Organizacja i programy studiów wstępnych w szkołach wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 20 czerwca 1948 r.
w sprawie organizacji i programów studiów wstępnych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 82, 85 i 104 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) oraz art. 1 ustawy z dnia 4 czerwca 1920 r. o tymczasowym ustroju władz szkolnych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 304) zarządzam, co następuje:
§  1.
Studia wstępne tworzy się w obrębie poszczególnych szkół państwowych wyższych bądź wspólne studium wstępne dla kilku szkół wyższych w jednej ze szkół w danej miejscowości.

Uruchomienie studium wstępnego w szkole wyższej niepaństwowej wymaga zezwolenia Ministra Oświaty.

§  2.
Studium wstępne ma za zadanie umożliwienie studiów wyższych kandydatom, którzy:
1)
nie posiadają wykształcenia przewidzianego w art. 79 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415),
2)
osiągnęli 21 lat, a nie przekroczyli 32 lat życia,
3)
mają za sobą co najmniej jeden rok pracy zawodowej w charakterze pracownika w zakładzie pracy publicznym lub prywatnym. Jako pracę uwzględnia się również pracę na roli w gospodarstwie rodzinnym, stwierdzoną przez Związek Samopomocy Chłopskiej,

a ponadto:

4)
albo a) pochodzą ze środowisk, które miały utrudniony dostęp do nauki,

albo b) wykażą się pracą społeczną w organizacjach społecznych, młodzieżowych lub innych,

albo c) służyli w wojsku w czasie wojny, brali udział w walkach o wolność i demokrację, bądź przebywali w niemieckich obozach koncentracyjnych jako więźniowie polityczni.

Minister Oświaty może z ważnych powodów na wniosek państwowej komisji kwalifikacyjnej (§ 6) zwolnić kandydata od wymogu, ustalonego w pkt 2.

§  3.
Kierownikiem studium wstępnego jest dyrektor studium.

Dyrektora studium wstępnego szkoły wyższej państwowej powołuje Minister Oświaty na wniosek lub po wysłuchaniu opinii rektora.

W szkołach wyższych niepaństwowych dyrektora studium wstępnego zatwierdza Minister Oświaty na wniosek rektora.

Na posiedzeniach organów kolegialnych szkół wyższych, na których omawiane są sprawy studium wstępnego, winien być każdorazowo wysłuchany dyrektor studium wstępnego z głosem doradczym.

§  4.
Organem doradczym dyrektora studium wstępnego jest rada studium, w której skład wchodzą wykładający na studium. Przewodniczącym rady studium jest dyrektor.

Dyrektor studium wstępnego reprezentuje studium wobec władz akademickich i szkolnych, przedstawia na posiedzeniach senatu akademickiego w szkołach akademickich i na posiedzeniach rady pedagogicznej w wyższych szkołach zawodowych wnioski rady studium i składa sprawozdania ze studium, dba o należyty tok nauczania i rozwój studium, hospituje wykłady i ćwiczenia i prowadzi wszelkie czynności, wynikające ze stosunku do wykładających i słuchaczy studium.

Dyrektor studium składa corocznie rektorowi i Ministrowi Oświaty sprawozdanie z obserwacji o toku studiów absolwentów studium wstępnego.

Rada studium opracowuje opinie i wnioski w sprawach programów, metod nauczania i egzaminów oraz w sprawach budżetowych, stypendiów i innych form pomocy dla słuchaczy.

§  5.
Rektor może na wniosek dyrektora studium wstępnego podzielić słuchaczy studium na grupy zależnie od ilości słuchaczy studium.

Jeżeli studium liczy więcej niż jedną grupę, dyrektor studium wstępnego wyznacza w porozumieniu z radą studium spośród wykładających opiekuna dla każdej grupy.

§  6.
Słuchaczy studium wstępnego przyjmuje dyrektor studium. Warunkiem przyjęcia na studium wstępne jest zakwalifikowanie kandydata na podstawie egzaminu na odpowiedni kierunek studiów przez państwową komisję kwalifikacyjną.

Państwowe komisje kwalifikacyjne powołuje Minister Oświaty przy poszczególnych szkołach albo też jako komisje wspólne dla dwu lub więcej szkół.

Skład i organizację państwowych komisji kwalifikacyjnych oraz ich regulamin ustala zarządzenie Ministra Oświaty.

§  7.
Do słuchaczy studium wstępnego stosują się odpowiednio przepisy dotyczące praw, obowiązków oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów szkół wyższych.

Rada studium może jednomyślną uchwałą usunąć ze studium wstępnego słuchacza, który z powodów nieusprawiedliwionych opuszcza wykłady lub ćwiczenia.

§  8.
Nauka na studium wstępnym trwa jeden rok.
§  9.
Minister Oświaty ustala szczegółowe programy i maksymalną liczbę przyjęć słuchaczy na studium wstępne oraz sprawuje nadzór nad nauką i wychowaniem na studium wstępnym.
§  10.
Studium wstępne dzieli się na trzy kierunki programowe: humanistyczny, matematyczno-fizyczny i przyrodniczy.
§  11.
Przeniesienie się słuchacza w ciągu roku na inny kierunek programowy może nastąpić za zezwoleniem Ministra Oświaty na wniosek rady studium, zmiana zaś kierunku studiów - również za zezwoleniem Ministra Oświaty - na wniosek komisji egzaminacyjnej, powzięty przy egzaminie końcowym.
§  12.
Po zakończeniu nauki na studium wstępnym odbywa się egzamin końcowy według regulaminu ustalonego przez Ministra Oświaty.
§  13.
Absolwenci studium wstępnego, którzy złożyli egzamin z wynikiem pomyślnym, przechodzą bez potrzeby składania egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów tego wydziału, na który zostali zakwalifikowani przez państwową komisję kwalifikacyjną.
§  14.
Komisja egzaminacyjna może - oceniając uzdolnienia i przygotowanie naukowe słuchacza, który nie złożył egzaminu końcowego na studium wstępnym, skierować go do odpowiedniej klasy szkoły średniej ogólnokształcącej dla dorosłych lub na kurs kształcący zawodowo. Skierowania dokonuje komisja egzaminacyjna studium wstępnego w porozumieniu z przedstawicielem kuratorium okręgu szkolnego, wyznaczonym przez kuratora danego okręgu.

Skierowanie to zastępuje egzamin wstępny do szkoły średniej ogólnokształcącej dla dorosłych lub na kurs kształcący zawodowo.

§  15.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy szkół wyższych, o których mowa w art. 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415).
§  16.
Dotychczasowy wstępny rok studiów, utworzony dekretem z dnia 24 maja 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 122), przekształca się na studium wstępne i poddaje się przepisom niniejszego rozporządzenia.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.34.234

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i programy studiów wstępnych w szkołach wyższych.
Data aktu: 20/06/1948
Data ogłoszenia: 23/07/1948
Data wejścia w życie: 23/07/1948