Patenty retmańskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 29 sierpnia 1950 r.
w sprawie patentów retmańskich.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Władzami żeglugowymi, powołanymi do wydawania, zawieszania i unieważniania patentów retmańskich, są władze żeglugowe pierwszej instancji (państwowe zarządy wodne).
§  2.
1.
Patent retmański może uzyskać osoba, która:
1)
ukończyła 21 lat życia,
2)
posiada znajomość języka polskiego w słowie i piśmie,
3)
wykaże się odpowiednim stanem zdrowia, a w szczególności zdolnością rozpoznawania barw i dobrym słuchem,
4)
posiada znajomość przepisów o uprawianiu żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych, a w szczególności przepisów odnoszących się do spławu tratew,
5)
po ukończeniu 16 lat życia była zatrudniona w zawodzie flisackim w charakterze członka załogi co najmniej przez 36 miesięcy; do tego okresu nie wlicza się czasu pracy na tratwach zimujących lub będących na postoju ponad 30 dni.
2.
Cudzoziemcy mogą ubiegać się o patent retmański zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych, a w braku takich umów na zasadach wzajemności.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o patent retmański powinna wnieść podanie do władz, wymienionych w § 1.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
w oryginałach lub uwierzytelnionych odpisach:
a)
dowód ukończenia 21 roku życia,
b)
świadectwo szkolne z ukończenia szkoły podstawowej lub zaświadczenie władz szkolnych stwierdzające, że ubiegający się posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie,
c)
świadectwo lekarskie, wydane przez zakład społeczny służby zdrowia stwierdzające kwalifikacje wymienione w § 2 ust. 1 pkt 3,
d)
książeczkę żeglarską stwierdzającą zatrudnienie w zawodzie flisackim i jego okres (§ 2 ust. 1 pkt 5) oraz
2)
dwie fotografie wymiaru 4 x 6 cm, przy czym na jednej z tych fotografii powinna być stwierdzona tożsamość przez powołaną do tego władzę.
§  4.
1.
Władza żeglugowa wyda patent retmański, jeżeli ubiegający się odpowiada warunkom określonym w § 2.
2.
W razie utraty patentu retmańskiego posiadacz jego obowiązany jest niezwłocznie zgłosić o tym tej władzy żeglugowej, która patent wydała.
3.
Właściwa władza żeglugowa po stwierdzeniu utraty wyda wtórnik patentu retmańskiego.
4.
Wzór patentu ustali Minister Komunikacji i ogłosi w Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych.
§  5.
1.
Jeżeli posiadacz patentu retmańskiego dopuścił się naruszenia przepisów o ruchu i postoju tratew, które nie spowodowało nieszczęśliwego wypadku, właściwa terytorialnie władza żeglugowa ostrzeże posiadacza patentu o grożącym mu zawieszeniu ważności patentu, wpisze ostrzeżenie w patencie i zawiadomi o tym władzę żeglugową, która wydała patent.
2.
Jeżeli posiadacz patentu retmańskiego mimo ostrzeżenia ponownie naruszy w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania ostrzeżenia - przepisy wymienione w ust. 1 właściwa terytorialnie władza żeglugowa zawiesi ważność patentu na okres 1 - 3 miesięcy, w zależności od rodzaju popełnionego czynu i dotychczasowego zachowania się posiadacza patentu; fakt zawieszenia ważności patentu retmańskiego wpisze w tym patencie i zawiadomi władzę żeglugową, która patent wydała.
§  6.
1.
Władza żeglugowa unieważni patent retmański:
1)
w razie stwierdzenia, że z winy posiadacza patentu retmańskiego nastąpiło rozbicie tratwy lub statku albo zatonięcie statku, pozbawienie życia osób, zatonięcie ładunku, albo poważne uszkodzenie mostów lub innych budowli wodnych,
2)
w razie stwierdzenia przez lekarza urzędowego u posiadacza patentu retmańskiego nieodpowiedniego stanu zdrowia w stopniu utrudniającym dalsze kierowanie tratwami,
3)
w razie stwierdzenia, że posiadacz patentu retmańskiego nie daje gwarancji prowadzenia tratwy bez narażenia na szkodę bezpieczeństwa publicznego.
2.
Władza żeglugowa, która unieważniła patent retmański odbierze go i zawiadomi władzę żeglugową, która wydała ten petent, a także inne władze żeglugowe.
§  7.
1.
Władza żeglugowa, która unieważniła patent retmański z powodów, wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 3, może po upływie roku od daty unieważnienia wydać ponownie patent retmański, kierując się przy ocenie dotychczasowym zachowaniem się ubiegającego się oraz okolicznościami towarzyszącymi wypadkowi, który spowodował unieważnienie posiadanego już patentu retmańskiego.
2.
W przypadku, wymienionym w § 6 ust. 1 pkt 2, ponowne wydanie patentu retmańskiego może nastąpić po stwierdzeniu przez zakład społeczny służby zdrowia, iż stan zdrowia ubiegającego się zezwala mu na wykonywanie zawodu żeglarskiego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.41.370

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Patenty retmańskie.
Data aktu: 29/08/1950
Data ogłoszenia: 19/09/1950
Data wejścia w życie: 19/09/1950