Ulgowe opłaty szpitalne za leczenie niektórych kategorii rzemieślników i rybaków morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ I ZDROWIA
z dnia 12 maja 1949 r.
w sprawie ulgowych opłat szpitalnych za leczenie niektórych kategorii rzemieślników i rybaków morskich. *

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o pokrywaniu opłat w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 174) w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Przemysłu Ciężkiego oraz Żeglugi i za zgodą Rady Państwa - zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o pokrywaniu opłat w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 174).
§  2.
1.
Wymienieni w niniejszym paragrafie rzemieślnicy i rybacy morscy, którzy nie posiadają innych źródeł dochodu lub zajęć podlegających opodatkowaniu, ani też nie posiadają majątku podlegającego podatkowi gruntowemu lub od nieruchomości, ponoszą ulgowe opłaty za leczenie w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia w następującej wysokości:
1)
w wysokości 30% opłaty szpitalnej ustalonej dla szpitali powiatowych:
a)
rybacy morscy łodziowi;
b)
rzemieślnicy, zamieszkali i prowadzący swe warsztaty na obszarze gmin wiejskich z wyłączeniem gmin o charakterze miejskim i gmin uznanych za uzdrowiska, jeżeli zatrudniają w swych warsztatach nie więcej niż jednego członka rodziny oraz - na podstawie umowy zarejestrowanej zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie więcej niż dwóch uczniów;
c)
członkowie spółdzielni pracy, objętych wykazami ustalonymi przez właściwego ministra na podstawie wniosków właściwej centrali, przedstawionych za pośrednictwem Centralnego Związku Spółdzielczego;
2)
w wysokości 60% opłaty szpitalnej, ustalonej dla szpitali powiatowych:
a)
samodzielni rybacy kutrowi i najemni członkowie załóg rybackich;
b)
rzemieślnicy, zamieszkali i prowadzący swe warsztaty na obszarze Ziem Odzyskanych, którzy poza członkami rodziny zatrudniają: w warsztatach cukierniczych i złotniczych - najwyżej jednego, w warsztatach piekarskich i wędliniarskich - najwyżej dwóch, w innych zaś warsztatach - najwyżej trzech pracowników najemnych łącznie z uczniami, przyjętymi na podstawie umowy o naukę, zarejestrowanej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Ulgi, przewidziane w ust. 1, przysługują również członkom rodzin osób, wymienionych w ust. 1, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu.
3.
Za członków rodziny w rozumieniu niniejszego paragrafu uważa się osoby wymienione w art. 6 ust. 4.
§  3.
1.
Dopłatę do pełnej stawki ustalonej dla szpitali powiatowych należną z tytułu zastosowania ulg przewidzianych w § 2 pokrywają powiatowe związki samorządowe oraz te gminy, na których obszarze leczony zamieszkuje, w sposób następujący:
a)
gmina m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz gminy miast wydzielonych pokrywają tę dopłatę w całości;
b)
gminy miast nie wydzielonych i gminy wiejskie- pokrywają 15% pełnej opłaty, ustalonej dla szpitali powiatowych, a powiatowy związek samorządowy - pozostałą część dopłaty.
2.
W przypadkach przewidzianych w ust. 1 lit. b) powiatowy związek samorządowy wpłaca szpitalom całą dopłatę; właściwa gmina obowiązana jest jednak zwrócić powiatowemu związkowi samorządowemu przypadającą na nią część opłat.
3.
Przepis art. 7 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  4.
1.
W czasie do dnia 31 grudnia 1949 r. osoby wymienione w § 2 ust. 1 ponoszą ulgowe opłaty za leczenie w szpitalach psychiatrycznych w następującej wysokości:
1)
osoby wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 - w wysokości 5% opłaty szpitalnej;
2)
osoby wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 - w wysokości 10% opłaty szpitalnej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób określonych w § 2 ust. 2.
3.
Dopłatę do pełnej stawki opłaty w szpitalach psychiatrycznych, należną z tytułu zastosowania ulg przewidzianych w ust. 1, pokrywają:
a)
gminy miejskie i wiejskie, na obszarze których zamieszkuje leczony - w wysokości 44% opłaty szpitalnej w szpitalach psychiatrycznych;
b)
Skarb Państwa - w pozostałej wysokości.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 3 września 1959 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie unormowanym rozporządzeniem z dnia 11 sierpnia 1959 r. r. w sprawie ulg w opłatach za opiekę zdrowotną zamkniętą udzielaną rybakom morskim (Dz.U.59.49.301) - zobacz § 3 wymienionego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.53.409

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ulgowe opłaty szpitalne za leczenie niektórych kategorii rzemieślników i rybaków morskich.
Data aktu: 12/05/1949
Data ogłoszenia: 14/10/1949
Data wejścia w życie: 14/10/1949