Higiena pracy w hutach szkła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ZDROWIA ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 kwietnia 1949 r.
o higienie pracy w hutach szkła.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) i ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 325) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wszelkie prace w hutach szkła łącznie z przebieraniem stłuczek, sortowaniem, pakowaniem gotowych wyrobów itp. z wyjątkiem prac typowo placowych powinny być wykonywane tylko w budynkach.
§  2.
Wyrabianie masy szamotowej powinno być wykonywane tylko sposobem mechanicznym. Przepis ten nie dotyczy wyrobu masy szamotowej dla sprzętu specjalnego jak donice, dysze, pływaki, luty i pierścienie.
§  3.
Mielenie, przesiewanie i mieszanie surowców do wyrobu szkła powinno się odbywać w aparatach hermetycznie zamkniętych, zabezpieczających przed wydzielaniem się pyłu.
§  4.
Mieszanie surowców, w skład których wchodzą związki ołowiu, i wszelkie czynności z tymi surowcami powinny odbywać się w oddzielnych nieprzechodnich pomieszczeniach.
§  5.
Pracownicy zajęci przy ręcznym zestawianiu surowców na masę do przetapiania szkła, przy zasypywaniu jej do bębnów i opróżnianiu bębnów, jak również przy sypaniu jej do wanien lub donic powinni pracować w respiratorach przeciwpyłowych.
§  6.
Zasypywanie surowców do wanien lub donic powinno odbywać się mechanicznie.
§  7.
Pracownicy, narażeni na działanie promieniowania z otworów pieców hutniczych, hartowniczych i innych, jak również na działanie promieniowania płynnego szkła, powinni być zaopatrzeni w osłony oczu nie przepuszczające szkodliwych promieni.
§  8.
Piece hutnicze w hali huty powinny być tak rozmieszczone, żeby odległość między nimi, jak również odległość ich od pieców hartowniczych nie była mniejsza niż 10 m, a odległość od ścian nie mniejsza niż 5 m.
§  9.
Stanowiska pracy przy piecach hutniczych powinny być zaopatrzone w mechaniczne tłoczące urządzenia wentylacyjne. Ponadto od promieniowania z otworu roboczego powinno chronić urządzenie chłodzące wodne.
§  10.
Pracownicy obsługujący piece hutnicze oraz ci, którzy w związku z rodzajem wykonywanej pracy narażeni są na kaleczenie nóg, powinni być zaopatrzeni w drewniane trepy.
§  11.
Woda używana przy szlifowaniu powinna być ciepła.
§  12.
Opalanie i opękanie wyrobów szklanych powinno być wykonywane pod okapem z wyciągiem mechanicznym, przy czym do czynności tych nie wolno używać ropy ani gazu z gaźnika bez uprzedniego oczyszczenia gazu ze smoły i siarki.
§  13.
Przy pracach, narażających na skaleczenia rąk (przenoszenie tafli szklanych itp.), pracownicy powinni być zaopatrzeni w skórzane ochraniacze dłoni i mankiety na przeguby rąk.
§  14.
Gazogeneratory powinny znajdować się w budynkach. Pomieszczenie gazogeneratorów powinno być obszerne i wysokie w stopniu uniemożliwiającym nadmierne zanieczyszczanie powietrza trującymi gazami. W przypadku, gdy naturalne przewietrzanie jest nie wystarczające, należy stosować przewietrzanie mechaniczne. W dachu powinny być zainstalowane tzw. "latarnie" do przewietrzania.
§  15.
Zasypy do gazogeneratorów powinny mieć podwójne, automatyczne, szczelne zamknięcia: u wlotu i u wylotu. Zamknięcia te powinny być tak skonstruowane, aby uniemożliwiały przedostawanie się na zewnątrz gazu generatorowego w momencie zasypywania.
§  16.
Ruszty gazogeneratorów powinny być tak zbudowane, aby zabezpieczały pracowników przed działaniem promieniowania z nich oraz przed wdychaniem gazu.
§  17.
Pomieszczenia, w których używa się kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego, powinny być ściśle izolowane od innych pomieszczeń i dokładnie wentylowane. Woda ściekowa, pochodząca z płukania przedmiotów szklanych trawionych i wykwaszanych, oraz resztki zużytych kwasów powinny być odprowadzane z terenu fabrycznego po uprzednim zneutralizowaniu ich mlekiem wapiennym.
§  18.
Czynności przy użyciu kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego (§ 17) powinny odbywać się w szafach wyciągowych.

