Ulgi w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych.

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 1949 r.
o ulgach w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych.

Art.  1.

W celu:

- umożliwienia studentom szkół wyższych uzyskania stopni oficerskich bez przerwy w studiach;

- umożliwienia absolwentom szkół wyższych niezwłocznego przystąpienia do wykonywania zawodów praktycznych,

- przyśpieszenia dopływu specjalistów z wyższym wykształceniem do wszystkich działów gospodarki narodowej i administracji publicznej -

- Minister Obrony Narodowej może w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami zarządzić wojskowe szkolenie studentów szkół wyższych w czasie studiów na oficerów rezerwy.

Art.  2.
1.
Wojskowemu szkoleniu mogą być poddani studenci, który odpowiadają następującym warunkom:
1)
posiadają obywatelstwo polskie;
2)
ukończyli osiemnaście lat życia;
3)
są słuchaczami zwyczajnymi;
4)
posiadają odpowiednie zdolności fizyczne.
2.
Wojskowemu szkoleniu w trybie niniejszej ustawy nie podlegają studenci, którzy pełnią czynną służbę wojskową lub posiadają stopień oficerski.
3.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami może zwolnić niektóre kategorie studentów od obowiązku odbycia wojskowego szkolenia, określonego niniejszą ustawą.
Art.  3.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Oświaty i innymi właściwymi ministrami - władze, właściwe do badania zdolności fizycznych studentów i do poddawania ich wojskowemu szkoleniu, oraz tryb postępowania w tych sprawach.

Art.  4.
1.
Wojskowe szkolenie obejmuje wykłady przedmiotów wojskowych i zajęcia praktyczne w ramach studium wojskowego oraz ćwiczenia wojskowe w jednostkach wojskowych.
2.
Przedmioty wojskowe, o których mowa w ust. 1, są obowiązkowe; niezłożenie egzaminu z przedmiotu wojskowego pociąga za sobą te same skutki, co niezłożenie egzaminu z innego przedmiotu obowiązkowego.
Art.  5.

Organizację studium wojskowego, program oraz porządek wykładów, zajęć praktycznych i egzaminów określi w drodze rozporządzenia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami.

Art.  6.
1.
Ćwiczenia wojskowe studentów odbywają się w jednostkach wojskowych corocznie po zakończeniu roku szkolnego.
2.
Ćwiczenia wojskowe nie mogą trwać dłużej, aniżeli trzydzieści dni w ciągu roku.
3.
Czas trwania ćwiczeń w granicach, wskazanych w ust. 2, oraz sposób powołania na ćwiczenia wojskowe - ustala Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia.
4.
Terminy ćwiczeń ustala Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami.
Art.  7.
1.
Zamiast ćwiczeń wojskowych (art. 6) Minister Obrony Narodowej może zarządzić w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami odbywanie przez studentów praktyki we władzach, urzędach, instytucjach lub zakładach państwowych, samorządowych lub odcinka społecznego, celem zaznajomienia się ze służbą, potrzebną dla celów obrony Państwa.
2.
Praktyka (ust. 1) nie może trwać dłużej aniżeli trzydzieści dni w ciągu roku.
3.
Czas trwania praktyki (ust. 1) w granicach, wskazanych w ust. 2, oraz termin i sposób powołania do niej - ustala Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami oraz właściwą władzą naczelną.
Art.  8.
1.
W czasie wojskowego szkolenia studenci mogą być mianowani na stopnie podoficerskie.
2.
Zasady mianowania ustala w drodze zarządzenia Minister Obrony Narodowej.
Art.  9.

Studenci, powołani na ćwiczenia wojskowe, są żołnierzami w czynnej służbie wojskowej od dnia wcielenia do jednostki wojskowej do dnia zwolnienia z niej i podlegają wszystkim przepisom, dotyczącym żołnierzy rezerwy, powołanych na ćwiczenia wojskowe.

Art.  10.

Studenci szkoleni wojskowo w trybie niniejszej ustawy nie dopełniają obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej przez czas trwania tego szkolenia.

