Wykonanie ustawy o Funduszu Zakładowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1951 r.
w sprawie wykonania ustawy o Funduszu Zakładowym.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dokonywanie odpisów na Fundusz Zakładowy i akumulacja środków w wysokości tych odpisów może mieć miejsce wyłącznie w przypadku, gdy:
1)
plan produkcji przedsiębiorstwa lub zakładu pracy został wykonany w ustalonym asortymencie,
2)
osiągnięta została suma zysku bilansowego, przewidziana w planie tego roku,
3)
wykonany został plan obniżenia kosztów własnych produkcji porównywalnej w stosunku do roku ubiegłego.

Przedsiębiorstwa przemysłowe, których plan finansowy przewiduje zysk, uzyskują prawo do przeprowadzenia odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem dopełnienia wszystkich wyżej ustalonych wymagań, natomiast przedsiębiorstwa planowo-deficytowe pod warunkiem dopełnienia wymagań, ustalonych w pkt 1 i 3.

2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, nie posiadające produkcji porównywalnej, uzyskują prawo do przeprowadzania odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem dopełnienia wymagań, przewidzianych w ust. 1 pkt 1 i 2. Przedsiębiorstwa tego rodzaju planowo-deficytowe uzyskują prawo do dokonywania odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem wykonania planu kosztów własnych.
3.
Podstawę do obliczania odpisów na Fundusz Zakładowy stanowi zysk bilansowy, wykazany w zatwierdzonym bilansie rocznym przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwach, których plan finansowy zysku nie przewiduje, podstawę tę stanowią kwoty osiągniętego planowego i ponadplanowego obniżenia kosztów własnych, wynikające z zatwierdzonych sprawozdań rocznych.
§  2.
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw przemysłowych, powstających w ciągu roku.
2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, wymienione w ustępie poprzednim, których plan finansowy przewiduje zysk, dokonują odpisów na Fundusz Zakładowy, pod warunkiem dopełnienia wymagań przewidzianych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, natomiast przedsiębiorstwa planowo-deficytowe obowiązuje wymaganie przewidziane w § 1 ust. 1 pkt 1, przy czym w tym przypadku całą sumę obniżenia kosztów w stosunku do planu traktuje się jako obniżkę ponadplanową.
§  3.
Nadrzędna jednostka organizacyjna, uprawniona do zatwierdzenia odpisów na Fundusz Zakładowy, może na umotywowany wniosek zezwolić przedsiębiorstwu na przeprowadzenie odpisów na Fundusz Zakładowy, jeśli przedsiębiorstwo nie wykonało planu produkcji w ustalonym asortymencie z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa.
§  4.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, objęte działaniem ustawy o Funduszu Zakładowym, dokonują odpisów zaliczkowych w ciągu roku na Fundusz Zakładowy, przy czym podstawę do obliczania odpisów zaliczkowych stanowi zysk, wykazany za okres od początku roku w bilansie tego kwartału, w którym przedsiębiorstwo spełniło wymagania, przewidziane w § 1 ust. 1.
§  5.
1.
Zaliczkowe odpisy na Fundusz Zakładowy od zysku bilansowego za kwartały I, II i III każdego roku oblicza się przy zastosowaniu połowy stawek, ustalonych w danym roku dla odpisów na Fundusz Zakładowy od zysku planowego i ponadplanowego. Za IV kwartał nie będą dokonywane odpisy zaliczkowe, lecz włączone zostaną do ostatecznego obliczenia odpisu całorocznego. Przepisy niniejszego ustępu stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw, których plan finansowy nie przewiduje zysku. Obliczenia odpisów na Fundusz Zakładowy dokonuje się na ustalonym wzorze (załącznik nr 1).
2.
Zyskiem ponadplanowym jest nadwyżka zysku bilansowego ponad zysk, wynikający z obowiązującego planu przemysłowo-finansowego.
3.
Przez ponadplanowe obniżenie kosztów własnych w przedsiębiorstwach, których plan finansowy zysku nie przewiduje, rozumie się osiągnięcie dla produkcji towarowej (porównywalnej i nieporównywalnej) danego okresu niższych rzeczywistych kosztów własnych od planowanych dla tejże produkcji. Obliczenia dokonuje się na ustalonym wzorze (załącznik nr 2).