Przechowywanie kwasów fluoro-wodorowego i siarkowego, ich przelewanie i wszelkie inne przy ich użyciu czynności, powinny odbywać się w oddzielnym zamkniętym pomieszczeniu.

Naczynia używane do przechowywania, przelewania, przenoszenia itp. kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego powinny być sporządzone z materiału odpornego na działanie tych kwasów.

§  19.
Prace przy użyciu kwasu fluoro-wodorowego i siarkowego powinny być wykonywane w rękawicach gumowych.
§  20.
Podłogi i ściany w pomieszczeniach, w których używany jest kwas fluoro-wodorowy lub siarkowy powinny być wyłożone materiałem kwasoodpornym, a miejsca stanowisk pracy powinny być zaopatrzone w kratę drewnianą. Miejsca łączenia się podłogi ze ścianami i ścian między sobą powinny być zaokrąglone.
§  21.
Woda do picia powinna być uprzednio przegotowana i ostudzona, chyba że pochodzi ze studzien sprawdzonych i uznanych za dobre przez władze sanitarne.

Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy o wysokiej temperaturze powinna być dostarczana woda do picia lekko solona (6 g soli kuchennej na 1 litr) i gazowana lub tabletki soli (0,5 g).

§  22.
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze gazogeneratorów, przy użyciu kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego powinni być okresowo badani na zatrucie zawodowe.

Pracownicy używający wspólnych "piszczeli" powinni być badani na: syfilis i gruźlicę co najmniej co 3 miesiące.

§  23.
Huty szkła obowiązane są zatrudniać stałego lekarza przemysłowego do spraw higieny pracy, do którego obowiązków przede wszystkim należy przeprowadzanie badania stanu zdrowia nowowstępujących pracowników i badań periodycznych w celu wykrywania gruźlicy i syfilisu oraz zatruć, pylicy, schorzeń oczu (szara zaćma u hutników) i innych chorób zawodowych.
§  24.
Huty szkła powinny mieć należycie zorganizowaną pierwszą pomoc lekarską.
§  25.
Huty szkła powinny posiadać szatnie, umywalnie, jadalnie, ustępy i inne urządzenia sanitarne.

Ustępy powinny znajdować się w budynkach lub bezpośrednio przy budynkach, w których odbywa się praca, być ogrzane i tak urządzone, żeby nie zanieczyszczały powietrza pomieszczeń pracy.

§  26.
W sprawach nie unormowanych niniejszym rozporządzeniem stosuje się obowiązujące w tych sprawach przepisy.
§  27.
1.
Dla istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia hut szkła odracza się stosowanie następujących przepisów:

§§ 12 i 17 - na okres 3 miesięcy,

§§ 4, 5, 9, 15 i 21 - na okres 6 miesięcy,

§§ 2, 3, 6, 20 i 25 - na okres jednego roku,

§§ 1, 7, 8, 14 i 16 - na okres dwu lat.

2.
W przypadkach wyjątkowej wagi ze względu na szczególne warunki miejscowe okręgowy inspektor pracy może przedłużać powyższe terminy na okresy nie dłuższe od lat 3-ch.
§  28.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.36.261

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Higiena pracy w hutach szkła.
Data aktu: 21/04/1949
Data ogłoszenia: 20/06/1949
Data wejścia w życie: 20/06/1949