Pobór podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 lutego 1949 r.
o poborze podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu.

Na podstawie art. 17 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413) i art. 18 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 27, poz. 174 oraz z 1948 r. Nr 12, poz. 94 i Nr 52, poz. 413) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Podatkowi obrotowemu i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu podlegają świadczenia wykonywane osobiście bez obcej pomocy:
1)
przez osoby, trudniące się handlem na targach, w halach targowych i tym podobnych miejscach sprzedaży oraz na ulicach, placach i podwórzach bez posiadania w tym celu stałych miejsc sprzedaży;
2)
przez osoby trudniące się handlem obnośnym i domokrążnym;
3)
przez osoby trudniące się handlem wymienionym w pkt 1 rozwoźnie, tj. z wozów, wózków, łodzi, rowerów itp.;
4)
przez wędrownych lub ulicznych portrecistów i fotografów;
5) 1
przez osoby trudniące się zbiorem i dostawą odpadków użytkowych do Zbiornic Centrali Odpadków Użytkowych (§ 6 ust. 1 i 2).
2. 2
Podatkowi obrotowemu i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu podlegają również świadczenia wykonywane przez osoby trudniące się furmaństwem wyłącznie na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych, jeżeli osoby te świadczenia powyższe wykonują osobiście lub z udziałem najwyżej jednej siły najemnej.
3. 3
Nie podlegają podatkowi w formie ryczałtu świadczenia wykonywane przez podatników prowadzących księgi handlowe lub uproszczone.
4. 4
Za stałe miejsce sprzedaży w rozumieniu ust. 1 pkt 1 uważa się jedno lub kilka zamkniętych lub otwartych pomieszczeń, jak stragany, budki, stoiska itp., jeżeli pozostają stale na tym samym miejscu.
§  2.
Podatkowi w formie ryczałtu nie podlega dostawa do mieszkań spożywcom produktów spożywczych, wykonywana osobiście bez obcej pomocy i bez używania własnych lub wynajętych środków lokomocji (wozów, wózków itp.), oraz uliczna sprzedaż gazet.
§  3.
Zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy łącznie wynosi:
1)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 - 100 złotych dziennie;
2)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 - 60 złotych dziennie;
3)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 3:
a)
przy handlu z wozu - 200 złotych dziennie,
b)
w innych przypadkach - 120 złotych dziennie,
4)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 4 - 150 złotych dziennie;
5) 5
od osób wymienionych w § 1 ust. 2:
a)
od wozu jednokonnego - 200 złotych dziennie,
b)
od wozu parokonnego - 320 złotych dziennie;
6) 6
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 5 - 5% każdorazowo wypłacanej sumy na poczet lub z tytułu należności za wykonane świadczenia.
2.
Stawki określone w ust. 1 pkt 1 - 5 obniża się:

o 5% przy wpłacaniu podatku z góry za tydzień,

o 10% przy wpłacaniu podatku z góry za miesiąc,

o 20% przy wpłacaniu podatku z góry za kwartał.

Przy wpłacaniu podatku z góry, za tydzień - uważa się 6 kolejno następujących dni roboczych, za miesiąc - 25 dni roboczych, za kwartał - 75 dni roboczych.

