Organizacja i plan studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 23 grudnia 1949 r.
w sprawie organizacji i planu studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.

Na podstawie art. 24 i 75 ust. 1 dekretu z dnia 8 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się dwustopniową organizację studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.
2.
Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i mają charakter studiów zawodowych.
3.
Ukończenie studiów pierwszego stopnia uprawnia do wykonywania zawodów praktycznych, dla których jest wymagane ukończenie wyższych studiów prawnych, oraz jest warunkiem dopuszczenia do studiów drugiego stopnia.
4.
Ukończenie studiów drugiego stopnia uprawnia do uzyskania stopnia naukowego w myśl obowiązujących przepisów.
§  2.
Rok akademicki dzieli się na dwa semestry. Jeden semestr obejmuje nie mniej niż 15 tygodni wykładów i ćwiczeń.
§  3.
Ogólny plan wykładów i ćwiczeń w okresie studiów pierwszego stopnia jest następujący:
Rok I Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Wstęp do nauki o państwie i prawie 2 -
2. Materializm dialektyczny i historyczny 3 3
3. Powszechna historia ustrojów państwowych i prawa 5 5
4. Historia ustroju Polski - 4
5. Historia gospodarcza 4 -
6. Prawo cywilne 4 4
7. Zagadnienia Polski współczesnej 2 2
8. Logika wraz z ćwiczeniami 2 2
Ćwiczenia
Z prawa cywilnego, z powszechnej historii ustrojów państwowych i prawa, z historii ustroju Polski i z historii gospodarczej.
Rok II Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Ekonomia 4 4
2. Prawo państwowe 4 4
3. Ustrój Z.S.R.R. - 4
4. Prawo administracyjne 2 2
5. Wyznaniowe prawo państwowe 3 -
6. Prawo cywilne 4 3
7. Prawo karne 4 4
8. Ustrój sądów - 1
Ćwiczenia
Ze wszystkich przedmiotów oprócz ustroju sądów.
Rok III Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Prawo administracyjne 3 3
2. Skarbowość i prawo skarbowe 2 4
3. Prawna organizacja przedsiębiorstw 4 -
4. Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych 4 -
5. Prawo międzynarodowe publiczne 2 4
6. Postępowanie karne 2 3
7. Postępowanie cywilne 3 3
8. Prawo rzymskie (prywatne) 2 3
Ćwiczenia
Ze wszystkich przedmiotów.
§  4.
1.
Student obowiązany jest do wysłuchania wszystkich wykładów wymienionych w paragrafie poprzedzającym oraz do odbycia w ciągu każdego roku ćwiczeń z dwóch przedmiotów w łącznym wymiarze 120 godzin rocznie.
2.
Student wybiera jako przedmiot ćwiczeń jedną z grup ustalonych przez radę wydziału. Zaliczenie ćwiczeń następuje zależnie od uznania kierownika ćwiczeń albo na podstawie wykonanych przez studenta prac, albo na podstawie kolokwium.
3.
Plany ćwiczeń ustalone przez Radę Wydziału będą przedstawiane Ministrowi Oświaty do zatwierdzenia.
§  5.
1.
Ponadto student jest obowiązany wysłuchać w ciągu II i III roku studiów przynajmniej 120 godzin wykładów zaleconych przez radę wydziału.
2.
Plany zaleconych wykładów układają rady wydziałowe w taki sposób, ażeby tworzyć dodatkowe grupy przedmiotów wchodzących w zakres kierunków praktycznych: administracyjnego, kryminologicznego i cywilistycznego. Studentom przysługuje prawo wyboru między tymi grupami.
3.
Plany wykładów zaleconych będą przedstawiane Ministrowi Oświaty do zatwierdzenia.
§  6.
1.
Studenta obowiązuje nauka praktyczna dwóch języków obcych, mianowicie: języka rosyjskiego oraz jednego z trzech następujących języków: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego.
2.
Celem praktycznej nauki języków obcych jest umożliwienie studentowi swobodnego korzystania z obcej literatury prawniczej i ekonomicznej. Opanowanie języka obcego zostaje stwierdzone przez kolokwium, które student zdaje po drugim roku studiów. W razie niepomyślnego wyniku kolokwium, student może je powtórzyć przed ukończeniem trzeciego roku.
3.
Student może złożyć kolokwium z języka obcego przed przepisanym terminem, nawet z początkiem pierwszego roku studiów. W tym przypadku złożenie kolokwium zwalnia studenta z obowiązku dalszej nauki tego języka.
§  7.
Przejście na wyższy rok studiów jest uzależnione od zaliczenia obowiązkowych wykładów i ćwiczeń oraz od złożenia egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, których wykład kończy się w danym roku studiów. Z przedmiotów, których wykład nie kończy się w danym roku studiów, student obowiązany jest złożyć z końcem tego roku kolokwium.
§  8.
Ustala się cztery oceny wyniku egzaminu: bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny.
§  9.
Egzaminy z każdego przedmiotu odbywają się oddzielnie i podlegają osobnej ocenie.
§  10.
Ustala się trzy sesje egzaminacyjne w następujących terminach: sesja zimowa - w przerwie między semestrami; sesja letnia - po zakończeniu wykładów; sesja jesienna - przed rozpoczęciem wykładów.
§  11.
1.
Student obowiązany jest na sesjach egzaminacyjnych, zimowej i letniej łącznie, przystąpić pod rygorem pozostania na tym samym roku studiów przynajmniej do trzech egzaminów.
2.
Student ma prawo powtórzenia egzaminu ocenionego niedostatecznie tylko jeden raz. Prawo powtórzenia egzaminów ocenionych niedostatecznie nie przysługuje studentowi, który otrzymał więcej niż dwie oceny niedostateczne na sesji letniej lub więcej niż jedną ocenę niedostateczną na sesji jesiennej.
3.
Student może powtórzyć egzamin składany na sesji zimowej - na sesji letniej lub jesiennej; egzamin składany na sesji letniej student może powtórzyć na sesji jesiennej; egzamin składany na sesji jesiennej student może powtórzyć do dnia 31 października.
4.
Student, który nie złoży egzaminów w terminach i trybie określonym w ustępach poprzedzających, zostaje na tym samym roku studiów.
§  12.
Organizacja i plan studiów drugiego stopnia zostaną uregulowane osobnymi przepisami.
§  13.
1.
Przepisom rozporządzenia niniejszego podlegają studenci, którzy rozpoczynają studia w roku akademickim 1949/1950 i w latach następnych.
2.
Przepisy §§ 2, 7, 8, 9, 10 i 11 stosuje się również do studentów, którzy odbywają studia według przepisów dotychczasowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1949 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.6.58

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i plan studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.
Data aktu: 23/12/1949
Data ogłoszenia: 28/02/1950
Data wejścia w życie: 28/02/1950, 01/09/1949