Zwalczanie szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ APROWIZACJI
z dnia 10 lipca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Zdrowia, Obrony Narodowej, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych w sprawie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U.R.P. 35, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Młyny, kaszarnie i inne zakłady przerobu zboża oraz miejsca gromadzenia zboża i jego przetworów winny być zabezpieczone przed szkodnikami, a w szczególności przed:
a)
chrząszczami jak: wołek zbożowy (Calandra granaria), żywiak (Sitodrepa panicea), pustosz - kradnik (Ptinus fur), spichrzel (Orizaephilus surinamensis), mącznik - młynarek (Tenebrio molitor);
b)
roztoczami jak: rozkruszek mączny (Tyroglyphus farinae);
c)
motylami jak: mklik mączny (Ephestia Kuehniella), mól ziarniak (Tinea granella);
d)
gryzoniami jak: myszy, szczury.
§  2.
Celem zabezpieczenia przed szkodnikami zakładów i miejsc wymienionych w paragrafie 1 należy je zarówno wewnątrz jak i zewnątrz utrzymywać w czystości - w szczególności przez:
a)
codzienne dokładne zamiatanie podłóg i schodów, omiatanie ścian i sufitów,
b)
trzepanie worków na zewnątrz pomieszczenia,
c)
czyszczenie maszyn i urządzeń oraz komór z pozostałego ziarna i pyłu,
d)
zalepianie szpar i dziur w podłogach, ścianach i sufitach oraz oczyszczanie przestrzeni podłogowej w razie gromadzenia się tam odpadków zbożowo-mącznych.

Odpadki ziarna, mąki i otrąb winny być składane w oddzielnych pomieszczeniach.

§  3.
Kierownicy zakładów przerobu zboża i miejsc gromadzenia zboża i jego przetworów obowiązani są we własnym zakresie przeprowadzać generalną dezynsekcję wymienionych zakładów i miejsc przynajmniej raz w roku w okresie od dnia 1 maja do 30 września, a na żądanie właściwej władzy w każdym czasie w razie opanowania danego obiektu przez szkodniki.
§  4.
W razie stwierdzenia istnienia szkodników - kierownicy zakładów przerobu zboża i miejsc gromadzenia zboża i jego przetworów winni niezwłocznie przystąpić do ich wytępienia, zawiadamiając równocześnie o pojawieniu się szkodników właściwy miejscowo organ kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych oraz Stację Ochrony Roślin - z podaniem rozmiarów zakażenia.
§  5.
Zabrania się:
a)
wprowadzania do obrotu zboża i jego przetworów zakażonych szkodnikami ponad normę, którą określi zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Zdrowia,
b)
ładowania zboża i jego przetworów do wagonów, samochodów, barek i innych środków transportowych opanowanych przez szkodniki.
§  6.
Bezpośredni nadzór nad zapobieganiem rozmnożenia się szkodników ziarna i przetworów zbożowych oraz ich zwalczaniem sprawują wojewódzkie władze administracji ogólnej.
§  7.
Organy kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych mają prawo wstępu do młynów, kaszarni, magazynów oraz innych pomieszczeń i miejsc, w których znajduje się zboże i jego przetwory, badania zboża i jego przetworów oraz pobierania próbek w ilości niezbędnej do ustalenia stopnia zakażenia.

Wstęp na teren zakładów wojskowych wymaga każdorazowo zezwolenia właściwego dowódcy okręgu wojskowego.

§  8.
Tryb postępowania organów kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych w zakresie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych ustali Minister Przemysłu i Handlu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.37.269

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwalczanie szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów.
Data aktu: 10/07/1948
Data ogłoszenia: 06/08/1948
Data wejścia w życie: 06/08/1948