Postępowanie habilitacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 3 lipca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Zdrowia w sprawie postępowania habilitacyjnego.

Na podstawie art. 62 ust. 9 i art. 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez słowo "dekret" użyte w niniejszym rozporządzeniu należy rozumieć dekret z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415), a przez wyrażenie "Rada Główna" - Radę Główną do Spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powołaną w myśl cytowanego dekretu.
§  2.
Celem postępowania habilitacyjnego jest stwierdzenie, czy kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje osobiste, naukowe i pedagogiczne do nauczania w szkole akademickiej.
§  3.
Habilitację przeprowadza rada wydziałowa wydziału, obejmującego w swym programie studiów tę gałąź nauki, w zakresie której szkoła akademicka uzyskała prawo habilitowania w myśl art. 61 dekretu.
§  4.
Rada Główna przeprowadza habilitację we własnym zakresie działania:
a)
gdy żadna ze szkół akademickich nie posiada prawa habilitowania z danej gałęzi nauki,
b)
w przypadkach, przewidzianych w § 22 ust. 2 i w § 23 niniejszego rozporządzenia,
c)
w innych przypadkach, gdy na prośbę kandydata Minister Oświaty za zgodą Rady Głównej uzna to za wskazane.
§  5.
1.
Rada Główna przeprowadza habilitację we własnym zakresie działania (habilitacja centralna) za pośrednictwem sekcji specjalnej, którą powołuje Prezydium Rady Głównej do każdego przypadku oddzielnie. Sekcja składa się z przewodniczącego i najmniej czterech członków, powołanych spośród profesorów i docentów szkół akademickich lub innych wybitnych pracowników naukowych, czynnych w dziedzinie nauki, z której kandydat zamierza się habilitować lub w dziedzinach pokrewnych. W skład sekcji mogą być również powołani w liczbie nie więcej, niż 1/4 ogółu członków sekcji, wybitni praktycy z dziedziny, odpowiadającej specjalności naukowej kandydata.
2.
Jeżeli z przepisów niniejszego rozporządzenia nie wynika inaczej, postanowienia dotyczące rad wydziałowych odnoszą się do sekcji specjalnych Rady Głównej.
§  6.
Wszczęcie postępowania habilitacyjnego następuje na skutek podania kandydata. Podanie powinno zawierać określenie nauki lub samodzielnej jej części, w której kandydat zamierza uzyskać prawo nauczania.

Do podania należy dołączyć:

a)
szczegółowy życiorys kandydata ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu studiów i pracy naukowej kandydata,
b)
dowód uzyskania stopnia doktora,
c)
10 egzemplarzy opublikowanej pracy habilitacyjnej,
d)
wykaz innych opublikowanych prac naukowych kandydata, a w miarę możności także po jednym egzemplarzu tych prac.
§  7.
Podanie składa się do dziekana właściwego wydziału, a w przypadku przewidzianym w § 4 - do Ministra Oświaty. Jeżeli podanie nie odpowiada przepisom § 6, dziekan lub Minister Oświaty zażąda usunięcia braków w zakreślonym terminie, a w razie bezskutecznego upływu tego terminu podanie odrzuci.
§  8.
Po przyjęciu podania rada wydziałowa po dyskusji orzeka w głosowaniu tajnym kartkami, czy kandydat posiada dostateczne kwalifikacje osobiste do nauczania w szkole akademickiej. Decyzja negatywna winna być umotywowana i zakomunikowana kandydatowi.
§  9.
1.
W przypadku pozytywnej oceny kwalifikacji osobistych kandydata rada wydziałowa powołuje komisję do oceny pracy habilitacyjnej w składzie nie mniejszym, niż trzech członków spośród profesorów i docentów szkół akademickich lub innych wybitnych pracowników naukowych czynnych w tej dziedzinie nauki, z której odbywa się habilitacja lub w dziedzinach pokrewnych. Przynajmniej jeden spośród członków komisji musi być powołany spoza grona nauczycielskiego uczelni, w której odbywa się habilitacja. Jednego spośród członków, należącego do składu rady wydziałowej, wyznacza rada na przewodniczącego komisji i referenta sprawy. Niezależnie od oceny pracy przez komisję rada wydziałowa może się zwrócić do innych uczonych w kraju i za granicą o wyrażenie opinii o wartości naukowej pracy habilitacyjnej i innych publikacji naukowych kandydata.
