Postanowienia o karach umownych w umowach planowych o dostawę towarów.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 24 listopada 1950 r.
w sprawie postanowień o karach umownych w umowach planowych o dostawę towarów.

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o umowach planowych w gospodarce socjalistycznej (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określenie "dostawca" i "odbiorca" oznacza strony zawierające umowę generalną, określenie zaś "sprzedawca" i "nabywca" - strony zawierające umowę szczegółową lub bezpośrednią.
§  2.
1.
Jednostki gospodarcze zawierające umowę planową o dostawę towarów obowiązane są zastrzec obowiązek zapłaty sum pieniężnych tytułem kar umownych w przypadkach przewidzianych w §§ 4 i 5.
2.
W razie niezastrzeżenia przez strony obowiązku zapłaty kar umownych lub ustalenia ich wysokości niezgodnie z przepisami § 4 lub § 5, kary te obowiązują w wysokości najwyższych stawek przewidzianych w tych przepisach.
§  3.
Strony, które zawarły umowę planową, nie mogą wzajemnie zwalniać się od obowiązku zapłaty kary umownej ani też zmieniać jej wysokości.
§  4.
W umowie generalnej strony zastrzegą obowiązek zapłacenia kar umownych:
1)
w wysokości od 0,5% do 3% wartości dostawy, gdyby na skutek niewykonania obowiązków wynikających dla dostawcy lub dla odbiorcy z umowy generalnej nie doszło we właściwym czasie do zawarcia umowy szczegółowej, przy czym podstawą obliczenia jest wartość dostawy, która miała być objęta umową szczegółową,
2)
w wysokości od 2% do 5% wartości nie wykonanej lub nienależycie wykonanej dostawy, gdyby niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy szczegółowej spowodowane zostało niewykonaniem przez dostawcę jego obowiązków jako jednostki zwierzchniej lub obowiązków wynikających z zarządzeń i norm ustalonych przez właściwe władze,
3)
w wysokości od 0,05% do 0,1% za każdy dzień zwłoki w zapłacie należności przypadającej z umowy szczegółowej, jeżeli opóźnienie z zapłatą tej należności nastąpiło z przyczyn zawinionych przez odbiorcę.
§  5.
1.
W umowie szczegółowej lub bezpośredniej strony zastrzegą obowiązek zapłacenia kar umownych:
1)
w wysokości od 1% do 8% wartości dostawy w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, jeżeli stanowiło to podstawę do odstąpienia od umowy,
2)
w wysokości od 2% do 5% wartości dostawy obciążonej wadami, które stanowiły podstawę do obniżenia ceny,
3)
w wysokości od 0,1% do 0,4% wartości dostawy dokonanej z opóźnieniem z winy sprzedawcy lub nabywcy za każdy dzień zwłoki,
4)
w wysokości od 0,05% do 0,2% wartości dostawy za każdy dzień zwłoki ze strony nabywcy z zabraniem towaru przygotowanego do wydania.
2.
Podstawą obliczenia wysokości kary jest wartość dostawy lub jej części obciążonej wadami albo też wartość nie wykonanej dostawy lub jej części.
§  6.
Kary umowne przewidziane za każdy dzień zwłoki liczone są tylko za dnie powszednie z wyłączeniem niedziel i świąt.
§  7.
Jednostki zwierzchnie lub władze, którym strony zawierające umowę planową bezpośrednio podlegają lub przez które są nadzorowane, mogą w granicach oznaczonych w §§ 4 i 5 określić stawki kar umownych w zależności od wartości i znaczenia przedmiotu umowy.
§  8.
Władze naczelne stron zawierających umowę planową mogą w przypadkach uzasadnionych warunkami obrotu poszczególnymi artykułami obniżyć dolną granicę kar umownych do wysokości połowy stawek przewidzianych w §§ 4 i 5.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.55.502

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postanowienia o karach umownych w umowach planowych o dostawę towarów.
Data aktu: 24/11/1950
Data ogłoszenia: 12/12/1950
Data wejścia w życie: 12/12/1950