Zm.: rozporządzenie z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 września 1949 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na podstawie art. 4 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr 65, poz. 636, z 1931 r. Nr 101, poz. 773, z 1945 r. Nr 43, poz. 236, z 1946 r. Nr 4, poz. 30 i z 1948 r. Nr 27, poz. 182) zarządza się w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Poczt i Telegrafów oraz Zdrowia, co następuje:
§  1.
Celem rozszerzenia możliwości praktycznego szkolenia uczniów i przysposobienia ich w ten sposób do pracy w przemyśle węglowym nadaje się poz. 21 w dziale II "Górnictwo" załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 484) następujące brzmienie:

"21. Roboty pod ziemią z wyjątkiem następujących robót dla młodocianych mężczyzn ponad 16 lat:

1) wartowników drzwi, regulujących wentylację podziemną,

2) wozaków, przewożących wózki kopalniane o pojemności do 0,8 t po drogach z upadem nie przekraczającym 0,01,

3) lampiarzy z wyłączeniem drobienia karbidu i rozlewania benzyny,

4) gońców i roznosicieli wody,

5) smarowania i czyszczenia wózków nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem, przy czym wózki nie mogą się znajdować na torach służących do przewozu elektrowozami,

6) roznoszenia gliny, narzędzi i sprzętu oraz dźwigania i podnoszenia ciężarów o wadze poniżej 20 kg w chodnikach poziomych i o wadze poniżej 10 kg w chodnikach pochyłych, z wyłączeniem szyn, rur podsadzkowych i kap żelaznych,

7) smarowania maszyn i urządzeń nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem,

8) wyładowania w spokojnych warunkach pracy (z wózków odczepionych od maszyn i odstawionych na bocznicę lub na miejscu specjalnie przeznaczonym do wyładowywania wózków w bezpiecznych warunkach pracy) materiałów takich, jak: piasek, wapno gaszone, glina, cegła oraz urządzeń, sprzętu i drobnych materiałów żelaznych, jak: śruby, bolce, części rur, haki, linki pochylniane, kable do wiertarek itp. o wadze jednostkowej nie przekraczającej 10 kg,

9) pomocy fachowym robotnikom przy naprawach maszyn, nie będących w ruchu (bez dźwigania części o wadze wyższej od 10 kg),

10) obsługi napędów powietrznych dla rynien potrząsalnych na ścianach wyłącznie dla młodocianych, którzy zostaną przeegzaminowani przed tym przez dozór.".

§  2.
1.
Młodociani mężczyźni ponad lat 16 mogą być zatrudnieni przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10 spisu robót wzbronionych młodocianym, jedynie pod warunkiem, że nie będą wykonywać tych robót w miejscach słabo przewietrzanych lub szczególnie mokrych, przy robotach kamiennych, przy rabunku, w polach pożarowych oraz w warunkach niebezpiecznych, gdy wymagana jest duża ostrożność i doświadczenie, jak również w warunkach szczególnie uciążliwych (np. w chodniku o wysokości 80 cm, gdzie pracuje się w pozycji leżącej lub pochyłej, w miejscach o dużym upadzie, np.: ponad 40° itp.).
2.
Kierownictwo zakładu pracy obowiązane jest przeprowadzać dodatkowe badania młodocianych mężczyzn, zatrudnionych przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10, przez lekarza kopalnianego w celu dokładnego stwierdzenia, czy ich stan fizyczny i stan zdrowia zezwala na zatrudnienie ich przy tych pracach. Badania takie powinny być powtarzane nie rzadziej niż co 3 miesiące, a wyniki badań wpisywane do kart zdrowia przez lekarza kopalnianego. Badania te powinny być przeprowadzane niezależnie od badań lekarskich, przewidzianych w art. 7 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet.
§  3.
Obwodowy inspektor pracy w porozumieniu z właściwymi organami władz górniczych i Związkiem Zawodowym Górników ustala w każdym poszczególnym przypadku, czy zachodzą okoliczności wymienione w § 2 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.52.397

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.
Data aktu: 20/09/1949
Data ogłoszenia: 30/09/1949
Data wejścia w życie: 30/09/1949