Fundusz Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych w Polsce.

USTAWA
z dnia 4 lutego 1949 r.
o Funduszu Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych w Polsce.

PRZEPISY OGÓLNE.

Art.  1.

Tworzy się Fundusz Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych, zwany w dalszych artykułach "Funduszem".

Art.  2.

Fundusz jest osobą prawną prawa publicznego. Siedzibą Funduszu jest m. st. Warszawa.

Art.  3.

Do zakresu działania Funduszu należy:

a)
organizowanie wypoczynków dla pracowników w okresie urlopów wypoczynkowych oraz w czasie wolnym od pracy,
b)
organizowanie i prowadzenie domów wypoczynkowych, obozów wędrownych, sportowo-wycieczkowych i wycieczek,
c)
prowadzenie i popieranie badań naukowych w zakresie organizacji wczasów,
d)
tworzenie instytucji pomocniczych, związanych z organizowaniem wczasów,
e)
prowadzenie akcyj kulturalno-oświatowych w ramach organizacyjnych wczasów,
f)
współpraca z urzędami i instytucjami krajowymi, współdziałającymi w organizowaniu wczasów,
g)
współpraca z instytucjami zagranicznymi o pokrewnym zakresie działania, łącznie z przeprowadzaniem wymiany osób, korzystających z wczasów.

WŁADZE FUNDUSZU.

Art.  4.

Władzami Funduszu są:

1)
Rada Funduszu,
2)
Naczelna Dyrekcja Funduszu,
3)
terenowe organy Funduszu.
Art.  5.
1.
Rada Funduszu jest organem uchwalającym, nadzorującym i kontrolującym.
2.
Rada Funduszu składa się z przewodniczącego oraz członków.
3.
Przewodniczącym Rady Funduszu jest jeden spośród delegatów (ust. 4 lit. a), wyznaczony przez Komisję Centralną Związków Zawodowych.
4.
Członkami Rady Funduszu są:
a)
dwaj delegaci Komisji Centralnej Związków Zawodowych,
b)
po jednym delegacie Ministrów: Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu i Handlu, Skarbu, Administracji Publicznej oraz Rady Państwa,
c)
po jednym delegacie zarządów głównych spośród siedmiu związków zawodowych, wskazanych uchwałą Komisji Centralnej Związków Zawodowych,
d)
delegat zarządu głównego Związku Młodzieży Polskiej.
Art.  6.
1.
Naczelna Dyrekcja Funduszu jest powoływana i zwalniana przez Komisję Centralną Związków Zawodowych na wniosek Rady Funduszu.
2.
Plany działalności Naczelnej Dyrekcji Funduszu, a w szczególności plany finansowo-gospodarcze Funduszu, zatwierdza Komisja Centralna Związków Zawodowych na wniosek Rady Funduszu.
Art.  7.

Terenowe organy Funduszu mogą być tworzone na podstawie uchwał Rady Funduszu, zatwierdzonych przez Komisję Centralną Związków Zawodowych.

STATUT FUNDUSZU.

Art.  8.
1.
Statut Funduszu określi szczegółowo zakres działania, sposób powoływania i organizację wszystkich władz Funduszu oraz sposób prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości.
2.
Statut Funduszu uchwala Komisja Centralna Związków Zawodowych. Statut nabiera mocy obowiązującej po zatwierdzeniu przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

MAJĄTEK, śRODKI FINANSOWE I PRZYWILEJE FUNDUSZU.

Art.  9.
1.
Majątek, stanowiący własność Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych, może być Funduszowi przekazany na jego potrzeby w zarząd i użytkowanie w trybie, przewidzianym w obowiązujących przepisach, a w ich braku - w drodze uchwały Rady ministrów.
2.
Majątek nieruchomy, stanowiący własność Skarbu Państwa, a będący w zarządzie i użytkowaniu Funduszu, wykazywany jest w aktywach Funduszu, jak gdyby stanowił jego własność.
3.
Zbycie i obciążenie majątku nieruchomego, stanowiącego własność Funduszu, wymaga zgody Komisji Centralnej Związków Zawodowych, powziętej na wniosek Rady Funduszu.
Art.  10.

Środki finansowe Funduszu składają się z:

a)
własnych dochodów Funduszu,
b)
dochodów z mienia przekazanego Funduszowi w zarząd i użytkowanie,
c)
dotacji i subwencji,
d)
opłat pracodawców,
e)
opłat pracowników za korzystanie z usług i urządzeń Funduszu,
f)
dopłat Skarbu Państwa.
Art.  11.
1.
Wysokość opłat pracowników oraz tryb i warunki zwalniania od tych opłat określa uchwała Komisji Centralnej Związków Zawodowych, zatwierdzona przez Radę Ministrów.
2.
Wysokość opłat pracodawców ustala na wniosek Komisji Centralnej Związków Zawodowych Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
3.
Dopłaty Skarbu Państwa ustalane są corocznie w budżecie państwowym.
Art.  12.

Fundusz posiada wyłączność prowadzenia dotowanych ze środków publicznych wczasów urlopowych dla członków Związków Zawodowych na obszarze całego Państwa.

Art.  13.
1.
Fundusz jest wolny od podatku dochodowego i obrotowego.
2.
Domy wypoczynkowe, znajdujące się we władaniu Funduszu, nie podlegają postanowieniom dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 259) z późniejszymi zmianami.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE.

Art.  14.
1.
Wszelkie władze, urzędy, instytucje oraz przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, jak również spółdzielnie, instytucje społeczne, organizacje gospodarcze i związki zawodowe, mające w swojej administracji domy wypoczynkowe i wszelkie urządzenia wczasowe, objęte ogólną akcją wczasów pracowniczych i korzystające z dotacji Funduszu Wczasów Pracowniczych lub innych dotacji ze środków publicznych, przekażą Funduszowi nieodpłatnie w zarząd i użytkowanie administrowane przez siebie domy i inne urządzenia wczasowe wraz z ich całym inwentarzem.
2.
Przekazywanie wymienionych w ust. 1 domów i urządzeń wczasowych odbywać się będzie według kolejności, ustalonej przez Fundusz.
3.
Przekazywanie majątku państwowego odbywać się będzie w trybie art. 9.
4.
Szczegółowe przepisy o przekazaniu majątku, o którym mowa w niniejszym artykule, określi rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
Art.  15.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej oraz właściwym ministrom.

Art.  16.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.9.48

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Fundusz Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych w Polsce.
Data aktu: 04/02/1949
Data ogłoszenia: 23/02/1949
Data wejścia w życie: 23/02/1949