Numeracja nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 31 stycznia 1950 r.
w sprawie numeracji nieruchomości.

Na podstawie art. 9 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 94, poz. 850 i z 1948 r. Nr 36, poz. 251) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Każda nieruchomość w miejscowościach zamieszkanych, zarówno zabudowana jak i przeznaczona pod zabudowę, powinna być oznaczona numerem porządkowym.
2.
Za nieruchomość w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia uważa się część powierzchni ziemskiej, stanowiącą odrębny przedmiot własności wraz z budowlami i innymi urządzeniami trwale z nieruchomością związanymi.
§  2.
Oznaczenia nieruchomości numerami porządkowymi dokonują zarządy miejskie i gminne z zachowaniem przede wszystkim stosowanych już w danej miejscowości zasad i istniejącego stanu faktycznego, w dalszej zaś kolejności zasad następujących:
1)
w miejscowościach, których ulice posiadają nazwy, każda ulica zaopatrzona nazwą powinna mieć odrębną numerację nieruchomości przy niej położonych, przy czym lewa strona ulicy w kierunku zwiększających się numerów powinna mieć numerację nieparzystą, prawa - parzystą; rynki i place, otoczone z kilku stron budynkami mieszkalnymi, powinny mieć numerację ciągłą;
2)
w miejscowościach, których ulice nie posiadają nazw, powinna być założona jedna kolejna numeracja dla całej miejscowości;
3)
w miejscowościach, gdzie tylko część ulic posiada nazwę, stosować należy odpowiednio dla dzielnic, których ulice mają nazwy, zasady pkt 1, dla dzielnic zaś, których ulice nie posiadają nazw ulic - zasady pkt 2;
4)
z wyjątkiem przypadków, określonych w pkt 5 i 6, każda nieruchomość powinna mieć tylko jeden numer porządkowy bez względu na ilość znajdujących się na niej domów mieszkalnych i innych budowli;
5)
nieruchomości przylegające do dwóch lub większej ilości ulic posiadających nazwy powinny mieć numery porządkowe od każdej ulicy;
6)
jeżeli poszczególne części nieruchomości tworzą wyraźnie odrębne całości gospodarcze, powinny być oznaczone osobnymi numerami porządkowymi.
§  3.
Przed ustaleniem numeracji nieruchomości, będącej własnością lub użytkowanej albo zarządzanej przez władze wojskowe oraz władze i organa bezpieczeństwa publicznego, jak również przed ustaleniem numeracji nieruchomości kolejowych i użytkowanych na cele lotnisk cywilnych zarząd miejski i gminny powinien porozumieć się z właściwymi władzami.
§  4.
Zarządy miejskie i gminne założą i będą utrzymywać w stanie aktualności ewidencję nieruchomości z oznaczeniem ich numerów porządkowych.
§  5.
W terminie do dnia 28 lutego 1950 r. zarządy miejskie i gminne:
1)
dokonają oznaczenia nieruchomości numerami porządkowymi w miejscowościach, które numeracji porządkowej dotychczas nie posiadają;
2)
uzupełnią i uporządkują oznaczenia nieruchomości numerami w pozostałych miejscowościach;
3)
podadzą numery porządkowe do wiadomości właścicieli, użytkowników bądź zarządzających nieruchomości ze wskazaniem treści § 6 niniejszego rozporządzenia oraz sankcji karnych przewidzianych w art. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości.
§  6.
1.
Właściciele, użytkownicy oraz osoby zarządzające budynkami i ogrodzonymi nie zabudowanymi placami są obowiązani w terminie do dnia 15 marca 1950 r. umieścić w miejscu widocznym na głównym budynku nieruchomości zabudowanej lub ogrodzeniu nie zabudowanego placu tabliczkę z oznaczonymi na niej wyraźnie numerami nieruchomości. W miejscowościach, których ulice posiadają nazwy, na tabliczce powinna być podana ponadto nazwa ulicy.
2.
W przypadku, gdy budynek jest położony w głębi nieruchomości, a nieruchomość jest ogrodzona od ulicy lub drogi, wówczas niezależnie od tabliczki umieszczonej na budynku należy umieścić tabliczkę na ogrodzeniu.
3.
Tabliczki te powinny być utrzymywane stale w należytym stanie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.3.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Numeracja nieruchomości.
Data aktu: 31/01/1950
Data ogłoszenia: 07/02/1950
Data wejścia w życie: 07/02/1950