Rejestracja fachowych pracowników służby zdrowia oraz zezwolenia na przekroczenie normy ilościowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 29 października 1949 r.
w sprawie rejestracji fachowych pracowników służby zdrowia oraz zezwoleń na przekroczenie normy ilościowej.

Na podstawie art. 25 ust. 2, art. 26 i 28 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Użyte w dalszych przepisach rozporządzenia określenie "normy" oznacza normy ilościowe lekarzy dopuszczonych do wykonywania praktyki w poszczególnych miejscowościach lub okręgach, ustalone na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).
2.
Użyte w dalszych przepisach rozporządzenia określenie "wykaz" oznacza wykaz lekarzy uprawnionych do wykonywania praktyki w poszczególnych miejscowościach lub okręgach.
§  2.
Rejestrację lekarzy uprawnionych do wykonywania praktyki lekarskiej prowadzi wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia). W tym celu władza prowadzi wykaz według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia.
§  3.
Lekarz, obierający miejsce wykonywania praktyki lekarskiej, zgłasza właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia) miejscowość, w której zamierza wykonywać praktykę i przedstawia dowody, stwierdzające, że w myśl odpowiednich przepisów:
1)
odpowiada warunkom, wymaganym do uzyskania prawa stałego wykonywania praktyki, lub że
2)
zostało mu przyznane prawo czasowego wykonywania praktyki.
§  4.
1.
Lekarzy, przedstawiających dowody przewidziane w § 3, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) wpisuje do wykazu, jeżeli nie zachodzi przypadek określony w § 5 ust. 1 lub w § 6.
2.
Lekarzowi wpisanemu do wykazu władza wydaje zaświadczenie o uprawnieniu do stałego bądź czasowego wykonywania praktyki lekarskiej we wskazanej w zgłoszeniu miejscowości lub okręgu. Zaświadczenie powinno wskazywać termin rozpoczęcia praktyki.
3.
O wydaniu zaświadczenia (ust. 2) wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia właściwą powiatową władzę administracji ogólnej (służby zdrowia).
§  5.
1.
Jeżeli w zgłoszonej miejscowości lub okręgu, w którym miejscowość ta jest położona, normy są już wypełnione, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia o tym lekarza, wskazując równocześnie miejscowości na obszarze podległym tejże władzy, w których normy ilościowe nie zostały ustalone bądź nie są wypełnione.
2.
Jeżeli lekarz obierze wskazaną miejscowość (okręg), władza postąpi w sposób przewidziany w § 4.
§  6.
1.
Jeżeli w miejscowości (okręgu), w której norma została ustalona i wypełniona, liczba lekarzy spadnie następnie poniżej normy, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zamieszcza w czasopiśmie, wskazanym przez Ministra Zdrowia, ogłoszenie, w którym wzywa lekarzy w terminie nie krótszym niż miesięcznym do zgłoszenia zamiaru osiedlenia się w tej miejscowości.

2.  1) W przypadku, jeśli liczba zgłoszeń nie przekracza liczby potrzebnej do wypełnienia normy - władza postępuje zgodnie z § 4;

