kształcenia aplikantów należy do dyrektora Urzędu Zastępstwa Prawnego.
§  5.
1.
Po zakończeniu okresu aplikacji powinien aplikant poddać się egzaminowi referendarskiemu.
2.
Dyrektor Urzędu Zastępstwa Prawnego może odroczyć termin egzaminu o jeden rok.
3.
W razie nieprzystąpienia bez usprawiedliwionej przyczyny do egzaminu w wyznaczonym terminie lub do ponownego egzaminu (§ 12) aplikant zostaje zwolniony ze służby.
§  6.
Aplikanci składają egzamin referendarski przed komisją egzaminacyjną, ustanowioną przy Urzędzie Zastępstwa Prawnego.
§  7.
1.
Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej jest dyrektor lub wicedyrektor Urzędu Zastępstwa Prawnego albo wyznaczony przez dyrektora jeden z naczelników wydziału tego Urzędu.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą ponadto:
a)
dwaj egzaminatorzy, wyznaczeni przez dyrektora Urzędu Zastępstwa Prawnego do pełnienia powyższej funkcji spośród pracowników tego Urzędu, zajmujących stanowiska referendarskie, związane z udzielaniem pomocy prawnej,
b)
sędzia delegowany przez Prezesa Sądu Najwyższego,
c)
adwokat delegowany przez Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej,
d)
przedstawiciel związków zawodowych delegowany przez Centralną Radę Związków Zawodowych.
3.
Za udział w posiedzeniach komisji przewodniczący i inni jej członkowie otrzymują wynagrodzenie w wysokości, ustalonej przez Prezesa Rady Ministrów.
§  8.
Przedmiotem egzaminu jest ogół przepisów z zakresu prawa obowiązującego ze specjalnym uwzględnieniem tych jego działów, których znajomość jest niezbędna dla należytego wykonywania czynności zastępstwa sądowego. Ponadto kandydat powinien wykazać się znajomością podstaw marksizmu-leninizmu oraz wiedzy o Polsce Ludowej i świecie współczesnym.
§  9.
Przed przystąpieniem do egzaminu ustnego kandydat składa egzamin pisemny, polegający na opracowaniu dwóch tematów, z których jeden obejmuje opracowanie opinii prawnej, a drugi - pisma procesowego.
§  10.
Przy ocenie wyniku egzaminu należy przede wszystkim uwzględnić wykazany przez kandydata stopień ogólnego wykształcenia prawniczego oraz zdolność do zwięzłego i wyczerpującego ujmowania kwestii prawnych, a także umiejętność stosowania właściwych przepisów.
§  11.
Wynik egzaminu ocenia komisja egzaminacyjna jako: bardzo dobry, dobry, zadawalający lub niezadowalający.
§  12.
W razie niezadawalającego wyniku egzamin może być powtórzony tylko jeden raz po upływie czasu, który ustali komisja egzaminacyjna.
§  13.
Aplikanci b. Prokuratorii Generalnej R. P., zatrudnieni w powyższym urzędzie w dniu przejęcia jego funkcji przez organy zastępstwa prawnego, odbywają dalszą aplikację według przepisów niniejszego rozporządzenia z zaliczeniem im czasu dotychczas odbytej aplikacji. Mogą być oni dopuszczeni do egzaminu referendarskiego w razie odbycia jednorocznej aplikacji w b. Prokuratorii bądź po odbyciu tej aplikacji łącznie w b. Prokuratorii i organach zastępstwa prawnego.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.32.248

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania do zajmowania stanowisk referendarskich w organach zastępstwa prawnego.
Data aktu: 02/06/1951
Data ogłoszenia: 18/06/1951
Data wejścia w życie: 18/06/1951