Organizacja współpracy kulturalnej z zagranicą.

USTAWA
z dnia 18 lipca 1950 r.
o organizacji współpracy kulturalnej z zagranicą.

Art.  1.

W celu utrzymania i rozwijania wymiany kulturalnej z zagranicą, a zwłaszcza zacieśnienia współpracy kulturalnej ze Związkiem Socjalistycznych Republik Rad i krajami demokracji ludowej - tworzy się przy Prezesie Rady Ministrów Komitet Współpracy Kulturalnej z Zagranicą, zwany w dalszych przepisach w skrócie komitetem.

Art.  2.

Do zakresu działania komitetu należą w szczególności:

1)
planowanie, popieranie i utrzymywanie stosunków kulturalnych z innymi narodami, z siłami pokoju i postępu na całym świecie, a przede wszystkim ze Związkiem Socjalistycznych Republik Rad i krajami demokracji ludowej,
2)
opiniowanie spraw uczestnictwa Polski w międzynarodowych organizacjach i instytucjach kulturalnych,
3)
współudział w pracach nad projektami międzynarodowych umów w dziedzinie współpracy kulturalnej i naukowej,
4)
inicjatywa w dziedzinie wymiany kulturalnej z zagranicą oraz informowanie zagranicy o dorobku społecznym, naukowym i kulturalnym Polski Ludowej,
5)
sprawy, związane z działalnością stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, mających na celu krzewienie przyjaźni między Polską Ludową a innymi narodami,
6)
współdziałanie z odpowiednimi władzami, instytucjami i organizacjami w kraju i za granicą,
7)
inicjatywa i wnioski w sprawie udziału Polski w międzynarodowych zjazdach, konferencjach, manifestacjach i innych imprezach, związanych z zagadnieniami sztuki, nauki i techniki i sportu,
8)
realizacja i obsługa w zakresie zleconym udziału Polski w imprezach międzynarodowych, wymienionych w pkt 7),
9)
sprawy organizowania i obsługi międzynarodowych zjazdów, konferencji i manifestacji kulturalnych w kraju,
10)
sprawy opieki i obsługi osób z zagranicy, zaproszonych przez władze państwowe lub organizacje społeczne w sprawach współpracy kulturalnej.
Art.  3.
1.
Wszelka działalność komitetu, dotycząca wymiany z zagranicą, wymaga uprzedniego uzgodnienia z Ministrem Spraw Zagranicznych.
2.
Łączność komitetu z władzami, instytucjami, organizacjami zagranicznymi lub międzynarodowymi odbywa się za pośrednictwem Ministra Spraw Zagranicznych.
Art.  4.
1.
Komitet składa się z piętnastu członków.
2.
Członków komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów spośród przedstawicieli życia kulturalnego i naukowego, organizacji społecznych, partii politycznych, stowarzyszeń kulturalnych oraz centralnych urzędów państwowych bezpośrednio zainteresowanych w wymianie kulturalnej, naukowej i sportowej z zagranicą.
3.
Komitet wybiera przewodniczącego i dwóch jego zastępców.
Art.  5.
1.
Organem wykonawczym komitetu jest sekretariat generalny komitetu.
2.
Na czele sekretariatu generalnego stoi sekretarz generalny komitetu, którego mianuje i zwalnia Prezes Rady Ministrów.
Art.  6.

Przy sekretariacie generalnym komitetu tworzy się komisję jako organ, powołany do współdziałania z sekretariatem generalnym, a w szczególności do inicjowania i opiniowania jego prac, planów i programów.

Art.  7.
1.
Komisję tworzą przedstawiciele: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Szkół Wyższych i Nauki, Ministra Kultury i Sztuki, sekretarz generalny komitetu oraz trzej członkowie, powołani przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
Przewodniczącym komisji jest sekretarz generalny komitetu.
Art.  8.

Sposób, tryb i terminy zwoływania posiedzeń komitetu i komisji, zakres działania sekretarza generalnego oraz podległego mu biura określi statut, nadany przez Prezesa Rady Ministrów w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim.

Art.  9.

Budżet komitetu stanowi osobny dział w budżecie Prezydium Rady Ministrów.

Art.  10.
1.
Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy znosi się wszelkie jednostki organizacyjne w ministerstwach i centralnych urzędach oraz w urzędach i przedsiębiorstwach im podległych, powołane dla spraw współpracy kulturalnej z zagranicą.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz urzędów mu podległych.
Art.  11.

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrom: Spraw Zagranicznych, Szkół Wyższych i Nauki oraz Kultury i Sztuki.

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.36.324

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Organizacja współpracy kulturalnej z zagranicą.
Data aktu: 18/07/1950
Data ogłoszenia: 26/08/1950
Data wejścia w życie: 26/08/1950