Dokumenty podróży tratew polskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 28 czerwca 1950 r.
w sprawie dokumentów podróży tratew polskich.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do spławu na śródlądowych drogach wodnych dopuszcza się tratwy polskie, zaopatrzone w dokument podróży.
2.
Tratwami polskimi są tratwy rozpoczynające spław na obszarze Państwa Polskiego.
§  2.
1.
Dokument podróży uprawnia do przebywania i ruchu tratwy na śródlądowych drogach wodnych.
2.
Dokument podróży tratwy wydaje władza żeglugowa pierwszej instancji (państwowy zarząd wodny), na której terenie działania ma rozpocząć się spław tratwy.
§  3.
Warunkiem uzyskania dokumentu podróży tratwy jest zaświadczenie o pochodzeniu drewna, przeznaczonego do spławu, wydane przez nadleśnictwo państwowe, z którego obrębu pochodzi to drewno, względnie przez rejon lasów państwowych, o ile drewno pochodzi z kilku nadleśnictw. Warunkiem zaś uzyskania dokumentu podróży tratwy, spławianej przez przedsiębiorstwo państwowe "Paged" Państwowa Centrala Drzewna, jest pisemne oświadczenie organów tego przedsiębiorstwa o pochodzeniu drewna.
§  4.
1.
Ubiegający się o dopuszczenie tratwy do spławu powinien złożyć władzy żeglugowej, wskazanej w § 2 ust. 2, pisemne zgłoszenie i załączyć do niego w dwóch egzemplarzach zaświadczenie względnie oświadczenie, wskazane w § 3.
2.
W zgłoszeniu tym należy podać:
1)
imię i nazwisko względnie firmę oraz adres właściciela drewna, przeznaczonego do spławu,
2)
imię, nazwisko i adres retmana, który będzie kierować tratwą oraz numer jego patentu retmańskiego, a w przypadku zamierzonego spławu na wodach granicznych również numery książeczek żeglarskich retmana i członków załogi tratwy,
3)
punkt początkowy i końcowy podróży tratwy i trasę podróży,
4)
datę rozpoczęcia podróży,
5)
dane określające masę drewna, przeznaczonego do spławu, a mianowicie rodzaj i sortyment spławianego drewna, ilość spławianych tafli, największe wymiary tratwy (długość i szerokość określoną w metrach i powierzchnię w m kw.).
3.
Na podstawie zgłoszenia władza żeglugowa wydaje dokument podróży tratwy i ustala w nim warunki dopuszczenia tratwy do spławu oraz zwraca ubiegającemu się o dopuszczenie tratwy do spławu jeden egzemplarz zaświadczenia względnie oświadczenia, o którym mowa w § 3.
4.
W przypadkach, gdy zamierzony spław ma się odbyć na wodach granicznych, władza żeglugowa wydaje dokumenty wymienione w ust. 3 oraz ustala warunki dopuszczenia tratwy do spławu w porozumieniu z władzami ochrony granicy.
§  5.
1.
W przypadku, gdy spławu tratew drogami wodnymi spławnymi na odległość do 100 km podejmują się organa podległe Ministrowi Leśnictwa, nie jest wymagane podanie w zgłoszeniu danych wymienionych w § 4 ust. 2 pkt 4, dane zaś wymienione w § 4 ust. 2 pkt 5 mogą być podane w przybliżeniu.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 władza żeglugowa wyda dokument podróży tratwy nie wpisując w nim danych, o których mowa w tym ustępie; dane te wypełni posiadacz dokumentu podróży tratwy przed rozpoczęciem podróży.
§  6.
Dla tratew holowanych przez statki nie jest potrzebny dokument podróży tratew.
§  7.
1.
Opłata za wystawienie dokumentu podróży tratwy wynosi 100 zł. 1
2.
Organa, podległe Ministrowi Leśnictwa, mogą wnosić opłaty, wymienione w ust. 1, jednorazowo po upływie każdego miesiąca.
§  8.
Zaświadczenie względnie oświadczenie o pochodzeniu drewna oraz dokument podróży związane są z tratwą i w żadnym przypadku nie mogą być przenoszone na inną tratwę. Dokumenty te przechowuje kierownik tratwy (retman), który jest obowiązany okazywać te dokumenty na żądanie organów władzy żeglugowej.
§  9.
Dokument podróży tratwy zachowuje swą ważność na następny rok nawigacyjny w przypadkach, gdy tratwa przed przybyciem do miejsca przeznaczenia weszła na zimowanie w porcie, zimowisku lub innym miejscu, wyznaczonym przez właściwą władzę żeglugową.
§  10.
Po ukończeniu podróży dokument podróży tratwy i zaświadczenie względnie oświadczenie o pochodzeniu drewna powinny być niezwłocznie oddane władzy żeglugowej pierwszej instancji, na której terenie znajduje się końcowy punkt podróży tratwy.
§  11.
1.
Zawieszenia ważności dokumentu podróży tratwy dokonuje władza żeglugowa, która dokument wydała, w przypadku, gdy rozpoczęcie spławu nie może nastąpić w ciągu 10 dni od daty, określonej w dokumencie podróży.
2.
Władza żeglugowa unieważni dokument podróży tratwy w przypadkach powstania przeszkód na drodze wodnej, uniemożliwiających wykonanie spławu, lub stwierdzenia, że okoliczności podane w zgłoszeniu (§ 4 ust. 2) są niezgodne ze stanem faktycznym.
§  12.
Wzory zaświadczenia i oświadczenia o pochodzeniu drewna, przeznaczonego do spławu, i dokumentu podróży tratew ustali Minister Komunikacji i ogłosi w Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Powyższa kwota została podana bez przeliczenia przewidzianego w art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.31.287

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty podróży tratew polskich.
Data aktu: 28/06/1950
Data ogłoszenia: 31/07/1950
Data wejścia w życie: 31/07/1950