Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na I rok studiów do szkół wyższych na rok szkolny 1950/51.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I ZDROWIA
z dnia 29 kwietnia 1950 r.
w sprawie trybu postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na I rok studiów do szkół wyższych na rok szkolny 1950/51.

Na podstawie art. 83, 85, 86 i 104 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podstawą przyjęcia na pierwszy rok studiów na wszystkich wydziałach (oddziałach, kierunkach studiów, studiach specjalnych) w szkołach wyższych podległych Ministrowi Oświaty oraz Ministrowi Zdrowia jest egzamin wstępny, z wyjątkiem przypadków, wskazanych w § 7 niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Doboru kandydatów na wydziały (oddziały, kierunki studiów, studia specjalne) dokonuje komisja dla doboru kandydatów.
§  3.
1.
W skład komisji wchodzą:
1)
dziekan wydziału jako przewodniczący - oraz jako członkowie:
2)
delegat właściwego ministra (ministra, któremu podlega szkoła),
3)
jeden z członków rady wydziałowej, powołany przez właściwego ministra po wysłuchaniu opinii dziekana,
4)
przedstawiciel Okręgowej Rady Związków Zawodowych,
5)
przedstawiciel zarządu wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej,
6)
przedstawiciel wojewódzkiego zarządu Związku Młodzieży Polskiej.
2.
Członków komisji, wymienionych w pkt 4, 5 i 6 powołuje właściwy minister na wniosek wymienionych organizacji.
3.
Ponadto właściwy minister może powołać do komisji jako członka przedstawiciela innego ministra, który jest zainteresowany zakresem studiów danego wydziału. Powołanie następuje na wniosek zainteresowanego ministra.
4.
Dziekana w komisji zastępuje prodziekan. Właściwy minister powołuje w miarę potrzeby zastępców członków komisji w tym samym trybie jak członków komisji.
§  4.
1.
W każdej szkole wyższej właściwy minister powołuje pełnomocnika szkoły do spraw rekrutacji, do zadań którego należy:
a)
decyzja o dopuszczeniu kandydata do egzaminu wstępnego oraz
b)
koordynacja prac komisyj.
2.
W ośrodku akademickim, w którym znajduje się więcej niż jedna szkoła wyższa, Minister Oświaty powołuje ponadto jednego pełnomocnika dla całego ośrodka. Dla ośrodka, w którym znajduje się akademia medyczna, Minister Oświaty powołuje tego pełnomocnika w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
§  5.
W przypadku, gdy liczba kandydata na pierwszy rok studiów danego wydziału (oddziału, kierunku studiów, studium) przekracza 300, właściwy minister może powołać dodatkowe komisje. Dziekana jako przewodniczącego komisji zastępuje wówczas członek rady wydziałowej, powołany przez właściwego ministra po wysłuchaniu opinii dziekana.
§  6.
1.
Doboru kandydatów dokonuje komisja na podstawie oceny egzaminu wstępnego i kwalifikacji osobistych kandydata.
2.
Egzamin wstępny obejmuje:
a)
egzamin pisemny - na temat związany z kierunkiem studiów,
b)
egzamin ustny - z nauki o Polsce i świecie współczesnym oraz następujące egzaminy:
1)
na wydziałach technicznych:
a)
egzamin pisemny z matematyki - na wszystkich wydziałach technicznych,
b)
egzamin pisemny z fizyki - na wydziałach technicznych, z wyjątkiem wydziałów chemii i architektury,
c)
egzamin pisemny z chemii - na wydziałach chemii,
d)
egzamin z rysunku odręcznego - na wydziałach i kierunkach architektury,
2)
na wydziałach matematyczno-przyrodniczych:
a)
egzamin pisemny z matematyki - na kierunkach matematyki, astronomii i fizyki,
b)
egzamin pisemny z chemii - na kierunkach chemii,
c)
egzamin pisemny z biologii - na kierunkach biologii,
3)
na wydziałach leśnych:
a)
egzamin pisemny z matematyki,
b)
egzamin pisemny z biologii,
4)
na wydziałach lekarskich, stomatologicznych, weterynaryjnych, rolnych, ogrodniczych - egzamin pisemny z biologii,
5)
na wydziałach farmaceutycznych - egzamin pisemny z chemii,
6)
na wydziałach Akademii Nauk Politycznych oraz w Wyższej Szkole Handlu Morskiego - egzamin pisemny z języka obcego nowożytnego,
7)
na wydziałach humanistycznych na kierunku muzykologii: egzamin ustny z teorii muzyki, harmonii oraz form muzycznych w historycznym rozwoju.
