Utworzenie przymusowych lokalnych zrzeszeń prywatnych właścicieli nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, SKARBU I BUDOWNICTWA
z dnia 10 sierpnia 1949 r.
w sprawie utworzenia przymusowych lokalnych zrzeszeń prywatnych właścicieli nieruchomości.

Na podstawie art. 16 i 32 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 259), art. 1, 2 ust. 2 i art. 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 216) oraz art. 5 pkt 6 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43) - zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz za zgodą Rady Państwa, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali.
§  2.
Wojewódzka władza administracji ogólnej powoła najpóźniej w ciągu dni 30 od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w osiedlach lub grupach osiedli przymusowe lokalne zrzeszenia prywatnych właścicieli nieruchomości, zwane dalej zrzeszeniami, albo też istniejącym stowarzyszeniom właścicieli nieruchomości nada charakter zrzeszeń przymusowych.

Jednocześnie z powołaniem zrzeszenia wojewódzka władza administracji ogólnej nada mu statut.

Statut powinien określać w szczególności:

1)
teren działalności i siedzibę zrzeszenia;
2)
cel zrzeszenia;
3)
sposób ustanawiania składek członkowskich i terminów ich płatności;
4)
władze zrzeszenia, sposób ich tworzenia i uzupełniania oraz zakres kompetencji;
5)
sposób reprezentowania zrzeszenia na zewnątrz.
§  3.
W zarządzeniu o powołaniu zrzeszenia (§ 2) wojewódzka władza administracji ogólnej określi czas i miejsce zebrania organizacyjnego zrzeszenia oraz wskaże swego delegata upoważnionego do przewodniczenia.

Zarządzenie o powołaniu zrzeszenia ogłasza się w Dzienniku Wojewódzkim, a w m.st. Warszawie i m. Łodzi - w Dziennikach Zarządów Miejskich tych miast, najpóźniej na 14 dni przed terminem zebrania organizacyjnego.

§  4.
Zrzeszenie posiada osobowość prawną.
§  5.
Członkiem zrzeszenia jest każdy właściciel budynku bądź osoba reprezentująca jego prawa, jeżeli w budynku tym znajduje się choćby jeden lokal mieszkalny zajmowany przez najemcę, podlegający przepisom dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali.

Jeżeli budynek nie jest użytkowany (eksploatowany) przez właściciela, członkiem zrzeszenia jest osoba użytkująca (eksploatująca) ten budynek.

§  6.
Nie jest członkiem zrzeszenia właściciel budynku ani użytkownik (eksploatujący), jeżeli budynek jest użytkowany (eksploatowany) przez:
1)
władze i urzędy państwowe;
2)
zakłady i instytucje państwowe, instytucje ubezpieczeń społecznych, zakłady ubezpieczeń, przedsiębiorstwa państwowe i pod zarządem państwowym, banki, przedsiębiorstwa państwowo - spółdzielcze;
3)
spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe, samorządowe albo inne osoby prawne prawa publicznego posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego;
4)
związki samorządu terytorialnego i związki międzykomunalne;
5)
organizacje samorządu gospodarczego oraz stowarzyszenia wyższej użyteczności;
6)
centrale spółdzielni i centrale spółdzielczo - państwowe;
7)
spółdzielnie.
§  7.
W przypadku współwłasności lub wspólnego użytkowania budynku członkiem zrzeszenia jest jeden ze współwłaścicieli lub współużytkowników przez nich wskazany. W braku porozumienia współwłaścicieli lub współużytkowników władza czynszowa I instancji wyznaczy jednego z nich.

W przypadku, gdy część współwłaścicieli lub współużytkowników nie należy do zrzeszenia w myśl § 6, członkiem zrzeszenia jest jeden z pozostałych współwłaścicieli (współużytkowników).

§  8.
Zadaniem zrzeszenia jest:
1)
współdziałanie z właściwymi władzami w nadzorze nad członkami zrzeszenia w zakresie pokrywania kosztów eksploatacji oraz bieżącego remontu (art. 10);
2)
przedstawianie wniosków w sprawie kapitalnych remontów (art. 29);
3)
współdziałanie z właściwymi władzami w zakresie administracji i eksploatacji nieruchomości;
4)
ochrona prawnych i gospodarczych interesów członków zrzeszenia, związanych z administracją i eksploatacją nieruchomości.
§  9.
Wysokość składek członkowskich ustala się w stosunku procentowym do czynszu, pobieranego na zasadzie przepisów dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali.
§  10.
Zaległe składki członkowskie podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych, za pośrednictwem organów wykonawczych zarządów miejskich i gminnych w zakresie przewidzianym przepisami art. 1 ust. 3 dekretu z dnia 28 stycznia 1947 r. o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 84).
§  11.
Nadzór nad zrzeszeniami należy do powiatowej władzy administracji ogólnej.

Jeżeli zarząd zrzeszenia narusza prawo lub postanowienia statutu, wojewódzka władza administracji ogólnej jest władna rozwiązać zarząd zrzeszenia oraz powołać na czas określony zarządcę przymusowego, posiadającego uprawnienia władz zrzeszenia.

§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.51.386

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie przymusowych lokalnych zrzeszeń prywatnych właścicieli nieruchomości.
Data aktu: 10/08/1949
Data ogłoszenia: 27/09/1949
Data wejścia w życie: 27/09/1949