3.
Określone w ust. 1 i 2 stawki zryczałtowanego podatku obejmują również opłatę za kartę rejestracyjną.
§  4.
1.
Zryczałtowany podatek w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 1 - 5 pobiera się za każdy dzień, w którym są wykonywane świadczenia podlegające podatkowi.
2.
Obowiązek opłacania podatku powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania świadczeń podlegających zryczałtowanemu podatkowi.
3.
Obowiązek opłacania podatku ustaje z dniem zaniechania wykonywania świadczeń podlegających zryczałtowanemu podatkowi.
§  5.
1. 7
Zryczałtowany podatek od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 - 4 i ust. 2 płatny jest codziennie lub z góry za tydzień, miesiąc albo kwartał w najbliższym od miejsca wykonywania świadczeń urzędzie skarbowym lub do rąk upoważnionego pracownika urzędu skarbowego za pokwitowaniem.
2.
Na żądanie podatnika pracownik, upoważniony do pobierania podatku, ma obowiązek okazać legitymacją służbową oraz upoważnienie urzędu skarbowego do pobierania podatku.
3.
Od zaległości w podatku od osób wymienionych w ust. 1 nie pobiera się dodatku za zwłokę.
§  6.
1. 8
Do obliczania i poboru zryczałtowanego podatku od osób określonych w § 1 ust. 1 pkt 5 obowiązana jest Centrala Odpadków Użytkowych, jej oddziały i zbiornice - jako płatnicy - przy każdej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za dostarczone odpadki użytkowe.
2.
Za zbiornice, o których mowa w ust. 1, uważa się zbiornice odpadków użytkowych działające na rzecz Centrali Odpadków Użytkowych, choćby nawet nie były z nią związane organizacyjnie.
3. 9
Pobrane kwoty zryczałtowanego podatku obowiązani są płatnicy określeni w ust. 1 wpłacić do właściwej według miejsca położenia zbiornicy władzy podatkowej w terminach następujących: państwowe wojewódzkie zbiornice i podzbiornice Centrali Odpadków Użytkowych kwoty pobrane w ciągu miesiąca - do dnia 25 miesiąca następnego, pozostali zaś płatnicy kwoty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 22 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
4.
Płatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pobranych z tego tytułu kwot oraz składania właściwym władzom podatkowym przy wpłacaniu tych kwot wykazów wskazujących osobę podatnika oraz podstawę obliczenia i wysokość pobranego podatku.
§  7.
1.
Wpłacanie zryczałtowanego podatku na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązku podatkowego w podatku obrotowym i podatku dochodowym, jeśli idzie o wykonywanie innych świadczeń aniżeli określone w § 1 oraz o dochody z pozostałych posiadanych przez podatnika źródeł przychodów.
2. 10
Podatnicy wykonujący świadczenia określone w § 1 ust. 1 pkt 1 - 4 i ust. 2 mogą być pociągnięci do opłacania podatku obrotowego i podatku dochodowego na zasadach ogólnych na podstawie decyzji właściwego urzędu skarbowego za cały rok podatkowy, w którym decyzja została wydana i podatnikowi doręczona. Pociągnięcie do obowiązku opłacania podatku obrotowego na zasadach ogólnych powoduje obowiązek uiszczenia opłaty za właściwą kartę rejestracyjną w ciągu dni trzech, licząc od dnia doręczenia decyzji. Kwoty wpłacone za dany rok podatkowy tytułem zryczałtowanego podatku zalicza się na podatek dochodowy za dany rok, pozostałą zaś resztę - na podatek obrotowy za ten rok.
3.
Pociągnięcie do obowiązku opłacania podatku obrotowego na zasadach ogólnych powoduje z mocy samego prawa również pociągnięcie do obowiązku podatkowego w podatku dochodowym na zasadach ogólnych. Jeżeli właściwe dla wymiaru podatku obrotowego i podatku dochodowego są różne urzędy skarbowe, urząd skarbowy, który wydał decyzję o pociągnięciu podatnika do obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych, powinien odpis wydanej decyzji przesłać urzędowi skarbowemu właściwemu dla spraw podatku dochodowego.
§  8.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem pierwszym miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.
2.
Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 10 lutego 1947 r. o poborze podatku obrotowego w formie ryczałtu (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 112).
1 § 1 ust. 1 pkt 5 według numeracji ustalonej przez § 9 pkt 1 lit. a) i b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
2 § 1 ust. 2 dodany przez § 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
3 § 1 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 9 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
4 § 1 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 9 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
5 § 3 pkt 5 zmieniony przez § 9 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
6 § 3 pkt 6 zmieniony przez § 9 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
7 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 9 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
8 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 9 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
9 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1949 r. (Dz.U.49.43.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1949 r.
10 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 9 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.17.106

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobór podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu.
Data aktu: 19/02/1949
Data ogłoszenia: 31/03/1949
Data wejścia w życie: 01/04/1949