Przejęcie aptek na własność Państwa.

USTAWA
z dnia 8 stycznia 1951 r.
o przejęciu aptek na własność Państwa.

W celu stworzenia właściwych podstaw dla planowego i sprawnego zaopatrywania ludności w leki - stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Apteki, które nie stanowią własności Państwa, podlegają przejęciu na własność Państwa.
2.
W szczególności podlegają przejęciu:
1)
wszystkie składniki majątkowe apteki, jak znajdujące się w niej urządzenia i wyposażenie oraz zapas towarów stanowiących przedmiot obrotu aptecznego, niezależnie od tego, czyją stanowią własność;
2)
znajdujące się poza apteką urządzenia i wyposażenie oraz towary określone w pkt 1, jeżeli są własnością właściciela (dzierżawcy) apteki, niezależnie od tego, w czyim są posiadaniu;
3)
nabyte przez właściciela (dzierżawcę) w związku z prowadzeniem apteki patenty, licencje, znaki towarowe i użytkowe.
Art.  2.
1.
Apteka przechodzi na własność Państwa na podstawie orzeczenia Ministra Zdrowia.
2.
Zasady i tryb postępowania w zakresie przejmowania aptek określi rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów, tryb zaś ujawniania przejętych aptek w rejestrze handlowym ustali rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości wydane w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
Art.  3.

Nieruchomości związane z apteką nie podlegają przejęciu, jednakże lokale zajmowane dotychczas dla potrzeb apteki przechodzą w używanie Państwa za czynszem przyjętym w danej miejscowości dla lokali użytkowych, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Art.  4.
1.
Umowa dzierżawy apteki bądź jej części składowej rozwiązuje się z dniem wejścia w życie ustawy.
2.
Przepiu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy dzierżawcą jest przedsiębiorstwo państwowe.
Art.  5.
1.
Z dniem wejścia w życie ustawy wygasają prawa rzeczowe przysługujące osobom trzecim, a ciążące na aptece bądź jej składnikach majątkowych.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy praw rzeczowych przysługującym jednostkom gospodarki uspołecznionej.
3.
Osobom, których prawa rzeczowe wygasły z mocy ust. 1, przysługuje odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Rozporządzenie Ministra Finansów, wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Zdrowia, określi zasady i tryb postępowania przy ustalaniu wysokości odszkodowania oraz warunki i terminy jego płatności.
Art.  6.
1.
Państwo przejmuje apteki wolne od obciążeń z wyjątkiem zobowiązań na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej oraz zobowiązań powstałych w związku z prowadzeniem apteki, a mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub umowie o dzieło.
2.
Sposób i terminy pokrycia zobowiązań przejętych przez Państwo (ust. 1) ustali rozporządzenie Ministra Finansów, wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Zdrowia.
Art.  7.
1.
Nie podlegają przejęciu zobowiązania podatkowe właścicieli (dzierżawców) powstałe w związku z prowadzeniem apteki.
2.
Minister Finansów może w całości lub w części umarzać zobowiązania określone w ust. 1. Umorzenie w całości lub w części należności podatkowych pociąga za sobą umorzenie odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych w odpowiednim stosunku.
Art.  8.
1. 1
(uchylony).
2. 2
(uchylony).
3. 3
(uchylony).
4.
Właścicielom (dzierżawcom), będącym farmaceutami, którzy podjęli pracę w aptekach jako pracownicy najemni - okres od dnia nabycia przez nich prawa własności (dzierżawy) apteki do dnia podjęcia pracy, wlicza się do okresów wysługi emerytalnej lub okresów ubezpieczenia bez obowiązku uiszczenia składek lub opłat.
5.
Do okresów wysługi emerytalnej lub okresów ubezpieczenia wlicza się okres 10 lat bez obowiązku uiszczenia składek lub opłat osobom określonym w ust. 4 , które:
1)
w dniu wejścia w życie ustawy ukończyły lat 60;
2)
były właścicielami (dzierżawcami) przejętych aptek przez okres krótszy niż 10 lat, a ponadto
3)
nabyły aptekę po małżonku lub rodzicach, na których wyłącznym utrzymaniu pozostawały przez okres brakujący do lat 10 lub
4)
nabyły aptekę z funduszów uzyskanych osobistą pracą.
6. 4
(uchylony).
7. 5
(uchylony).
8. 6
(uchylony).
9. 7
(uchylony).
Art.  9.
1.
Z dniem wejścia w życie ustawy do czasu zakończenia postępowania dotyczącego przejęcia aptek ustanawia się zarząd państwowy nad aptekami podlegającymi przejęciu.
2.
Do zarządu państwowego, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio dekret z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego (Dz. Pr. P. P. Nr 21, poz. 67 oraz Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 49, poz. 437, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1939 r. Nr 87, poz. 545).
Art.  10.

Właściciele (dzierżawcy) aptek będących farmaceutami obowiązani są z dniem wejścia w życie ustawy do objęcia pracy w aptece na stanowisku wyznaczonym im przez zarządcę państwowego.

Art.  11.

Zawiesza się na okres jednego roku prawo rozwiązania stosunku pracy przez osoby zatrudnione w dniu wejścia w życie ustawy w aptekach podlegających przejęciu.

Art.  12.
1.
W okresie jednego roku od wejścia w życie ustawy prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek organu upoważnionego do zatrudnienia pracowników w przejętych aptekach, może zobowiązać osoby określone w art. 10 i 11, będące farmaceutami, do objęcia określonego stanowiska w dotychczasowej aptece bądź w innej położonej w miejscu zamieszkania farmaceuty.
2.
Obowiązek objęcia stanowiska powstaje z dniem doręczenia nakazu i nie może trwać dłużej niż jeden rok.
3.
Przy wydawaniu nakazu uwzględniać należy w miarę możności okoliczności o znaczeniu osobistym bądź społecznym.
4.
Przepis ust. 1 nie dotyczy farmaceutów niezdolnych do zarobkowania, co powinno być stwierdzone urzędowym świadectwem lekarskim.
Art.  13. 8

(uchylony).

Art.  14. 9

(uchylony).

Art.  15.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrom: Zdrowia, Finansów i Sprawiedliwości.

Art.  16.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 8 ust. 1 uchylony przez art. 127 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.68.3.6) z dniem 1 stycznia 1968 r.
2 Art. 8 ust. 2 uchylony przez art. 127 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.68.3.6) z dniem 1 stycznia 1968 r.
3 Art. 8 ust. 3 uchylony przez art. 127 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.68.3.6) z dniem 1 stycznia 1968 r.
4 Art. 8 ust. 6 uchylony przez art. 127 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.68.3.6) z dniem 1 stycznia 1968 r.
5 Art. 8 ust. 7 uchylony przez art. 127 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.68.3.6) z dniem 1 stycznia 1968 r.
6 Art. 8 ust. 8 uchylony przez art. 127 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.68.3.6) z dniem 1 stycznia 1968 r.
7 Art. 8 ust. 9 uchylony przez art. 127 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.68.3.6) z dniem 1 stycznia 1968 r.
8 Art. 13 uchylony przez art. VII pkt 9 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U.69.13.95) z dniem 1 stycznia 1970 r.
9 Art. 14 uchylony przez art. VII pkt 9 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U.69.13.95) z dniem 1 stycznia 1970 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.1.1

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przejęcie aptek na własność Państwa.
Data aktu: 08/01/1951
Data ogłoszenia: 08/01/1951
Data wejścia w życie: 08/01/1951