Wykonanie ustawy o Funduszu Zakładowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1951 r.
w sprawie wykonania ustawy o Funduszu Zakładowym.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dokonywanie odpisów na Fundusz Zakładowy i akumulacja środków w wysokości tych odpisów może mieć miejsce wyłącznie w przypadku, gdy:
1)
plan produkcji przedsiębiorstwa lub zakładu pracy został wykonany w ustalonym asortymencie,
2)
osiągnięta została suma zysku bilansowego, przewidziana w planie tego roku,
3)
wykonany został plan obniżenia kosztów własnych produkcji porównywalnej w stosunku do roku ubiegłego.

Przedsiębiorstwa przemysłowe, których plan finansowy przewiduje zysk, uzyskują prawo do przeprowadzenia odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem dopełnienia wszystkich wyżej ustalonych wymagań, natomiast przedsiębiorstwa planowo-deficytowe pod warunkiem dopełnienia wymagań, ustalonych w pkt 1 i 3.

2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, nie posiadające produkcji porównywalnej, uzyskują prawo do przeprowadzania odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem dopełnienia wymagań, przewidzianych w ust. 1 pkt 1 i 2. Przedsiębiorstwa tego rodzaju planowo-deficytowe uzyskują prawo do dokonywania odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem wykonania planu kosztów własnych.
3.
Podstawę do obliczania odpisów na Fundusz Zakładowy stanowi zysk bilansowy, wykazany w zatwierdzonym bilansie rocznym przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwach, których plan finansowy zysku nie przewiduje, podstawę tę stanowią kwoty osiągniętego planowego i ponadplanowego obniżenia kosztów własnych, wynikające z zatwierdzonych sprawozdań rocznych.
§  2.
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw przemysłowych, powstających w ciągu roku.
2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, wymienione w ustępie poprzednim, których plan finansowy przewiduje zysk, dokonują odpisów na Fundusz Zakładowy, pod warunkiem dopełnienia wymagań przewidzianych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, natomiast przedsiębiorstwa planowo-deficytowe obowiązuje wymaganie przewidziane w § 1 ust. 1 pkt 1, przy czym w tym przypadku całą sumę obniżenia kosztów w stosunku do planu traktuje się jako obniżkę ponadplanową.
§  3.
Nadrzędna jednostka organizacyjna, uprawniona do zatwierdzenia odpisów na Fundusz Zakładowy, może na umotywowany wniosek zezwolić przedsiębiorstwu na przeprowadzenie odpisów na Fundusz Zakładowy, jeśli przedsiębiorstwo nie wykonało planu produkcji w ustalonym asortymencie z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa.
§  4.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, objęte działaniem ustawy o Funduszu Zakładowym, dokonują odpisów zaliczkowych w ciągu roku na Fundusz Zakładowy, przy czym podstawę do obliczania odpisów zaliczkowych stanowi zysk, wykazany za okres od początku roku w bilansie tego kwartału, w którym przedsiębiorstwo spełniło wymagania, przewidziane w § 1 ust. 1.
§  5.
1.
Zaliczkowe odpisy na Fundusz Zakładowy od zysku bilansowego za kwartały I, II i III każdego roku oblicza się przy zastosowaniu połowy stawek, ustalonych w danym roku dla odpisów na Fundusz Zakładowy od zysku planowego i ponadplanowego. Za IV kwartał nie będą dokonywane odpisy zaliczkowe, lecz włączone zostaną do ostatecznego obliczenia odpisu całorocznego. Przepisy niniejszego ustępu stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw, których plan finansowy nie przewiduje zysku. Obliczenia odpisów na Fundusz Zakładowy dokonuje się na ustalonym wzorze (załącznik nr 1).
2.
Zyskiem ponadplanowym jest nadwyżka zysku bilansowego ponad zysk, wynikający z obowiązującego planu przemysłowo-finansowego.
3.
Przez ponadplanowe obniżenie kosztów własnych w przedsiębiorstwach, których plan finansowy zysku nie przewiduje, rozumie się osiągnięcie dla produkcji towarowej (porównywalnej i nieporównywalnej) danego okresu niższych rzeczywistych kosztów własnych od planowanych dla tejże produkcji. Obliczenia dokonuje się na ustalonym wzorze (załącznik nr 2).
