Zniesienie izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

USTAWA
z dnia 18 lipca 1950 r.
o zniesieniu izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

Art.  1.

Znosi się Naczelną Izbę Lekarską i Naczelną Izbę Lekarsko-Dentystyczną oraz okręgowe izby lekarskie i okręgowe izby lekarsko-dentystyczne.

Art.  2.

Równocześnie ulegają likwidacji czynne przy izbach lekarskich i lekarsko-dentystycznych instytucje ubezpieczeniowe (kasy pośmiertne), nie podlegające przepisom dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o uregulowaniu ubezpieczeń rzeczowych i osobowych (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 23) oraz instytucje wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin.

Art.  3.
1.
Należne od likwidowanych instytucji ubezpieczeniowych (kas pośmiertnych) jednorazowe świadczenia ubezpieczeniowe, nie wypłacone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wypłaca się osobom uprawnionym w wysokości, przewidzianej w dotychczasowych przepisach.
2.
Przyznaje się jednorazowe odprawy ubezpieczonym likwidowanych instytucji ubezpieczeniowych (kas pośmiertnych), którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy:
1)
nabyli uprawnienia do okresowych świadczeń bądź
2)
osiągnęli wiek 65 lat i pozostawali w ubezpieczeniu

przez okres co najmniej lat dziesięciu.

3.
Odprawy przyznane na podstawie ust. 2 pkt 1, wypłaca się osobom uprawnionym, a odprawy, przyznane na podstawie ust. 2 pkt 2, przelewa się na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy jako wkład osób uprawnionych do odprawy.
4.
Do odpraw, przelanych do Społecznego Funduszu Oszczędnościowego, stosuje się obowiązujące przepisy, dotyczące tego funduszu, a w szczególności dotyczące zwrotu części wkładu, zwrotu oszczędności i zakupu renty dożywotniej.
5.
Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami Pracy i Opieki Społecznej oraz Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali w drodze rozporządzenia wysokość odpraw dla osób, określonych w ust. 2.
Art.  4.
1.
Na pokrycie wymienionych w art. 3 zobowiązań tworzy się fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych wspólny dla wszystkich likwidowanych izb.
2.
Do funduszu lekarskich odpraw ubezpieczeniowych przelewa się fundusze izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, przeznaczone na podstawie dotychczasowych przepisów na pokrywanie świadczeń ubezpieczeniowych, a pozostałe po pokryciu nie wynikających ze stosunku ubezpieczeniowego zobowiązań likwidowanych instytucji ubezpieczeniowych.
3.
W trybie przewidzianym w art. 8 Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych może przeznaczyć na fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych także inny majątek izb.
Art.  5.

Umarza się:

1)
zobowiązania likwidowanych instytucyj ubezpieczeniowych (kas pośmiertnych) w stosunku do ubezpieczonych, nie objętych przepisami art. 3, jak również
2)
niewymagalne przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wierzytelności likwidowanych instytucyj ubezpieczeniowych w stosunku do ubezpieczonych z wyjątkiem wierzytelności prolongowanych.
Art.  6.
1.
Członkom izb i ich rodzinom, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nabyli prawa do świadczeń ze strony likwidowanych instytucji wzajemnej pomocy, wypłaca się jednorazowe odprawy.
2.
Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali w drodze zarządzenia zasady wypłacania i wysokość odpraw dla osób uprawnionych.
3.
Umarza się zobowiązania i wierzytelności instytucji wzajemnej pomocy w stosunku do członków izb i ich rodzin, niewymagalne w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, z wyjątkiem zobowiązań i wierzytelności prolongowanych.
Art.  7.
1.
Na pokrycie zobowiązań likwidowanych instytucji wzajemnej pomocy tworzy się fundusz odpraw instytucji wzajemnej pomocy wspólny dla wszystkich izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych.
2.
Na fundusz odprawy instytucji wzajemnej pomocy przelewa się majątek, przeznaczony na podstawie statutów na pokrycie zobowiązań tych instytucji.
3.
W trybie przewidzianym w art. 8 Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych może przeznaczyć na fundusz odprawy instytucji wzajemnej pomocy także inny majątek izb.
Art.  8.

Zasady i sposób likwidacji majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, przeznaczonego na pokrycie zobowiązań instytucji ubezpieczeniowych i instytucji wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin, ustali Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  9.

Koszty, związane z likwidacją izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, pokrywa się z majątku izb.

Art.  10.
1.
Majątek ruchomy izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, nie przeznaczony w myśl art. 4 i 7 na fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych bądź na fundusz odpraw instytucji wzajemnej pomocy, przekazuje się po pokryciu kosztów likwidacji Związkowi Zawodowemu Pracowników Służby Zdrowia.
2.
Majątek nieruchomy izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, nie przeznaczony w myśl przepisów art. 4, 7 i 8 na fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych bądź odpraw instytucji wzajemnej pomocy, przechodzi na własność Skarbu Państwa.
Art.  11.
1.
Minister Zdrowia powoła likwidatora majątku izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych oraz w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali jego prawa i obowiązki.
2.
Na wniosek likwidatora Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali:
1)
wykaz instytucji ubezpieczeniowych i zestawienie majątku, podlegającego przelaniu na fundusz odpraw ubezpieczeniowych,
2)
wykaz instytucji wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin i zestawienie majątku, podlegającego przelaniu na fundusz odpraw,
3)
wykaz podlegających pokryciu zobowiązań izb,
4)
koszty, związane z likwidacją izb, oraz
5)
wykazy majątku, podlegającego przekazaniu na rzecz Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia i na rzecz Skarbu Państwa.
3.
Zatwierdzony przez Ministra Zdrowia wykaz nieruchomości, podlegających przekazaniu na własność Skarbu Państwa i innych osób, stanowi podstawę do przepisania tytułu własności w księgach wieczystych.
4.
Ustalone przez likwidatora zaległe wierzytelności izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych z tytułu składek i opłat na rzecz izb oraz na rzecz prowadzonych przez izby instytucji ubezpieczeniowych i instytucji wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
Art.  12.

Uchyla się:

1)
ustawę z dnia 15 marca 1934 r. o izbach lekarskich (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 31, poz. 275 i z 1949 r. Nr 25, poz. 176),
2)
ustawę z dnia 11 stycznia 1938 r. o izbach lekarsko-dentystycznych (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 33) oraz
3)
dekret z dnia 8 listopada 1946 r. o organizacji samorządu zawodowego lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i aptekarskiego (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 64, poz. 354 i z 1948 r. Nr 50, poz. 385) w zakresie unormowanym niniejszą ustawą.
Art.  13.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Art.  14.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.36.326

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zniesienie izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.
Data aktu: 18/07/1950
Data ogłoszenia: 26/08/1950
Data wejścia w życie: 26/08/1950