Wymiar, pobór i administracja funduszu "D" S.F.O.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 4 sierpnia 1949 r.
w sprawie wymiaru, poboru i administracji funduszu "D" S.F.O.

Na podstawie art. 7 ust. 3 oraz art. 18a ust. 3, art. 31a ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 10, poz. 74, Nr 36, poz. 256, Nr 52, poz. 415 oraz z 1949 r. Nr 7, poz. 42 i Nr 21, poz. 136) zarządza się w porozumieniu z Ministrami Żeglugi i Handlu Wewnętrznego, co następuje:
§  1.
1.
Płatnikami składek oszczędnościowych na fundusz "D" S.F.O. są: Centrala Rybna i przedsiębiorstwa upoważnione przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
2.
Płatnicy określeni w ust. 1 obowiązani są do pobierania składek oszczędnościowych od uczestników funduszu "D" w wysokości ustalonej w art. 31b ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania przy każdej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za dostarczone ryby.
3.
Pobrane składki oszczędnościowe obowiązani są płatnicy, określeni w ust. 1, przelać do właściwego według miejsca zamieszkania rybaka urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
4.
Płatnicy określeni w ust. 1 obowiązani są do prowadzenia ewidencji pobranych kwot z tytułu składek oszczędnościowych na fundusz "D" S.F.O. i składania właściwym urzędom skarbowym przy wpłacaniu tych kwot w dwóch egzemplarzach wykazów, wskazujących osobę uczestnika funduszu oraz podstawę obliczenia i wysokość pobranej składki oszczędnościowej.
§  2.
Jeżeli uczestnicy funduszu "D" S.F.O. dokonują sprzedaży połowów również innym nabywcom, aniżeli wymienionym w § 1 ust. 1, obowiązani są wpłacać składki oszczędnościowe, przypadające od kwoty uzyskanej ze sprzedaży tych połowów, do właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, składając jednocześnie w dwóch egzemplarzach wykaz wskazujący nabywców, ilość sprzedanych ryb oraz kwoty uzyskane ze sprzedaży.
§  3.
Podstawę obliczenia składki oszczędnościowej od uczestników funduszu "D" S.F.O. stanowi kwota uzyskana każdorazowo ze sprzedaży połowu w stanie surowym lub przetworzonym.
§  4.
1.
Urzędy skarbowe obowiązane są przelewać zebrane w trybie §§ 1 i 2 wpłaty na fundusz "D" S.F.O. do Pocztowej Kasy Oszczędności (P.K.O.) najpóźniej do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, dołączając po jednym egzemplarzu wykazów określonych w § 1 ust. 4 i w § 2.
2.
Zgromadzone do dnia 31 grudnia 1948 r. wkłady oszczędnościowe na fundusz "A" S. F. O. od samodzielnych rybaków kutrowych P. K. O. przeleje na fundusz "D" S. F. O. z zarachowaniem na poszczególne wkłady oszczędnościowe uczestników funduszu "D" S. F. O.
§  5.
Wkłady oszczędnościowe uczestników funduszu "D" S.F.O., zgromadzone w P.K.O., lokowane będą w Banku Rolnym na cele inwestycyjne rybołówstwa morskiego. Do czasu uruchomienia Banku Rolnego funkcje jego w tym zakresie spełniać będzie Państwowy Bank Rolny, w dalszym ciągu nazywany "Bankiem".
§  6.
Bank wpłacać będzie do P.K.O. na rachunek S. F. O. do dnia 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku odsetki od lokat w wysokości ustalonej corocznie przez Ministra Skarbu.
§  7.
Administracja oraz nadzór nad funduszem "D" S.F.O. i wkładami oszczędnościowymi uczestników tego funduszu prowadzone będą w trybie ustalonym dla funduszu "A" S.F.O.
§  8.
Z lokat otrzymanych z P.K.O. (§ 5) Bank udzielać będzie pożyczek uczestnikom funduszu "D" S.F.O. na cele inwestycyjne w ramach planu inwestycyjnego rybołówstwa morskiego, a w szczególności na remonty, uzupełnienie taboru i sprzętu rybackiego.
§  9.
Ustala się następujące warunki udzielania pożyczek określonych w § 8:
1)
pożyczki mogą być udzielane tylko na podstawie opinii Społecznej Komisji Planu Połowów, powołanej przez Ministra Żeglugi;
2)
okres spłaty pożyczki powinien być dostosowany do możliwości płatniczych uczestnika i odpowiadać okresom amortyzacyjnym taboru i sprzętu rybackiego, na remont którego pożyczka została udzielona;
3)
pożyczki będą oprocentowane w wysokości 5% w stosunku rocznym;
4)
bank powinien zabezpieczyć udzielone pożyczki według zasad przyjętych w bankowości;
5)
bank ma obowiązek kontrolowania, czy pożyczka została użyta na cele, na które ją przyznano. W przypadku stwierdzenia uchybień Bankowi służy prawo wstrzymania dalszych rat pożyczki oraz zarządzenia zwrotu rat już wypłaconych z przypadającymi odsetkami.

Bank składa Ministrowi Skarbu i Ministrowi Żeglugi sprawozdania kwartalne z udzielonych z funduszu "D" S.F.O. pożyczek inwestycyjnych oraz z posiadanych na ten cel kredytów.

§  10.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem mają odpowiednio zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 marca 1948 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 106).
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.47.357

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymiar, pobór i administracja funduszu "D" S.F.O.
Data aktu: 04/08/1949
Data ogłoszenia: 20/08/1949
Data wejścia w życie: 20/08/1949, 01/01/1949