4.
Obliczenie odpisów na Fundusz Zakładowy powinno być każdorazowo zaopiniowane przez bank finansujący działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa i zatwierdzone przez jednostkę nadrzędną.
§  6.
1.
W przypadku, gdy zysk planowany lub ponadplanowy bądź oszczędności w wykonaniu planu kosztów powstały w całości lub w części na skutek przyczyn, niezależnych od przedsiębiorstwa czy zakładu, lub na skutek tych przyczyn przedsiębiorstwo nie osiągnęło zysku planowego albo nie wykonało planu obniżenia kosztów własnych, należy wpływ tych przyczyn wyeliminować z obliczenia podstaw odpisu na Fundusz Zakładowy.
2.
Za przyczyny, o których mowa w ust. 1, uznaje się zmiany:
a)
cen na materiały podstawowe, pomocnicze, paliwo i inne,
b)
świadczeń i płac,
c)
cen innych pozycji składowych kalkulacji,
d)
cen zbytu wyrobów gotowych, półfabrykatów typowych i wyrobów półgotowych.
3.
Z podstawy obliczenia odpisów na Fundusz Zakładowy należy wyeliminować także odpisane na zyski zobowiązania przedawnione.
§  7.
1.
Jeżeli odpisy zaliczkowe na Fundusz Zakładowy przeprowadzone w ciągu roku przekroczą wysokość rocznego odpisu, obliczoną na podstawie zatwierdzonego rocznego bilansu i rachunku wyników, podlegają one skorygowaniu do wysokości, wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego.
2.
Jeżeli w przypadku omówionym w ustępie poprzednim środki Funduszu zostały rozchodowane, to różnicę wynikającą z obliczenia rocznego zalicza się jako wydatek, obciążający odpisy na Fundusz Zakładowy roku następnego.
3.
Żadne kwoty nie mogą być rozchodowane z odpisów roku bieżącego do czasu całkowitego wyrównania odpisami bieżącymi różnicy, o której mowa w ust. 2.
§  8.
Nie wykorzystane środki Funduszu Zakładowego w przedsiębiorstwach zlikwidowanych przelewa się do budżetu Państwa.
§  9.
Pozalimitowe inwestycje kulturalne i socjalne, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 53), powinny objąć w szczególności wyposażenie i rozbudowę zakładowych świetlic, czytelni, klubów techniki, urządzeń służących opiece nad zdrowiem pracownika, matki i dziecka oraz urządzeń z zakresu sportu i wychowania fizycznego, ogródków działkowych, stołówek itp.
§  10.
1.
Przez państwowe przedsiębiorstwo przemysłowe w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o Funduszu Zakładowym rozumieć należy działające na zasadach rozrachunku gospodarczego i samodzielnie bilansujące przedsiębiorstwa: energetyczne, wytwórcze, przetwórcze lub eksploatacyjne bogactw naturalnych, których przedmiotem działalności podstawowej jest produkcja dóbr materialnych.
2.
Przepisy ustawy o Funduszu Zakładowym stosuje się do zakładów o charakterze przemysłowym, określonym w ust. 1, chociażby podlegały organizacyjnie przedsiębiorstwom tą ustawą nie objętym, jeżeli pozostają one na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym.
§  11.
1.
Upoważnia się Ministra Finansów do wydania zarządzenia w sprawie odpisania na straty kwot wypłaconych na poczet odpisów na Fundusz Zakładowy 1951 r. przez przedsiębiorstwa, objęte działaniem ustawy o Funduszu Zakładowym, w okresie od 1 września 1950 r. do 31 grudnia 1950 r. tytułem nagród indywidualnych i za osiągnięcia we współzawodnictwie w przypadkach, gdy:
1)
przedsiębiorstwa w ogóle nie uzyskały w 1950 r. prawa do przeprowadzenia odpisów na Fundusz Zakładowy lub gdy
2)
przeprowadzone odpisy nie pokrywają wydatków, o których wyżej mowa.
2.
W przypadku, przewidzianym w ust. 1 pkt 2, odpisaniu na straty podlegają tylko wydatki nie pokryte przeprowadzonym odpisem na Fundusz Zakładowy.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r. Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1950 r. w sprawie wykonania ustawy o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 272).
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

OBLICZENIE

ZAŁĄCZNIK Nr 2

OBLICZENIE

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024