Egzaminy na mechaników kinematograficznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
w sprawie egzaminów na mechaników kinematograficznych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o filmach i ich wyświetlaniu (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 323) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Administracji Publicznej, co następuje:
§  1.
Ustanawia się przy przedsiębiorstwie państwowym "Generalna Dyrekcja Filmu Polskiego" Komisję Egzaminacyjną dla mechaników kinematograficznych, zwaną dalej "Komisją Egzaminacyjną".
§  2.
1.
Komisja Egzaminacyjna składa się z siedmiu członków.
2.
Przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz trzech członków powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki; jednego z trzech członków powołuje Minister Kultury i Sztuki spośród członków Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki z kwalifikacjami mechanika, uprawnionego do obsługi aparatów kinematograficznych; pozostałych dwóch członków powołuje i odwołuje Minister Administracji Publicznej.
§  3.
Komisja Egzaminacyjna przeprowadza egzaminy w zespole, składającym się z przewodniczącego lub jego zastępcy i dwóch członków: jednego z grupy powołanej przez Ministra Kultury i Sztuki oraz drugiego z grupy, powołanej przez Ministra Administracji Publicznej.
§  4.
Siedzibą Komisji Egzaminacyjnej jest m. st. Warszawa. Komisja może przeprowadzać egzaminy w innych miastach.
§  5.
Podanie o dopuszczenie do egzaminu kandydat wnosi do prezydium wojewódzkiej rady narodowej załączając:
1)
dowód ukończenia 18 lat życia,
2)
urzędowe świadectwo lekarskie, wydane w okresie najwyżej 30 dni przed datą wniesienia podania, stwierdzające, że kandydat nie posiada wad organicznych, utrudniających obsługę aparatu projekcyjnego,
3)
świadectwo odbycia rocznej praktyki przy obsłudze aparatu projekcyjnego pod kierunkiem uprawnionego mechanika w stałym przedsiębiorstwie publicznego wyświetlania filmów lub w wojsku,
4)
dowód ukończenia 3-miesięcznego kursu dla kinomechaników, którego program winien być uzgodniony z Ministrem Administracji Publicznej oraz Prezesem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, albo dowód ukończenia 3-miesięcznego kursu dla kinomechaników w wojsku,
5)
świadectwo ukończenia przynajmniej 7 klas szkoły podstawowej albo inne świadectwo szkolne, uznane za równorzędne przez Ministra Oświaty,
6)
dwie fotografie, opatrzone poświadczeniem tożsamości,
7)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej lub zwolnienia z niej.
§  6.
Dla kandydatów, którzy przedstawią dowód ukończenia wydziału mechanicznego, ślusarskiego, elektrycznego szkoły rzemieślniczo-przemysłowej lub wydziałów technicznych innych szkół, uznanych za równorzędne, oraz czeladników, posiadających dyplom rzemieślniczy z elektromechaniki kinowej, okres rocznej praktyki przy obsłudze aparatu projekcyjnego skraca się do 6 miesięcy.
§  7.
1.
Kandydat powinien przy egzaminie wykazać:
1)
znajomość zasad fizyki (mechanika, optyka, elektryczność, akustyka) w zakresie szkoły podstawowej,
2)
dokładne wiadomości z zakresu budowy i obsługi najczęściej używanych aparatów projekcyjnych oraz elektrycznych urządzeń teatrów świetlnych,
3)
wiadomości dotyczące właściwości taśmy filmowej oraz sposobu obchodzenia się z nią,
4)
znajomość obowiązujących przepisów porządkowych w zakresie zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów w teatrach świetlnych oraz prawa budowlanego w zakresie przechowywania taśmy celuloidowej,
5)
znajomość ważniejszych przepisów ustawy o wyświetlaniu filmów,
6)
znajomość ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dokładną znajomość szczegółowych przepisów bezpieczeństwa pracy w zakresie urządzeń elektrycznych.
2.
Komisja Egzaminacyjna stwierdza, że kandydat:
1)
złożył egzamin z wynikiem pomyślnym lub
2)
wykazał uzdolnienie, konieczne do wykonywania zawodu mechanika kinematograficznego pod warunkiem złożenia dodatkowego egzaminu z określonego przedmiotu w terminie ustalonym przez Komisje Egzaminacyjną, lub też
3)
nie wykazał uzdolnień, koniecznych do wykonywania zawodu mechanika kinematograficznego.
§  8.
W przypadku niewykazania uzdolnień, koniecznych do wykonywania zawodu mechanika kinematograficznego, kandydat może przystąpić do ponownego egzaminu po upływie 3 miesięcy.
§  9.
Egzamin jest teoretyczny i praktyczny. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym wymienia się skład Komisji oraz ocenę teoretycznych i praktycznych wiadomości kandydata. Protokół podpisują wszyscy członkowie zespołu egzaminacyjnego.
§  10.
1.
W przypadku złożenia egzaminu z wynikiem pomyślnym prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie protokołu Komisji Egzaminacyjnej wydaje kandydatowi świadectwo stwierdzające uzdolnienie zawodowe do obsługi aparatu kinematograficznego przy wyświetlaniu filmów.
2.
Takie samo świadectwo wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej osobom, które przedstawią zaświadczenie Wojskowej Komisji Egzaminacyjnej o złożeniu egzaminu upoważniającego do obsługi aparatu kinematograficznego.
§  11.
1.
Opłata egzaminacyjna wynosi zł 1.500. Komisja Egzaminacyjna może zwolnić kandydata od opłaty w całości lub w części.
2.
Opłaty egzaminacyjne będą użyte na wynagrodzenie dla członków Komisji Egzaminacyjnej według zasad ustalonych przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  12.
Uchyla się rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 1934 r. wydane w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie egzaminów na mechaników kinematograficznych (Dz. U. R. P. Nr 110, poz. 981).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.23.200

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzaminy na mechaników kinematograficznych.
Data aktu: 17/04/1950
Data ogłoszenia: 31/05/1950
Data wejścia w życie: 31/05/1950