Organizacja Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie organizacji Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowa Rada Ochrony Przyrody składa się z 30 członków powołanych przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Oświaty spośród:
1)
przedstawicieli nauki w liczbie odpowiadającej przynajmniej połowie członków Rady,
2)
przedstawicieli instytucji zainteresowanych w sprawach ochrony przyrody,
3)
osób działających na polu ochrony przyrody.
§  2.
Kadencja Państwowej Rady Ochrony Przyrody trwa lat pięć; rozpoczyna się z dniem 1 stycznia i kończy się z dniem 31 grudnia.

Kadencja pierwszej Rady trwa od daty jej powołania do dnia 31 grudnia 1954 r.

§  3.
Minister Leśnictwa, jako przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Przyrody powołuje spośród członków Rady zastępcę przewodniczącego, któremu przysługuje tytuł Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody.

Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody otrzymuje uposażenie w wysokości ustalonej przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.

§  4.
Organami Rady są Prezydium i Sekretariat.
§  5.
W skład Prezydium wchodzą: Przewodniczący Rady, Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody, delegat Ministra Oświaty oraz powołani przez Ministra Leśnictwa na okres trwania kadencji rady trzej członkowie rady, w tym przynajmniej dwaj spośród pracowników nauki.

Pracami Prezydium kieruje w zastępstwie Przewodniczącego Rady Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody; przewodniczy on również na posiedzeniach Prezydium w razie nieobecności Przewodniczącego Rady.

§  6.
Do zakresu działania Prezydium należy:
1)
wstępne rozpatrywanie poszczególnych spraw opiniowanych przez Radę w celu ustalenia trybu ich załatwiania;
2)
merytoryczne rozpatrywanie spraw w ramach upoważnień udzielonych przez Radę - i wyrażanie w takich sprawach opinii w imieniu Rady;
3)
powoływanie Komisji oraz koordynowanie ich prac;
4)
inicjatywa w zakresie opiniowania spraw dotyczących ochrony przyrody;
5)
czuwanie nad właściwym załatwianiem spraw przez Sekretariat Rady;
6)
wykonywanie uchwał Rady.
§  7.
Posiedzenia Prezydium zwołuje Przewodniczący Rady lub z jego upoważnienia Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody.

W posiedzeniach Prezydium na zaproszenie Przewodniczącego Rady lub Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody mogą brać udział z głosem doradczym Przewodniczący Komisji oraz Przewodniczący Wojewódzkich Komitetów Ochrony Przyrody.

Uchwały Prezydium zapadają zwykłą większością głosów i są ważne przy obecności przynajmniej 3 członków Prezydium, w tym Przewodniczącego Rady lub jego zastępcy. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

§  8.
Do zakresu czynności Sekretariatu należy:
1)
wykonywanie czynności biurowych,
2)
utrzymywanie łączności z Wojewódzkimi Komitetami Ochrony Przyrody,
3)
inne czynności zlecone przez Przewodniczącego Rady lub Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody.

Pracownicy Sekretariatu Rady pozostają na etacie Ministerstwa Leśnictwa.

§  9.
Dla poszczególnych zagadnień mogą być przez Prezydium powoływane Komisje fachowe, działające stale lub czasowo.

Przewodniczącego Komisji oraz jej członków powołuje Prezydium spośród członków Rady.

Dla zagadnień, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody, zostanie powołana stała Komisja Parków Narodowych.

§  10.
Prezydium w razie potrzeby może powoływać biegłych (ekspertów).
§  11.
Państwowa Rada Ochrony Przyrody odbywa sesje zwyczajne i nadzwyczajne.

Sesje zwyczajne zwoływane są raz na rok przez Prezydium i odbywają się w pierwszym kwartale kalendarzowym, sesje nadzwyczajne zwoływane są w miarę potrzeby przez Przewodniczącego Rady, według jego uznania albo na wniosek Prezydium lub na pisemne żądanie co najmniej 1/3 liczby członków Rady.

§  12.
Uchwały na posiedzeniach Rady i na posiedzeniach Komisyj zapadają zwykłą większością głosów i są ważne bez względu na liczbę obecnych członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

W głosowaniu mogą brać udział tylko członkowie Rady.

§  13.
W posiedzeniach Rady na zaproszenie Przewodniczącego Rady lub Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody i w posiedzeniach Komisyj na zaproszenie Przewodniczącego Komisji mogą także brać udział z głosem doradczym przewodniczący i członkowie Wojewódzkich Komitetów Ochrony Przyrody, Naczelny Konserwator Przyrody, wojewódzcy Konserwatorzy Przyrody, Dyrektorzy Parków Narodowych oraz delegaci zainteresowanych ministerstw i urzędów centralnych jak również delegaci instytucji naukowych, organizacji społecznych, politycznych i zawodowych.
§  14.
Członkowie Państwowej Rady Ochrony Przyrody otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Rady i Komisji oraz diety i zwrot kosztów przejazdu według zasad ogólnie obowiązujących we władzach i instytucjach państwowych.

Powoływani przez Prezydium biegli otrzymują za udział w pracach Komisji wynagrodzenie ustalone według zasad jak dla członków Rady.

§  15.
Za opracowanie zagadnień lub za wykonanie specjalnych prac związanych z wypełnianiem przez Radę zadań przewidzianych w ustawie o ochronie przyrody - może być przyznane przez Ministra Leśnictwa wykonawcom wynagrodzenie według zasad ogólnie przyjętych dla władz i instytucji państwowych.
§  16.
Wszystkie wydatki związane z funkcjonowaniem Państwowej Rady Ochrony Przyrody pokrywane są z budżetu Ministerstwa Leśnictwa.
§  17.
Siedzibą Państwowej Rady Ochrony Przyrody jest m. st. Warszawa.
§  18.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.13.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
Data aktu: 01/04/1950
Data ogłoszenia: 08/04/1950
Data wejścia w życie: 08/04/1950