Określenie rodzajów studiów licealnych, odpowiadających rodzajom wyższych studiów, oraz egzaminy uzupełniające przy wstępowaniu do szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 27 czerwca 1949 r.
w sprawie określenia rodzajów studiów licealnych, odpowiadających rodzajom wyższych studiów, oraz w sprawie egzaminów uzupełniających przy wstępowaniu do szkół wyższych.

Na podstawie art. 80 i 85 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R.P. Nr 66, poz. 415) zarządzam, co następuje:
§  1.
Na studia społeczne, ekonomiczne i humanistyczne w zakresie pedagogiki przyjmowani są absolwenci liceów wszystkich typów.
§  2.
Na studia humanistyczne w zakresie nauk filozoficznych przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego:

a)
absolwenci liceów pedagogicznych oraz przemysłowych, z wyjątkiem absolwentów liceów przemysłu odzieżowego składają egzamin uzupełniający z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla gimnazjów ogólnokształcących, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego,
b)
absolwenci liceów innych typów składają egzamin z języka łacińskiego, określony w poprzednim ustępie, oraz egzamin uzupełniający z matematyki w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących, humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.
§  3.
Na studia humanistyczne w zakresie filologii klasycznej, archeologii klasycznej oraz językoznawstwa indoeuropejskiego przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących klasycznych i humanistycznych.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  4.
Na studia humanistyczne kierunków nie wymienionych w §§ 1-3 oraz na studia prawne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla gimnazjów ogólnokształcących, a po dniu 30 czerwca 1950 r. - w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  5.
Na studia w zakresie matematyki, fizyki, astronomii oraz na studia techniczne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących humanistycznych, matematyczno-fizycznych i przyrodniczych, liceów pedagogicznych oraz liceów przemysłowych, z wyjątkiem absolwentów liceów przemysłu odzieżowego.

Absolwenci liceów ogólnokształcących klasycznych, liceów handlowych, administracyjnych, przemysłu odzieżowego, rolniczych i drogistowskich mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z matematyki i fizyki w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  6.
Na studia na wydziałach matematyczno-przyrodniczych z wyjątkiem studiów w zakresie matematyki, fizyki i astronomii, na studia w zakresie geografii, studia agrotechniczne, weterynaryjne i wychowania fizycznego przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych i rolniczych.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego, w szczególności:

a)
absolwenci liceów handlowych, administracyjnych, przemysłowych, z wyjątkiem absolwentów liceów przemysłu odzieżowego, składają egzamin z biologii w zakresie przewidzianym dla liceów humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego,
b)
absolwenci liceów gospodarczych, przemysłu odzieżowego i drogistowskich składają ponadto egzamin z matematyki w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.
§  7.
Na studia lekarskie, stomatologiczne i farmaceutyczne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla gimnazjów ogólnokształcących, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

Absolwenci liceów rolniczych, handlowych, administracyjnych, gospodarczych, przemysłu odzieżowego i drogistowskich składają ponadto egzamin z matematyki i fizyki w zakresie przewidzianym dla liceów humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

Od egzaminu z języka łacińskiego zwolnieni są kandydaci, którzy przedłożą świadectwo ukończenia gimnazjum ogólnokształcącego z oceną z języka łacińskiego.

§  8.
Na studia teologiczne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących klasycznych.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego, w szczególności:

a)
absolwenci liceów humanistycznych składają egzamin z języka greckiego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących klasycznych,
b)
absolwenci liceów innych typów składają ponadto egzamin z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego,
c)
absolwenci liceów zawodowych składają prócz egzaminu z języka greckiego i łacińskiego egzamin z propedeutyki filozofii.
§  9.
Na studia dyplomatyczno-konsularne, handlowe i spółdzielcze przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, handlowych, administracyjnych oraz przemysłu gospodniego.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka obcego nowożytnego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  10.
Na równi z ukończeniem liceum ogólnokształcącego należy uważać ukończenie szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego w roku szkolnym 1948/49 i 1949/50 lub ukończenie 3-letniej szkoły średniej ogólnokształcącej dla dorosłych o ustroju semestralnym (liceum dla dorosłych) nie później niż w roku szkolnym 1949/50.

Liceami zawodowymi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są licea zawodowe zorganizowane na podstawie ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R.P. Nr 38, poz. 389).

§  11.
Egzamin uzupełniający składa się przed komisjami egzaminacyjnymi, powołanymi przez kuratorów okręgów szkolnych.
§  12.
Słuchacze obowiązani są złożyć egzaminy uzupełniające najdalej do końca I roku studiów.
§  13.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Oświaty z dnia 25 listopada 1948 r. w sprawie określenia rodzajów studiów licealnych odpowiadających studiom wyższym na wydziałach (kierunkach studiów) prawnych, ekonomicznych, humanistycznych i społecznych oraz o egzaminach uzupełniających dla absolwentów innych liceów ubiegających się o przyjęcie na powyższe studia (Dz. U. R.P. z 1949 r. Nr 3, poz. 12).
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024