2.
W skład komisji, o której mowa w ustępie 1, mogą być również powołani wybitni praktycy z dziedzin, odpowiadających specjalności naukowej, w liczbie nie większej, niż ¼ ogółu członków komisji.
§  10.
1.
Członkowie komisji, z wyjątkiem wymienionych w § 9 ust. 2, są obowiązani przedłożyć komisji na piśmie recenzję pracy habilitacyjnej w terminie zakreślonym przez radę wydziałową. Recenzja winna się kończyć wnioskiem, czy recenzent uznaje pracę za uzasadniającą kwalifikacje naukowe kandydata do nauczania w szkole akademickiej. Przy ocenie bierze się również pod uwagę inne prace naukowe kandydata.
2.
Wszystkie recenzje powinny być odczytane i przedyskutowane na posiedzeniu komisji, po czym komisja podejmuje uchwałę w sprawie wniosku co do oceny pracy habilitacyjnej i przedstawia ją radzie wydziałowej wraz z recenzjami i protokółem posiedzenia komisji.
3.
Recenzje powinny być tak sformułowane, aby mogły być w istotnych częściach opublikowane w fachowych czasopismach naukowych. Minister Oświaty może zarządzić opublikowanie recenzji.
§  11.
Praca habilitacyjna może być uznana za odpowiadającą wymogom tylko wtedy, jeżeli stanowi samodzielny dorobek pracy badawczej kandydata, pomnażający ogólny dorobek nauki w tej dziedzinie i świadczy o opanowaniu przez kandydata metod badania naukowego, właściwych dla danej gałęzi nauki.
§  12.
Cały materiał, dotyczący oceny pracy habilitacyjnej (§§ 9 i 10), winien być na żądanie udostępniony każdemu członkowi rady wydziałowej.
§  13.
1.
Referent sprawy przedstawia na specjalnym posiedzeniu rady wydziałowej sprawozdanie z oceny pracy habilitacyjnej i innych prac naukowych kandydata, biorąc pod uwagę zarówno cały materiał, uzyskany w postępowaniu habilitacyjnym jako też inne opublikowane recenzje, po czym rada wydziałowa orzeka w drodze uchwały, czy pracę habilitacyjną uznaje za odpowiadającą wymaganiom. Rada wydziałowa nie jest związana wnioskami komisji i recenzentów.
2.
Na posiedzenie rady wydziałowej, o którym mowa w ustępie 1, winni być zaproszeni również członkowie komisji nie będący członkami rady (§ 9).
§  14.
Uchwała rady wydziałowej winna być zakomunikowana kandydatowi. W razie negatywnego orzeczenia rady wydziałowej dziekan udostępni kandydatowi na jego żądanie cały materiał recenzyjny, znajdujący się w dyspozycji rady.
§  15.
1.
W przypadku pozytywnej oceny pracy habilitacyjnej odbywa się na specjalnym posiedzeniu rady wydziałowej dyskusja habilitacyjna z kandydatem, której celem jest stwierdzenie zdolności kandydata do obrony tez naukowych, zawartych w pracy habilitacyjnej.
2.
Do udziału w dyskusji habilitacyjnej winni być zaproszeni poza członkami rady wydziałowej członkowie komisji, powołani spoza grona rady (§ 9), wszyscy profesorowie i docenci, wykładający dany przedmiot we wszystkich szkołach akademickich w kraju, a w miarę uznania rady wydziałowej mogą być zaproszeni również inni pracownicy naukowi, czynni w tej samej dziedzinie nauki lub w dziedzinach pokrewnych tudzież wybitni praktycy. Rada wydziałowa może, a na zlecenie Ministra Oświaty jest obowiązana, zarządzić odbycie publicznej dyskusji habilitacyjnej.
§  16.
Po zakończeniu dyskusji rada wydziałowa podejmuje uchwałę, w której stwierdza, czy kandydat czyni zadość wymogowi, ustalonemu w § 15 ust. 1. Uchwała winna być zakomunikowana kandydatowi.
§  17.
Rada wydziałowa może zwolnić kandydata od dyskusji habilitacyjnej, jeżeli uważa ją za zbędną ze względu na uznaną pozycję naukową kandydata.
§  18.
1.
