Zespoły adwokackie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 sierpnia 1950 r.
w sprawie zespołów adwokackich.

Na podstawie art. 75 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. o ustroju adwokatury (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
Adwokaci, którzy celem wykonywania zawodu łączą się w zespół adwokacki, powinni niezwłocznie złożyć właściwej radzie adwokackiej wniosek o zezwolenie na powstanie zespołu, wskazując we wniosku: skład osobowy, siedzibę i lokal zespołu oraz nazwiska i imiona kierownika zespołu i jego zastępcy lub zastępców.
§  2.
1.
Jeżeli rada adwokacka uwzględni wniosek o zezwolenie na powstanie zespołu albo też jeżeli Minister Sprawiedliwości uwzględni odwołanie od uchwały rady adwokackiej w przedmiocie odmowy zezwolenia na utworzenie zespołu adwokackiego, dziekan zarządza wpisanie utworzenia zespołu do rejestru zespołów, w którym uwidocznione zostają dane zgłoszone w myśl § 1 i następne zmiany tych danych.
2.
Zgłoszenie zmian danych, podlegających uwidocznieniu w rejestrze, powinno być dokonane przez kierownika zespołu na podstawie uchwały członków zespołu niezwłocznie po powstaniu zmian.
3.
W związku ze zgłoszeniem zmian rada adwokacka może w uzasadnionych przypadkach postanowić rozwiązanie zespołu.
§  3.
Uchwały członków zespołu wymaga zmiana składu osobowego zespołu, siedziby i lokalu zespołu, kierownika zespołu i jego zastępcy lub zastępców oraz rozwiązanie zespołu. Uchwały w tych sprawach są ważne, jeżeli zostały powzięte większością 2/3 głosów członków zespołu. Uchwały członków zespołu nie wymaga zmiana składu osobowego zespołu, wynikająca ze skreślenia z listy adwokatów członka zespołu.
§  4.
Kierownik zespołu składa członkom zespołu sprawozdanie z działalności zespołu i sprawozdanie rachunkowe przynajmniej raz na miesiąc. Uchwała członków zespołu w tych sprawach zapada większością głosów, w razie równości głosów przeważa głos kierownika zespołu.
§  5.
Członkowie zespołu powinni na periodycznie zwoływanych wspólnych konferencjach omawiać zagadnienia związane z podniesieniem poziomu ideologicznego i zawodowego członków zespołu i wzajemną kontrolą pracy zawodowej członków zespołu.
§  6.
O terminie omawiania spraw przewidzianych w §§ 3, 4 i 5 kierownik zespołu zawiadamia wszystkich członków zespołu, przy czym termin ten wyznacza bądź z własnej inicjatywy, bądź na żądanie 1/3 członków zespołu.
§  7.
Kierownik zespołu kieruje pracami zespołu, zawiera z klientami umowy o udzielenie pomocy prawnej przez członków zespołu, ustalając zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość i terminy zapłaty wynagrodzenia, przekazuje sprawy adwokatom według ich specjalności z uwzględnieniem w miarę możności zasady równomiernego podziału spraw między adwokatami i wskazań klientów co do osoby adwokata, wypłaca adwokatom wynagrodzenie za powierzone im sprawy, przestrzega prawidłowego księgowania przychodów i wydatków oraz wpłacania danin publicznych przez członków zespołu, dokonywa potrąceń z wynagrodzenia na koszty administracyjne zespołu i inne koszty według norm uzasadnionych rzeczywistą potrzebą i w myśl zasad ustalonych uchwałą członków zespołu w przedmiocie przyjęcia preliminarza budżetowego.
§  8.
Kierownika zespołu zastępują zastępca lub zastępcy w myśl porozumienia z kierownikiem co do kolejności zastępstwa.
§  9.
Do kosztów administracyjnych zespołu może być wliczone wynagrodzenie za pracę wypłacane kierownikowi zespołu, jego zastępcom i aplikantom adwokackim.
§  10.
Rozliczenia z tytułu zastąpienia jednego członka zespołu przez drugiego będą dokonywane przy udziale kierownika zespołu, który w razie potrzeby ustala sposób rozliczenia.
§  11.
Rachunkowość zespołu powinna dać całkowity obraz dokonanych wpłat i wypłat dla skonfrontowania z zapisami w księgach członków zespołu, którym wypłacono wynagrodzenia stosownie do przepisu art. 75 ust. 1 ustawy o ustroju adwokatury. Niezależnie od tego rachunkowość zespołu powinna obejmować należycie udowodnione pozycje kosztów administracyjnych zespołu.
§  12.
1.
Członkowie zespołu, którym kierownik zespołu przekazał sprawy klientów, mogą przyjmować tych klientów jedynie w lokalu zespołu.
2.
Wszelkie wpłaty od klientów mogą być inkasowane wyłącznie przez kierownika zespołu lub jego zastępcę.
§  13.
Rozwiązanie zespołu następuje:
a)
na mocy uchwały członków zespołu,
b)
na skutek uchwały rady adwokackiej,
c)
na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości.
§  14.
Likwidację zespołu przeprowadza kierownik zespołu, o ile rada adwokacka nie ustanowi likwidatora z urzędu. Wynagrodzenie likwidatora z urzędu określa rada adwokacka.
§  15.
Kierownicy zespołów, których członkami są obrońcy wojskowi, są obowiązani do zabezpieczenia całkowitej tajności spraw prowadzonych przez członków zespołu jako obrońców wojskowych oraz do ścisłego stosowania zarządzeń dotyczących środków zabezpieczenia tej tajności.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 27 sierpnia 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.35.318

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zespoły adwokackie.
Data aktu: 14/08/1950
Data ogłoszenia: 23/08/1950
Data wejścia w życie: 27/08/1950