Kuratorzy sądowi dla nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 marca 1951 r.
o kuratorach sądowych dla nieletnich.

Na podstawie art. 493 § 2 k.p.k. (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 40, poz. 364) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy każdym sądzie dla nieletnich powołuje się kuratorów sądowych dla nieletnich, którzy są organem pomocniczym sądu.
2.
Kurator obowiązany jest do szczególnej czujności wobec wpływów wroga klasowego, inspirującego nieletnich do popełniania przestępstw.
§  2.
1.
Do obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich należy wykonywanie czynności zleconych w toku śledztwa przez sędziego dla nieletnich (art. 477 i 481 k.p.k.) oraz sprawowanie dozoru nad nieletnimi powierzonymi mu na mocy orzeczeń sądów karnych (art. 69 § 2, 71, 73 § 2 i 75 § 2 k.k.).
2.
Kurator sprawując dozór nad nieletnim zobowiązany jest poczynić wszelkie starania celem zapewnienia mu korzystania z warunków rozwojowych dostępnych dziecku i młodzieży w ustroju ludowo-demokratycznym, a zwłaszcza w zakresie wykształcenia ogólnego i ideologicznego oraz przygotowania do zawodu.
§  3.
Kuratorów sądowych dla nieletnich powołuje i odwołuje prezes sądu wojewódzkiego na wniosek przewodniczącego wydziału dla nieletnich.
§  4.
Do sprawowania obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich mogą być powoływane osoby, które:
1)
posiadają obywatelstwo polskie i korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
dają rękojmię należytego wypełniania włożonych na nich obowiązków.
§  5.
Nie mogą być kuratorami sądowymi dla nieletnich osoby:
1)
pozbawione na mocy orzeczenia sądu władzy rodzicielskiej,
2)
karane sądownie,
3)
które z powodu wady umysłowej lub fizycznej nie są w stanie pełnić obowiązków kuratora.
§  6.
1.
Kuratorzy składają przed przewodniczącym wydziału dla nieletnich najpóźniej przed objęciem pierwszego dozoru następujące przyrzeczenie:

"Świadomy wagi mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki kuratora sądowego dla nieletnich wykonam z całą sumiennością, mając zawsze na względzie dobro Polski Ludowej i osoby podlegającej mojemu dozorowi.".

2.
Z odebrania przyrzeczenia sporządza się protokół, który podpisują odbierający i składający przyrzeczenie.
§  7.
1.
Protokół odebrania przyrzeczenia przesyła się prezesowi sądu wojewódzkiego, który wydaje kuratorowi sądowemu dla nieletnich legitymację. (Wzór legitymacji w załączniku.)
2.
Legitymacja powinna zawierać wezwanie Milicji Obywatelskiej oraz innych władz o udzielenie kuratorowi, jako organowi pomocniczemu sądu, pomocy w zakresie prowadzonych przez kuratora czynności śledztwa oraz sprawowanego dozoru.
§  8.
Kuratorzy sądowi dla nieletnich obowiązani są do zachowania w tajemnicy okoliczności, o których powzięli wiadomość przy sprawowaniu swoich obowiązków.
§  9.
Prezes sądu wojewódzkiego odwołuje kuratora sądowego dla nieletnich:
1)
gdy kurator nie spełnia należycie swoich obowiązków,
2)
na skutek uzasadnionej prośby o zwolnienie od pełnienia obowiązków kuratora,
3)
jeżeli wymagają tego względy organizacyjne,
4)
jeżeli zajdą przyczyny wymienione w § 5.
§  10.
Prezes sądu wojewódzkiego na wniosek przewodniczącego wydziału dla nieletnich zawiesza w czynnościach kuratora sądowego dla nieletnich, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne.
§  11.
Pełnienie obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich jest funkcją społeczną. W związku ze sprawowaniem przez kuratora jego funkcji może on otrzymywać ryczałt miesięczny, którego wysokość powinna być uzależniona od ilości i rodzaju czynności wykonywanych na zlecenie sądu. Ryczałt nie może przekraczać zasadniczego uposażenia pracownika państwowego w najniższej grupie.
§  12.
Prezes sądu wojewódzkiego na wniosek przewodniczącego wydziału dla nieletnich zatwierdza wysokość poszczególnych ryczałtów dla kuratorów.
§  13.
Przy zwalnianiu kuratorów w godzinach pracy dla wykonania obowiązków, przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, mają zastosowanie przepisy § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz § 5 ust. 4 uchwały Rady Ministrów z dnia 5 maja 1950 r. w przedmiocie określenia przypadków usprawiedliwiających nieobecność w pracy oraz warunków i trybu usprawiedliwienia nieobecności (Monitor Polski Nr A-51, poz. 584) z późniejszymi zmianami.
§  14.
Sędzia dla nieletnich kontroluje działalność kuratorów sądowych dla nieletnich oraz udziela im potrzebnych wskazań. O poważniejszych uchybieniach kuratora sędzia dla nieletnich zawiadamia prezesa sądu wojewódzkiego.
§  15.
Szczegółowy tryb powoływania kuratorów sądowych dla nieletnich, organizację wewnętrzną sieci kuratorów, sposób powierzania dozoru nad nieletnimi i innych czynności oraz zakres praw i obowiązków kuratorów ustali osobna instrukcja.
§  16.
Traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 1935 r. o kuratorach nieletnich (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 316) i wydane na jego podstawie przepisy.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

Wzór legitymacji kuratora sądowego dla nieletnich.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.25.188

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kuratorzy sądowi dla nieletnich.
Data aktu: 30/03/1951
Data ogłoszenia: 10/05/1951
Data wejścia w życie: 10/05/1951