W przypadku uznania wyniku dyskusji za pozytywny dla kandydata lub zwolnienia kandydata od wymogu dyskusji, kandydat na specjalnym posiedzeniu rady wydziałowej jest obowiązany wygłosić jednogodzinny wykład habilitacyjny, którego celem jest wykazanie umiejętności wykładania na poziomie akademickim. Temat wykładu wybiera kandydat za zgodą rady wydziałowej z zakresu nauki, z której kandydat się habilituje. Wykład habilitacyjny jest publiczny.
2.
Rada wydziałowa może zwolnić kandydata od wykładu habilitacyjnego, jeżeli uważa, że kandydat w inny sposób wykazał umiejętność wykładania.
§  19.
Rada wydziałowa ustala uchwałą ocenę wykładu habilitacyjnego i wynik komunikuje kandydatowi. Równocześnie z oceną pozytywną wykładu habilitacyjnego lub z decyzją o zwolnieniu kandydata od wykładu rada wydziałowa stwierdza zakończenie postępowania habilitacyjnego i postanawia nadać kandydatowi prawo nauczania.
§  20.
Wszystkie uchwały rady wydziałowej w sprawie habilitacji, jak również przebieg dyskusji, poprzedzającej uchwały rady i komisji (§ 10 ust. 2), powinny być szczegółowo zaprotokółowane. Uchwały komunikuje się kandydatowi bądź w drodze pisemnej, bądź ustnie z zapisaniem do protokółu.
§  21.
Od decyzji dziekana o odrzuceniu podania o habilitację (§ 7) oraz od decyzji odmownych rady wydziałowej w sprawie kwalifikacji osobistych kandydata (§ 8), oceny pracy habilitacyjnej (§ 14), wyniku dyskusji habilitacyjnej (§ 16) i oceny wykładu habilitacyjnego (§ 19) służy kandydatowi odwołanie do Ministra Oświaty. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem dziekana w terminie 14 dni, licząc od dnia zawiadomienia kandydata o decyzji. W ciągu dalszych 14 dni dziekan przedkłada Ministrowi Oświaty odwołanie wraz z wszystkimi materiałami, dotyczącymi dotychczasowego przebiegu postępowania habilitacyjnego.
§  22.
1.
Odwołanie rozstrzyga Minister Oświaty za zgodą Rady Głównej.
2.
W przypadku uwzględnienia odwołania Minister Oświaty za zgodą Rady Głównej może przekazać sprawę radzie wydziałowej do dalszego postępowania, albo też może zarządzić dalsze prowadzenie postępowania habilitacyjnego przez Radę Główną w jej własnym zakresie działania. W tym ostatnim przypadku Rada Główna podejmuje sprawę i prowadzi ją w trybie, przewidzianym w § 5, przy czym Prezydium Rady Głównej może zarządzić powtórzenie stadiów, już odbytych w radzie wydziałowej.
§  23.
Jeżeli na skutek zażalenia kandydata Minister Oświaty uzna, że postępowanie habilitacyjne przed radą wydziałową przewleka się bez dostatecznego uzasadnienia, wtedy - za zgodą Rady Głównej - może przenieść postępowanie habilitacyjne z rady wydziałowej do Rady Głównej. Przepis § 22 ust. 2 zdanie ostatnie stosuje się w tym przypadku odpowiednio.
§  24.
W ciągu 14 dni od chwili zakończenia postępowania habilitacyjnego dziekan przedstawia uchwałę rady wydziałowej o nadaniu prawa nauczania do zatwierdzenia Ministrowi Oświaty, który decyduje za zgodą Rady Głównej. Do wniosku o zatwierdzenie należy dołączyć:
a)
podanie kandydata o nadanie prawa nauczania oraz po jednym egzemplarzu załączników (§ 6),
b)
protokóły, dotyczące uchwał i przebiegu dyskusji odnośnie wszystkich stadiów postępowania (§ 20),
c)
recenzje i opinie o pracy habilitacyjnej i innych publikacjach naukowych (§ 9).
§  25.
W stosunku do habilitacji, przeprowadzanych w akademiach lekarskich, podlegających Ministrowi Zdrowia, wszystkie kompetencje, należące w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia do Ministra Oświaty, odnoszą się do Ministra Zdrowia, który działa w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  26.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i nie ma zastosowania do habilitacji, wszczętych przed wejściem w życie dekretu.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.41.298

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie habilitacyjne.
Data aktu: 03/07/1948
Data ogłoszenia: 26/08/1948
Data wejścia w życie: 26/08/1948