Zm.: dekret o najmie lokali.

DEKRET
z dnia 26 października 1950 r.
o zmianie dekretu o najmie lokali.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 21 lipca 1950 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 271) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W dekrecie z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 36, poz. 259 i Nr 50, poz. 383 oraz z 1949 r. Nr 18, poz. 114) - wprowadza się następujące zmiany:

1)
Art. 1 ust. 2 pkt a) otrzymuje brzmienie:

"a) lokale w budynkach wzniesionych po dniu 22 lipca 1944 r. i lokale wyłączone spod publicznej gospodarki lokalami na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 37, poz. 181 i z 1948 r. Nr 50, poz. 389) oraz przepisów ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o popieraniu budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 270), z wyjątkiem lokali odbudowanych lub wybudowanych z funduszów państwowych, instytucji prawa publicznego lub przedsiębiorstw państwowych, chociażby prawo zarządzenia i użytkowania budynku powróciło do właściciela nieruchomości".

2)
Art. 19 otrzymuje brzmienie:

"Art. 19. 1. Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej przeznaczony jest na pokrywanie kosztów:

1) dokonywania remontu kapitalnego budynków mieszkalnych;

2) ulepszenia wyposażenia technicznego budynków mieszkalnych (wodociąg, kanalizacja, centralne ogrzewanie itp.);

3) odbudowy, przebudowy i adaptacji budynków przeznaczonych na cele mieszkalne mas pracujących, o ile koszty tych robót nie przekraczają 60% wartości technicznej budynków;

4) wykończenia budynków mieszkalnych, których budowa rozpoczęta została ze środków nie objętych państwowym planem inwestycyjnym.

2.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrami Finansów i Budownictwa określi warunki pokrywania przez fundusz kosztów wykańczania budynków, o których mowa w ust. 1 pkt 4."
3)
Art. 20 otrzymuje brzmienie:

"Art. 20. Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej ulokowany jest w Banku Komunalnym".

4)
ust. 2 i 3 art. 21 otrzymują brzmienie:

"2. Wpłata na rzecz Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej należy się także od lokali używanych przez właściciela lub bezpłatnie. Wysokość wpłaty zależy od tego, jaki czynsz opłacałby używający jako najemca (art. 2 lub art. 4). Jeżeli byłby on jako najemca zaliczony do kategorii określonych w art. 3, wpłata nie należy się.

3. Od wpłat na rzecz Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej zwalnia się wynajmujących lub używających lokale mieszkalne w domach jednorodzinnych mających nie więcej niż 5 izb mieszkalnych, o ile domy te są zajmowane w całości lub w części przez właściciela. Rada Ministrów może rozporządzeniem zwolnienie te rozciągnąć na wynajmujących lub używających lokale w budynkach większych, mających jednak nie więcej niż 10 izb mieszkalnych na całym obszarze Państwa lub jego części".

5)
Art. 25 otrzymuje brzmienie:

"Art. 25. Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów jest uprawniony do rozkładania na raty, odraczania i umarzania zaległości z tytułu wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej, jeżeli ściągnięcie ich byłoby połączone z niewspółmiernymi trudnościami lub kosztami albo groziłoby dłużnikowi zniszczeniem materialnym. Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów może uprawnienie to przelać na prezydia wojewódzkich rad narodowych".

6)
Art. 27 otrzymuje brzmienie:

"Art. 27. 1. Funduszem Gospodarki Mieszkaniowej administruje Zarząd.

2. W skład Zarządu wchodzą przedstawiciele: Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrów Gospodarki Komunalnej, Finansów, Budownictwa i określonych przez Radę Ministrów organizacji społecznych.

3. Nadzór nad działalnością Funduszu wykonuje Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

4. Statut organizacyjny Funduszu nada Rada Ministrów w drodze rozporządzenia".

7)
Art. 28 otrzymuje brzmienie:

"1. Rada Ministrów na wniosek Zarządu Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej, zgłoszony przez Ministra Gospodarki Komunalnej, ustali dla poszczególnych województw oraz m. st. Warszawy i m. Łodzi wysokość kwot, w granicach których wykonywane będą remonty i inne roboty wymienione w art. 19.

2. Plany przeprowadzania remontów i robót, o których mowa w ust. 1, ustalają prezydia miejskich (gminnych) rad narodowych w granicach kwot wyznaczonych na te cele przez prezydia rad narodowych wyższego stopnia".

8)
Art. 29 i 32 skreśla się.
Art.  2.

Upoważnia się Ministra Gospodarki Komunalnej do ogłoszenia w drodze obwieszczenia jednolitego tekstu dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego dekretu oraz przepisów prawnych ogłoszonych przed dniem ogłoszenia jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji działów, rozdziałów, artykułów, ustępów i punktów.

Art.  3.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrom: Gospodarki Komunalnej, Finansów i Budownictwa.

Art.  4.

Dekret wchodzi w życie z dniem pierwszym miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.49.442

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zm.: dekret o najmie lokali.
Data aktu: 26/10/1950
Data ogłoszenia: 28/10/1950
Data wejścia w życie: 01/11/1950