4.
Obliczenie odpisów na Fundusz Zakładowy powinno być każdorazowo zaopiniowane przez bank finansujący działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa i zatwierdzone przez jednostkę nadrzędną.
§  6.
1.
W przypadku, gdy zysk planowany lub ponadplanowy bądź oszczędności w wykonaniu planu kosztów powstały w całości lub w części na skutek przyczyn, niezależnych od przedsiębiorstwa czy zakładu, lub na skutek tych przyczyn przedsiębiorstwo nie osiągnęło zysku planowego albo nie wykonało planu obniżenia kosztów własnych, należy wpływ tych przyczyn wyeliminować z obliczenia podstaw odpisu na Fundusz Zakładowy.
2.
Za przyczyny, o których mowa w ust. 1, uznaje się zmiany:
a)
cen na materiały podstawowe, pomocnicze, paliwo i inne,
b)
świadczeń i płac,
c)
cen innych pozycji składowych kalkulacji,
d)
cen zbytu wyrobów gotowych, półfabrykatów typowych i wyrobów półgotowych.
3.
Z podstawy obliczenia odpisów na Fundusz Zakładowy należy wyeliminować także odpisane na zyski zobowiązania przedawnione.
§  7.
1.
Jeżeli odpisy zaliczkowe na Fundusz Zakładowy przeprowadzone w ciągu roku przekroczą wysokość rocznego odpisu, obliczoną na podstawie zatwierdzonego rocznego bilansu i rachunku wyników, podlegają one skorygowaniu do wysokości, wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego.
2.
Jeżeli w przypadku omówionym w ustępie poprzednim środki Funduszu zostały rozchodowane, to różnicę wynikającą z obliczenia rocznego zalicza się jako wydatek, obciążający odpisy na Fundusz Zakładowy roku następnego.
3.
Żadne kwoty nie mogą być rozchodowane z odpisów roku bieżącego do czasu całkowitego wyrównania odpisami bieżącymi różnicy, o której mowa w ust. 2.
§  8.
Nie wykorzystane środki Funduszu Zakładowego w przedsiębiorstwach zlikwidowanych przelewa się do budżetu Państwa.
§  9.
Pozalimitowe inwestycje kulturalne i socjalne, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 53), powinny objąć w szczególności wyposażenie i rozbudowę zakładowych świetlic, czytelni, klubów techniki, urządzeń służących opiece nad zdrowiem pracownika, matki i dziecka oraz urządzeń z zakresu sportu i wychowania fizycznego, ogródków działkowych, stołówek itp.
§  10.
1.
Przez państwowe przedsiębiorstwo przemysłowe w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o Funduszu Zakładowym rozumieć należy działające na zasadach rozrachunku gospodarczego i samodzielnie bilansujące przedsiębiorstwa: energetyczne, wytwórcze, przetwórcze lub eksploatacyjne bogactw naturalnych, których przedmiotem działalności podstawowej jest produkcja dóbr materialnych.
2.
Przepisy ustawy o Funduszu Zakładowym stosuje się do zakładów o charakterze przemysłowym, określonym w ust. 1, chociażby podlegały organizacyjnie przedsiębiorstwom tą ustawą nie objętym, jeżeli pozostają one na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym.
§  11.
1.
Upoważnia się Ministra Finansów do wydania zarządzenia w sprawie odpisania na straty kwot wypłaconych na poczet odpisów na Fundusz Zakładowy 1951 r. przez przedsiębiorstwa, objęte działaniem ustawy o Funduszu Zakładowym, w okresie od 1 września 1950 r. do 31 grudnia 1950 r. tytułem nagród indywidualnych i za osiągnięcia we współzawodnictwie w przypadkach, gdy:
1)
przedsiębiorstwa w ogóle nie uzyskały w 1950 r. prawa do przeprowadzenia odpisów na Fundusz Zakładowy lub gdy
2)
przeprowadzone odpisy nie pokrywają wydatków, o których wyżej mowa.
2.
W przypadku, przewidzianym w ust. 1 pkt 2, odpisaniu na straty podlegają tylko wydatki nie pokryte przeprowadzonym odpisem na Fundusz Zakładowy.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r. Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1950 r. w sprawie wykonania ustawy o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 272).
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

OBLICZENIE

ZAŁĄCZNIK Nr 2

OBLICZENIE

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.19.151

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o Funduszu Zakładowym.
Data aktu: 24/03/1951
Data ogłoszenia: 10/04/1951
Data wejścia w życie: 10/04/1951, 01/01/1951