Dystrybucja głównych przetworów zbożowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 11 października 1948 r.
w sprawie dystrybucji głównych przetworów zbożowych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 217), art. 4 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) i art. 2 dekretu z dnia 29 września 1948 r. o zniesieniu urzędu Ministra Aprowizacji (Dz. U. R. P. Nr 48, poz. 360) zarządzam, co następuje:
§  1.
Celem należytego zaopatrzenia ludności w pieczywo, mąkę i inne główne przetwory zbożowe, hurtową dystrybucję głównych przetworów zbożowych na obszarze Państwa powierza się w zasadzie:
1)
Państwowej Centrali Handlowej (PCH),
2)
Centrali Spółdzielni Spożywców "Społem".

W przypadkach gospodarczo uzasadnionych na wniosek wojewódzkiej komisji nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności - Minister Przemysłu i Handlu może powierzyć wykonanie hurtowej dystrybucji głównych przetworów zbożowych Polskim Zakładom Zbożowym, Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz innym uprawnionym przedsiębiorstwom.

§  2.
Terenowe oddziały hurtowych dystrybutorów mają obowiązek sporządzania miesięcznych planów zapotrzebowania przetworów zbożowych na obszar całego województwa. Plany te należy złożyć wojewódzkim oddziałom Polskich Zakładów Zbożowych najpóźniej do dnia 5 każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc objęty planem.
§  3.
Wojewódzkie oddziały Polskich Zakładów Zbożowych obowiązane są do terminowego wykonania złożonych zapotrzebowań.
§  4.
Hurtowi dystrybutorzy obowiązani są podać do wiadomości zainteresowanym miejsce i termin przyjmowania zamówień na dostawę głównych przetworów zbożowych oraz warunki techniczne i handlowe odbioru zamówionego towaru.
§  5.
Piekarnie oraz instytucje prowadzące wyżywienie zbiorowe winny składać zapotrzebowania na produkty zbożowe najpóźniej do dnia 1-go każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc objęty zapotrzebowaniem do właściwego hurtowego dystrybutora.

Podane w zapotrzebowaniu główne przetwory zbożowe winny być odebrane w terminie ustalonym przez hurtowego dystrybutora.

W przypadku, gdy zgłoszone przez piekarnie zapotrzebowania na mąkę odbiegają ilościowo i jakościowo od rzeczywistych potrzeb ludności w danym ośrodku bądź są niezgodne z planem dystrybucji - komisje nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo winny nadzorować wypiek pieczywa przez poszczególne piekarnie w ramach istotnych potrzeb ludności.

Powiatowi hurtowi dystrybutorzy składają zapotrzebowania na główne przetwory zbożowe na podstawie zgłoszonych zapotrzebowań piekarń i instytucji prowadzących zbiorowe wyżywienie oraz według własnej oceny zapotrzebowania sklepów detalicznych. W ten sposób zestawione zapotrzebowanie winno być zgłoszone do wojewódzkiego hurtowego dystrybutora najpóźniej do dnia 3-go każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc objęty zapotrzebowaniem.

§  6.
Komisje nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo ustalą oraz ogłoszą listę placówek terenowych dystrybutorów produktów zbożowych.

Listy zawierać muszą adresy placówek handlowych oraz magazynów dla danego rejonu.

§  7.
Placówki terenowe hurtowych dystrybutorów obowiązane są do utrzymywania niezbędnych zapasów głównych przetworów zbożowych na składzie. Stały zapas dla poszczególnych hurtowni winien wynosić co najmniej połowę miesięcznego zapotrzebowania. Dokładną wysokość zapasów ustala komisja nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo.
§  8.
Piekarnie winny utrzymywać całą rezerwę mąki w wysokości co najmniej 5-dniowego wypieku chleba. Dokładną wysokość rezerwy mąki ustala komisja nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo.
§  9.
Placówki hurtowych dystrybutorów obowiązane są prowadzić ścisłą ewidencję zaopatrywanych przez nie punktów dystrybucji detalicznej i piekarń z uwidocznieniem pobranych ilości przetworów zbożowych w poszczególnych miesiącach.

Placówki hurtowych dystrybutorów obowiązane są do przedkładania miesięcznych sprawozdań z wykonania planów dystrybucji wojewódzkim komisjom nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo oraz oddziałom Polskich Zakładów Zbożowych.

§  10.
Kontrolę nad wykonaniem dystrybucji głównych produktów zbożowych powierza się organom kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi przy urzędach wojewódzkich oraz Polskim Zakładom Zbożowym.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 października 1948 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.54.425

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dystrybucja głównych przetworów zbożowych.
Data aktu: 11/10/1948
Data ogłoszenia: 20/11/1948
Data wejścia w życie: 20/11/1948, 01/10/1948