Przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.

USTAWA
z dnia 21 maja 1948 r.
o przedsiębiorstwach państwowo-spółdzielczych.

Art.  1.

Minister Przemysłu i Handlu po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego może tworzyć w drodze zarządzenia przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze, jak również może istniejące przedsiębiorstwa państwowe przekształcać na przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.

Art.  2.

Do przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych stosuje się odpowiednio przepisy dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) ze zmianami, wynikającymi z poniższych przepisów.

Art.  3.
1.
W każdym przedsiębiorstwie państwowo-spółdzielczym powołuje się radę gospodarczą, składającą się z przewodniczącego, dziesięciu członków i trzech zastępców.
2.
Przewodniczącego rady gospodarczej powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu. Członków rady gospodarczej i ich zastępców powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu spośród kandydatów, przedstawionych przez Centralny Związek Spółdzielczy i inne organizacje wskazane w statucie przedsiębiorstwa.
Art.  4.
1.
Rada gospodarcza czuwa nad prawidłowym tokiem współpracy przedsiębiorstwa ze spółdzielniami oraz wydaje w tym zakresie opinie dla dyrekcji przedsiębiorstwa; opinie takie może przedkładać również Centralnemu Związkowi Spółdzielczemu.
2.
Radzie gospodarczej może być zlecone wykonywanie niektórych czynności nadzorczych w granicach szczegółowo określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  5.
1.
Uchwały i opinie rady gospodarczej winny być rozważone przez dyrekcję przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, która powinna zająć w stosunku do nich stanowisko.
2.
Rada gospodarcza, w przypadku, gdy stanowisko dyrekcji jest niezgodne z jej uchwałą lub opinią, może odwołać się do Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  6.

Szczegółową organizację i działalność, sposób i tryb podejmowania uchwał rady gospodarczej ustali statut.

Art.  7.
1.
Majątek ruchomy i nieruchomy central spółdzielni, służący do osiągnięcia celów objętych działalnością utworzonego przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, podlega oddaniu przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu.
2.
Minister Przemysłu i Handlu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, w terminie do sześciu miesięcy od dnia utworzenia przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, określi szczegółowo majątek central spółdzielni, podlegający oddaniu przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu.
3.
Sposób sporządzania protokółów zdawczo-odbiorczych, zasady i tryb dokonania oszacowania majątku podlegającego oddaniu, zakres odpowiedzialności za długi obciążające majątek oddany, zasady zwrotu wartości nakładów oraz zasady oddania majątku, przejętego przez przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze, określi rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  8.

Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, wydziela z czystego zysku przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego odpowiednią część zysku, powstałego z obrotu ze spółdzielniami. Powyższa część zysku, zgodnie z opinią Centralnego Związku Spółdzielczego, ulega podziałowi pomiędzy spółdzielnie lub wydatkowaniu na cele związane z rozwojem spółdzielni, współpracujących z danym przedsiębiorstwem państwowo-spółdzielczym.

Art.  9.
1.
Minister Przemysłu i Handlu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, nadaje przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu statut.
2.
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu, wydane na podstawie art. 1, oraz statut przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego ulegają ogłoszeniu w Monitorze Polskim oraz w organie, przeznaczonym dla ogłoszeń spółdzielni.
Art.  10.

Centralny Związek Spółdzielczy sprawuje nadzór nad działalnością instrukcyjną i szkoleniową przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego na odcinku pracy ze spółdzielniami.

Art.  11.
1.
W razie likwidacji przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego z majątku, pozostałego po spłaceniu zobowiązań, wydziela się majątek, który został oddany przez centrale spółdzielni na mocy art. 7. Majątek ten podlega zwrotowi odpowiednim centralom spółdzielni.
2.
W przypadku, gdy w masie likwidacyjnej przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego nie ma majątku w naturze, oddanego przez centrale spółdzielni, zwrotowi podlega wartość pieniężna tego majątku według oszacowania w protokóle zdawczo-odbiorczym.
Art.  12.

Na równi z przedsiębiorstwami państwowymi traktowane będą spółki prawa prywatnego, mające osobowość prawną, o kapitale państwowym lub o kapitałach przedsiębiorstw państwowych bądź też o kapitale stanowiącym więcej niż w połowie własność Państwa lub przedsiębiorstw państwowych.

Art.  13.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz innym zainteresowanym ministrom.

Art.  14.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.30.201

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.
Data aktu: 21/05/1948
Data ogłoszenia: 18/06/1948
Data wejścia w życie: 18/06/1948