Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego.

USTAWA
z dnia 22 marca 1951 r.
o Akademii Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego, zwana w dalszym ciągu "Akademią Sztabu Generalnego", jest szkołą wyższą akademicką.
2.
Do Akademii Sztabu Generalnego stosuje się odpowiednio przepisy, dotyczące szkół wyższych akademickich, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.
3.
Akademia Sztabu Generalnego jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów, dotyczących sił zbrojnych oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.
Art.  2.

Zadaniem Akademii Sztabu Generalnego jest szkolenie i przygotowywanie oficerów do objęcia w wojsku stanowisk, wymagających wyższych studiów wojskowych, oraz prowadzenie prac naukowych w zakresie wiedzy wojskowej.

Rozdział  2.

Organizacja Akademii Sztabu Generalnego.

Art.  3.

Władzą naczelną Akademii Sztabu Generalnego jest Minister Obrony Narodowej, który sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

Art.  4.
1.
Na czele Akademii Sztabu Generalnego stoi komendant, który - niezależnie od przysługujących mu uprawnień dowódcy jednostki wojskowej - posiada uprawnienia i obowiązki rektora i dziekana szkoły wyższej akademickiej oraz kompetencje senatu akademickiego i rad wydziałowych.
2.
Komendanta Akademii Sztabu Generalnego mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Komendant Akademii Sztabu Generalnego podlega bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego.
4.
Komendant Akademii Sztabu Generalnego jest przedstawicielem akademii na zewnątrz oraz przełożonym personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, jak również słuchaczy tej akademii.
Art.  5.

Rada Naukowa Akademii Sztabu Generalnego jest kolegialnym organem doradczym komendanta Akademii Sztabu Generalnego w sprawach nauki i nauczania, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich senatom akademickim i radom wydziałowym.

Art.  6.
1.
Organizację Akademii Sztabu Generalnego, skład osobowy rady naukowej oraz tryb i warunki przyjmowania kandydatów na studia do Akademii Sztabu Generalnego określa statut, nadany przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej tworzy i zwija katedry, określa zakres i czas trwania nauki oraz wydaje szczegółowe przepisy, normujące program i porządek studiów, jak również zasady pełnienia służby wojskowej przez słuchaczy Akademii Sztabu Generalnego.

Rozdział  3.

Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze.

Art.  7.

Do personelu nauczającego Akademii Sztabu Generalnego należą profesorowie (zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi), docenci, zastępcy profesorów i wykładowcy.

Art.  8.
1.
Profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Wnioski o mianowanie profesorów spośród osób, nie będących w czynnej służbie wojskowej, przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Docentów, zastępców profesorów i wykładowców mianuje Minister Obrony Narodowej spośród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
3.
Mianowanie docentów Akademii Sztabu Generalnego następuje na zasadach, określonych w przepisach, dotyczących mianowania docentów w szkołach wyższych akademickich.
4.
Minister Obrony Narodowej może powołać profesorów kontraktowych, docentów, zastępców profesorów i wykładowców w drodze umowy spośród osób cywilnych.
Art.  9.

Pomocnicze siły naukowe przyjmuje i zwalnia komendant Akademii Sztabu Generalnego.

Art.  10.

Stosunek służbowy pracowników cywilnych, należących do personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Art.  11.

Minister Obrony Narodowej może nadać członkom personelu nauczającego Akademii Sztabu Generalnego, będącym żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, uprawnienia profesorów i etatowych docentów szkół wyższych akademickich w zakresie uposażenia.

Art.  12.
1.
Warunkiem mianowania żołnierza w czynnej służbie wojskowej na stanowisko profesora Akademii Sztabu Generalnego jest wybitna działalność naukowa w zakresie danej dziedziny wiedzy.
2.
Oceny działalności naukowej, określonej w ust. 1, dokonuje Rada Naukowa Akademii Sztabu Generalnego.
3.
Osoby, nie będące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, mogą być mianowane na stanowiska profesorów Akademii Sztabu Generalnego, jeżeli odpowiadają wymaganiom, przewidzianym dla mianowania na te stanowiska w szkołach wyższych akademickich.
Art.  13.

Kompetencje Ministra Szkół Wyższych i Nauki oraz Rady Głównej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, przewidziane w przepisach o szkołach wyższych akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół, należą:

1)
do Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
do Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.
Art.  14.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki, władze dyscyplinarne, właściwe w stosunku do profesorów i pomocniczych sił naukowych, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, oraz uprawnienia dyscyplinarne i tryb postępowania tych władz.

Art.  15.
1.
Do Akademii Sztabu Generalnego mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy oficerowie zawodowi, którzy ukończyli szkołę wojskową kształcącą na oficerów zawodowych albo szkołę niewojskową, uprawniającą do studiów w szkołach wyższych.
2.
Przez przyjęcie do Akademii Sztabu Generalnego w charakterze słuchaczy stosunek oficerów, wymienionych w ust. 1, do służby wojskowej nie ulega zmianie.
Art.  16.

Uposażenie, dodatki do uposażenia, świadczenia i inne należności służbowe słuchaczy Akademii Sztabu Generalnego określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Art.  17.

Absolwenci Akademii Sztabu Generalnego otrzymują dyplom ukończenia akademii.

Art.  18.

Zasady i tryb nadawania przez Akademię Sztabu Generalnego stopni naukowych ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki w drodze rozporządzenia.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  19.

W okresie lat pięciu od dnia wejścia w życie ustawy Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjmowanie do Akademii Sztabu Generalnego słuchaczy, którzy nie odpowiadają warunkom, wymienionym w art. 15 ust. 1.

Art.  20.

Tracą moc dekrety z dnia 22 października 1947 r. o utworzeniu Akademii Sztabu Generalnego (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 379) i z dnia 3 kwietnia 1948 r. o nazwie Akademii Sztabu Generalnego (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 127).

Art.  21.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.

Art.  22.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.17.134

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego.
Data aktu: 22/03/1951
Data ogłoszenia: 30/03/1951
Data wejścia w życie: 30/03/1951