Art.  11.
1.
Studenci, którzy ukończą wojskowe szkolenie i złożą egzamin końcowy z tego szkolenia z wynikiem co najmniej dostatecznym, są wolni od obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej i zostają zaliczeni do rezerwy. Studenci ci mogą być mianowani na pierwszy stopień oficerski mimo nieukończenia oficerskiej szkoły wojskowej, o której mowa w art. 13 ust. 1 dekretu z dnia 3 kwietnia 1948 r. o służbie wojskowej oficerów Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 135).
2.
Minister Obrony Narodowej określi w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami, skład i tryb urzędowania komisyj egzaminacyjnych, przeprowadzających egzaminy końcowe z przedmiotów wojskowych.
Art.  12.
1.
Studenci winni: niestawienia się w oznaczonym czasie i miejscu przed władzą właściwą do badania ich zdolności fizycznych (art. 3) albo uchylania się od wykładów i zajęć praktycznych (art. 4) lub praktyki (art. 7), albo naruszenia porządku i dyscypliny w czasie tych wykładów, zajęć praktycznych lub praktyki - podlegają ukaraniu w drodze porządkowej i dyscyplinarnej zgodnie z przepisami dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415).
2.
Przy wymierzaniu kar porządkowych i dyscyplinarnych stosuje się tryb, przewidziany w dekrecie, wymienionym w ust. 1, z następującymi zmianami:
1)
właściwy do wymierzania kar porządkowych jest kierownik studium wojskowego;
2)
rzecznikowi dyscyplinarnemu przysługuje prawo złożenia w ciągu trzydziestu dni wniosku rewizyjnego od orzeczeń wyższej komisji dyscyplinarnej; wniosek ten rozstrzyga Minister Oświaty lub inny właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej;
3)
rzecznik dyscyplinarny jest obowiązany uzgadniać wszelkie swe wnioski z kierownikiem studium wojskowego.
3. 1
Niezależnie od odpowiedzialności dyscyplinarnej, przewidzianej w ust. 1 - studenci, którzy w zamiarze trwałego uchylenia się od wojskowego szkolenia nie stawią się przed władzą, właściwą do badania ich zdolności fizycznych (art. 3), albo uchylają się od wykładów i zajęć praktycznych (art. 4) - tracą prawo do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej z tytułu odbywania studiów wyższych.
Art.  13.
1. 2
Studenci, którzy z własnej winy nie ukończą wojskowego szkolenia albo nie złożą egzaminu końcowego z tego szkolenia z wynikiem co najmniej dostatecznym, tracą prawo do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej z tytułu odbywania studiów wyższych. Ćwiczeń wojskowych, odbytych w czasie wojskowego szkolenia, nie zalicza się im na poczet zasadniczej służby wojskowej.
2. 3
Studenci, którzy bez własnej winy nie ukończą wojskowego szkolenia albo nie złożą egzaminu końcowego z tego szkolenia z wynikiem co najmniej dostatecznym, nie tracą prawa do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej z tytułu odbywania studiów wyższych. Ćwiczenia wojskowe, odbyte w czasie wojskowego szkolenia, zalicza się im na poczet zasadniczej służby wojskowej.
3.
W przypadkach, określonych w ust. 1 i 2, studenci zatrzymują stopień wojskowy, nadany im w czasie wojskowego szkolenia.
Art.  14.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzeń, wydanych w porozumieniu z Ministrem Oświaty lub z innymi właściwymi ministrami - władze właściwe do orzekania i tryb postępowania w sprawach, określonych w art. 12 ust. 3 i w art. 13 ust. 1 i 2.

Art.  15.
1.
Koszty, związane z utworzeniem i działalnością studium wojskowego, pokrywa się z budżetu Ministerstwa Oświaty lub innego właściwego ministerstwa.
2.
Koszty, związane z odbywaniem przez studentów ćwiczeń wojskowych w jednostkach wojskowych, pokrywa się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
3.
Koszty, związane z odbywaniem przez studentów praktyki, zastępującej ćwiczenia wojskowe, pokrywa się z budżetu właściwych władz naczelnych.
Art.  16.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Oświaty oraz innym właściwym ministrom.

Art.  17.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 12 ust. 3 zmieniony przez art. 108 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz.U.50.6.46) z dniem 29 maja 1950 r.
2 Art. 13 ust. 1 zmieniony przez art. 108 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz.U.50.6.46) z dniem 29 maja 1950 r.
3 Art. 13 ust. 2 zmieniony przez art. 108 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz.U.50.6.46) z dniem 29 maja 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.25.173

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ulgi w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych.
Data aktu: 07/04/1949
Data ogłoszenia: 29/04/1949
Data wejścia w życie: 29/04/1949