2)
w przypadku, jeżeli liczba zgłoszeń przekracza liczbę potrzebną do wypełnienia normy, władza wpisuje do wykazu odpowiednią liczbę lekarzy, uwzględniając ich specjalność, dorobek naukowy, stosunki rodzinne bądź inne ważne okoliczności;
3)
w stosunku do lekarzy, których zgłoszenia nie zostają uwzględnione, władza postępuje w myśl § 5.
§  7.
1.
Zezwoleń na przekroczenie normy dla celów dokształcania się lub z innych ważnych względów publicznych udziela lekarzom Minister Zdrowia.
2.
W zezwoleniach dla celów dokształcania się określony będzie czasokres, na który zezwolenie wydano. Zezwolenia z innych ważnych względów publicznych mogą być wydawane na czas nieoznaczony.
3.
Minister Zdrowia udziela zezwolenia przewidzianego w ust. 1 pod warunkiem podjęcia pracy, określonej w zezwoleniu.
§  8.
1.
Lekarze ubiegający się o zezwolenie przewidziane w § 7 powinni przedstawić dowody, stwierdzające istotną potrzebę osiedlenia się w danej miejscowości.
2.
Podania o zezwolenie wnosi się do właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), która przedstawia je wraz ze swoim wnioskiem Ministrowi Zdrowia po uprzednim zasięgnięciu w miarę potrzeby opinii odpowiedniego zakładu naukowego bądź innej instytucji lub władzy.
§  9.
Zezwolenia przewidziane w § 7, wydane z ważnych względów publicznych, uprawniają na równi z zaświadczeniami wydawanymi przez wojewódzką władzę administracji ogólnej (służby zdrowia) (§ 4) do wykonywania praktyki lekarskiej w miejscowości wskazanej w zezwoleniu.
§  10.
1.
Lekarze, którzy zostaną uprawnieni do wykonywania praktyki, obowiązani są zgłaszać właściwym powiatowym władzom administracji ogólnej (służby zdrowia):
a)
termin rozpoczęcia praktyki,
b)
miejsce zamieszkania (adres) i miejsce wykonywania praktyki,
c)
objęcie pracy w zakładach społecznych służby zdrowia i zmiany w tym zatrudnieniu oraz
d)
przerwy w wykonywaniu praktyki lekarskiej i zaprzestanie jej wykonywania na stałe,
e)
ponadto w przypadku zmiany miejscowości wykonywania praktyki, dowód zgłoszenia o zaprzestaniu praktyki w dotychczasowym miejscu jej wykonywania.
2.
Okoliczności wymienione w ust. 1 powinny być zgłaszane przed upływem dwóch tygodni od ich powstania.
3.
Powiatowa władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia wojewódzką władzę administracji ogólnej (służby zdrowia) o każdym zgłoszeniu lekarza, przewidzianym w ust. 1.
§  11.
1.
Zaświadczenia o uprawnieniu do wykonywania praktyki lekarskiej tracą ważność:
a)
w przypadku niezgłoszenia rozpoczęcia praktyki w terminie wyznaczonym w zaświadczeniu,
b)
w przypadku zgłoszenia zaprzestania praktyki na stałe,
c)
po upływie terminu, w którym lekarz był obowiązany w myśl art. 34 ust. 4 ustawy o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia obrać sobie do wykonywania praktyki inną miejscowość lub okręg.
2.
Wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) może unieważnić zaświadczenie w razie stwierdzenia faktycznego niewykonywania praktyki przez uprawnionego lekarza bez usprawiedliwiającego powodu w okresie ponad 6 miesięcy.
§  12.
1.
Zezwolenia na przekroczenie norm tracą ważność w przypadkach określonych w § 11 ust. 1 lit. b).
2.
Minister Zdrowia może cofnąć zezwolenie w razie niedopełnienia przez uprawnionego lekarza warunków określonych w zezwoleniu, a jeżeli chodzi o zezwolenie udzielone na czas nieoznaczony - ponadto w razie ustania przyczyn, dla których zezwolenie zostało udzielone.
§  13.
1.
Utrata ważności zaświadczenia bądź zezwolenia, unieważnienie zaświadczenia oraz cofnięcie zezwolenia powinno być uwidocznione w wykazie.
2.
O przypadkach określonych w ust. 1 wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia właściwą powiatową władzę administracji ogólnej (służby zdrowia).
§  14.
1.
Lekarze, którzy w dniu wejścia w życia rozporządzenia uprawnieni są do wykonywania praktyki na podstawie zaświadczeń wydanych w myśl przepisów dotychczasowych, obowiązani są w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia dokonać zgłoszenia przewidzianego w § 3 wobec wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lekarza. W przypadku czasowego pełnienia czynnej służby wojskowej lekarze obowiązani są ponadto przedstawić władzy dowody stwierdzające tę okoliczność.
2.
Wojewódzka władza administracji ogólnej stosuje do lekarzy, którzy dokonali zgłoszeń w myśl ust. 1, przepisy § 4, jak również powiadamia właściwe powiatowe władze administracji ogólnej (służby zdrowia) o czasowym pełnieniu przez lekarzy czynnej służby wojskowej.
3.
W ciągu dwóch tygodni od uzyskania zaświadczeń (ust. 2) lekarze obowiązani są zgłosić właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia):
a)
miejsce zamieszkania (adres),
b)
miejsce wykonywania praktyki oraz
c)
zatrudnienie w zakładach społecznych służby zdrowia.

Lekarze, pełniący czasowo czynną służbę wojskową, obowiązani są zgłosić powyższe okoliczności w ciągu dwóch tygodni od dnia zwolnienia ze służby wojskowej.

4.
Zaświadczenia o uprawnieniu do wykonywania praktyki lekarskiej wydane na podstawie przepisów dotychczasowych tracą ważność: w stosunku do lekarzy, którzy dokonali zgłoszeń (ust. 1), z chwilą doręczenia im zaświadczeń (ust. 2), w stosunku zaś do lekarzy, którzy nie dokonali zgłoszeń - z upływem terminu do dokonania zgłoszenia.
§  15.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do lekarzy-dentystów, felczerów, techników dentystycznych i uprawnionych techników dentystycznych oraz położnych.
2.
Przepisy §§ 2, 3, 4, 10, 11 ust. 1 lit. a) i b) oraz ust. 2, §§ 13 i 14 stosuje się odpowiednio do farmaceutów i pielęgniarek (pielęgniarzy).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w stosunku do lekarzy i położnych. W stosunku do lekarzy-dentystów rozporządzenie wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia, w stosunku zaś do farmaceutów, felczerów, pielęgniarek (pielęgniarzy), techników dentystycznych i uprawnionych techników dentystycznych - po upływie dziewięciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.58.454

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja fachowych pracowników służby zdrowia oraz zezwolenia na przekroczenie normy ilościowej.
Data aktu: 29/10/1949
Data ogłoszenia: 15/11/1949
Data wejścia w życie: 16/05/1950, 16/08/1950, 15/11/1949