§  7.
Bez egzaminu wstępnego zostają przyjęci:
a)
absolwenci studiów przygotowawczych, którzy złożyli egzamin końcowy z wynikiem pomyślnym i zostali zakwalifikowani na dany wydział,
b)
absolwenci szkół średnich, zakwalifikowani jako przodownicy nauki i pracy społecznej przez szkolne komisje rekrutacyjne, powołane przez kuratorów,
c)
kandydaci do wojskowych jednostek akademickich, zakwalifikowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
d)
na wydziały prawne absolwenci Oficerskiej Szkoły Prawniczej oraz skierowani przez Ministerstwo Sprawiedliwości absolwenci szkół prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy ukończyli te szkoły w roku szkolnym 1949/50,
e)
repetenci, jeśli komisje dla doboru kandydatów uznają za usprawiedliwioną przyczynę powtarzania pierwszego roku studiów.
§  8.
1.
Spośród kandydatów, którzy złożą egzamin z wynikiem pomyślnym, pierwszeństwo przyjęcia mają:
1)
dzieci robotników, chłopów małorolnych i średniorolnych,
2)
dzieci inteligencji pracującej, wykazujące się pracą społeczną, jak również osoby, wymienione w art. 2 ustawy z dnia 23 lipca 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla osób pozostałych po uczestnikach ruchu podziemnego i partyzanckiego, poległych w walce o wyzwolenie Polski spod najazdu hitlerowskiego (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 180), i w art. 1 dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 51, poz. 294 i z 1947 r. Nr 5, poz. 22) w kolejności ustalonej według wyników egzaminu,
3)
inni kandydaci w kolejności ustalonej według wyników egzaminu.
2.
Właściwy minister określi liczbę kandydatów, którzy będą mogli być przyjęci z poszczególnych grup, wymienionych w pkt 1, 2 i 3.
§  9.
Podania o przyjęcie na pierwszy rok studiów ze wskazaniem kierunków studiów w ramach danego ze wydziału powinny być złożone we właściwym dziekanacie w terminie od dnia 1 do dnia 20 lipca 1950 r.
§  9.
Komisje dla doboru kandydatów wykonują swe czynności w terminie od dnia 15 sierpnia do dnia 31 października 1950 r.
§  11.
1.
Egzaminy wstępne odbywają się w czasie od dnia 2 do dnia 20 września 1950 r.
2.
Dodatkowe terminy egzaminów dla absolwentów szkolnych kompanii oficerów rezerwy odbędą się w terminie od dnia 9 do dnia 12 października 1950 r.
§  12.
1.
Kandydaci, którzy złożyli pomyślnie egzamin wstępny w roku 1950 i nie zostali przyjęci na dany wydział (oddział, studium) lub do szkoły z powodu braku miejsc, mogą ubiegać się o skierowanie ich na odpowiedni wydział (oddział, studium) lub do innej szkoły, w której liczba przyjętych nie osiągnęła liczby ustalonej dla danej szkoły.
2.
Kandydaci ci są zwolnieni od powtórzenia egzaminu wstępnego.
§  13.
Regulamin komisji dla doboru kandydatów ustali zarządzenie Ministra Oświaty oraz Ministra Zdrowia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.22.196

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na I rok studiów do szkół wyższych na rok szkolny 1950/51.
Data aktu: 29/04/1950
Data ogłoszenia: 23/05/1950
Data wejścia w życie: 23/05/1950