Numeracja nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 31 stycznia 1950 r.
w sprawie numeracji nieruchomości.

Na podstawie art. 9 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 94, poz. 850 i z 1948 r. Nr 36, poz. 251) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Każda nieruchomość w miejscowościach zamieszkanych, zarówno zabudowana jak i przeznaczona pod zabudowę, powinna być oznaczona numerem porządkowym.
2.
Za nieruchomość w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia uważa się część powierzchni ziemskiej, stanowiącą odrębny przedmiot własności wraz z budowlami i innymi urządzeniami trwale z nieruchomością związanymi.
§  2.
Oznaczenia nieruchomości numerami porządkowymi dokonują zarządy miejskie i gminne z zachowaniem przede wszystkim stosowanych już w danej miejscowości zasad i istniejącego stanu faktycznego, w dalszej zaś kolejności zasad następujących:
1)
w miejscowościach, których ulice posiadają nazwy, każda ulica zaopatrzona nazwą powinna mieć odrębną numerację nieruchomości przy niej położonych, przy czym lewa strona ulicy w kierunku zwiększających się numerów powinna mieć numerację nieparzystą, prawa - parzystą; rynki i place, otoczone z kilku stron budynkami mieszkalnymi, powinny mieć numerację ciągłą;
2)
w miejscowościach, których ulice nie posiadają nazw, powinna być założona jedna kolejna numeracja dla całej miejscowości;
3)
w miejscowościach, gdzie tylko część ulic posiada nazwę, stosować należy odpowiednio dla dzielnic, których ulice mają nazwy, zasady pkt 1, dla dzielnic zaś, których ulice nie posiadają nazw ulic - zasady pkt 2;
4)
z wyjątkiem przypadków, określonych w pkt 5 i 6, każda nieruchomość powinna mieć tylko jeden numer porządkowy bez względu na ilość znajdujących się na niej domów mieszkalnych i innych budowli;
5)
nieruchomości przylegające do dwóch lub większej ilości ulic posiadających nazwy powinny mieć numery porządkowe od każdej ulicy;
6)
jeżeli poszczególne części nieruchomości tworzą wyraźnie odrębne całości gospodarcze, powinny być oznaczone osobnymi numerami porządkowymi.
§  3.
Przed ustaleniem numeracji nieruchomości, będącej własnością lub użytkowanej albo zarządzanej przez władze wojskowe oraz władze i organa bezpieczeństwa publicznego, jak również przed ustaleniem numeracji nieruchomości kolejowych i użytkowanych na cele lotnisk cywilnych zarząd miejski i gminny powinien porozumieć się z właściwymi władzami.
§  4.
Zarządy miejskie i gminne założą i będą utrzymywać w stanie aktualności ewidencję nieruchomości z oznaczeniem ich numerów porządkowych.
§  5.
W terminie do dnia 28 lutego 1950 r. zarządy miejskie i gminne:
1)
dokonają oznaczenia nieruchomości numerami porządkowymi w miejscowościach, które numeracji porządkowej dotychczas nie posiadają;
2)
uzupełnią i uporządkują oznaczenia nieruchomości numerami w pozostałych miejscowościach;
3)
podadzą numery porządkowe do wiadomości właścicieli, użytkowników bądź zarządzających nieruchomości ze wskazaniem treści § 6 niniejszego rozporządzenia oraz sankcji karnych przewidzianych w art. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości.
§  6.
1.
Właściciele, użytkownicy oraz osoby zarządzające budynkami i ogrodzonymi nie zabudowanymi placami są obowiązani w terminie do dnia 15 marca 1950 r. umieścić w miejscu widocznym na głównym budynku nieruchomości zabudowanej lub ogrodzeniu nie zabudowanego placu tabliczkę z oznaczonymi na niej wyraźnie numerami nieruchomości. W miejscowościach, których ulice posiadają nazwy, na tabliczce powinna być podana ponadto nazwa ulicy.
2.
W przypadku, gdy budynek jest położony w głębi nieruchomości, a nieruchomość jest ogrodzona od ulicy lub drogi, wówczas niezależnie od tabliczki umieszczonej na budynku należy umieścić tabliczkę na ogrodzeniu.
3.
Tabliczki te powinny być utrzymywane stale w należytym stanie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.3.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Numeracja nieruchomości.
Data aktu: 31/01/1950
Data ogłoszenia: 07/02/1950
Data wejścia w życie: 07/02/1950