Zm.: rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 30 kwietnia 1948 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Na podstawie art. 148 prawa górniczego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 654) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 91, poz. 627 i z 1947 r. Nr 24, poz. 93 oraz Nr 65, poz. 383) zarządzam, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 22, poz. 89) wprowadza się następujące zmiany:
1)
Użyte w poszczególnych paragrafach określenie "kierownik składu" zastępuje się określeniem "osoba wydająca materiały wybuchowe".
2)
W § 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zakłady górnicze zatrudniające pod ziemią ponad 50 robotników mogą przechowywać materiały wybuchowe w ilości zatwierdzonej przez wyższy urząd górniczy oraz środki zapalcze w odpowiedniej ilości z uwzględnieniem dopuszczalnego czasu składowania danego materiału wybuchowego i rzeczywistego zapotrzebowania zakładu".

3)
W § 17 ust. 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"8. Drzwi znajdujące się w składzie powinny być jednoskrzydłowe, żelazne, pełne, otwierane na zewnątrz i zamykane na zamek skrzynkowy. W czasie nieobecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy wszystkie drzwi w składzie winny być zamknięte na klucz. W odniesieniu do składów, w których ma być przechowywany proch górniczy i podobne materiały, obowiązuje zastrzeżenie zawarte w § 23".

4)
W § 20 ust. 2 wyrażenie "do 10%" zastępuje się wyrażeniem "powyżej 10%".
5)
§ 24 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 24. 1. W razie dokonywania jakichkolwiek remontów i napraw w przedsionku lub magazynie wszystkie znajdujące się w przedsionku i magazynie materiały wybuchowe i środki zapalcze należy usunąć i na czas tych robót przechować w innych zamkniętych na klucz pomieszczeniach odpowiednio zabezpieczonych przed wybuchem oraz dostępem niepowołanych osób. Gdyby takich pomieszczeń nie było w zakładzie górniczym, nie należy do czasu ich urządzenia przedsiębrać powyższych robót w składzie.

2. W razie wykonywania na terenie składu robót spawalniczych materiały wybuchowe i środki zapalcze należy na czas tych robót ze składu usunąć i przechować w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1".

6)
W § 27 ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"2. Oprócz osoby wydającej materiały wybuchowe i jej zastępcy wstęp do magazynu dozwolony jest innym pracownikom zakładu górniczego tylko na podstawie pisemnego upoważnienia kierownika ruchu zakładu górniczego. Do magazynu, w którym znajdują się materiały wybuchowe i środki zapalcze, mogą ponadto wejść za wiedzą osoby wydającej materiały wybuchowe i w jej obecności pracownicy, którym poruczono wnoszenie lub wynoszenie skrzynek z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi. Poza tym wstęp do składu z wyłączeniem magazynu dozwolony jest tylko przodowym i strzałowym na podstawie służbowego zlecenia wpisanego do książeczki strzelniczej oraz osobom dozoru ruchu".

7)
W § 29 ust 1 po wyrazie "Odległość" wstawia się wyraz "komory"; ponadto dodaje się na końcu tego ustępu nowe zdanie w brzmieniu:

"Wejście z chodnika dla ruchu pieszego lub przewozowego do chodników prowadzących do składu ma być zaopatrzone w drzwi żelazne zamykane na klucz; w czasie nieobecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy drzwi te powinny być zamknięte na klucz".

8)
Ust. 2 § 29 skreśla się.
9)
W § 29 ust. 3 skreśla się wyrazy "co najmniej 5 m.", a w ich miejsce wstawia się wyrazy:

"dla komór o zawartości:

a)
do 500 kg mat. wyb. co najmniej 4 m
b)
do 1.000 kg mat. wyb. co najmniej 5 m
c)
do 2.000 kg mat. wyb. co najmniej 6 m
d)
do 3.000 kg mat. wyb. co najmniej 7 m
e)
do 4.000 kg mat. wyb. co najmniej 8 m
f)
do 5.000 kg mat. wyb. co najmniej 9 m.
10)
§ 30 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 30. Przepisy zawarte w §§ 17-25, 27 i 28 niniejszego rozporządzenia stosuje się do składów podziemnych z następującymi zmianami:

a) wyraz "magazyn" oznacza "komorę";

b) przepisów zawartych w ust. 2, 3 i 4 § 17 nie stosuje się do składów podziemnych; również nie dotyczy tych składów przewidziany w § 17 ust. 5 obowiązek urządzenia izby ekspedycyjnej; w razie konieczności urządzenia takiej izby może ona nie łączyć się bezpośrednio z przedsionkiem;

c) ilość materiałów wybuchowych, przechowywanych w jednej komorze, nie może przekraczać 5.000 kg; Wyższy Urząd Górniczy określa, jakie rodzaje materiałów wybuchowych różnych kategorii i w jakich ilościach mogą być przechowywane w jednej komorze;

d) w komorze przeznaczonej na przechowywanie materiałów wybuchowych różnych rodzajów powinny być one od siebie przegradzane w celu uniemożliwienia przedostania się skrzynek do niewłaściwej przegrody;

e) jeżeli w przedsionku ma się odbywać wydawanie materiałów wybuchowych, grubość ściany odgradzającej od komory (§ 17 ust. 1) ma wynosić co najmniej 30 cm;

f) przewidziana w § 22 ust. 1 możność urządzenia wnęki w magazynie nie dotyczy składów podziemnych;

g) w § 22 ust. 4 wyrazy "w magazynie" oznaczają: "w składzie".

11)
W § 34:
a)
w ust. 1 końcowy wyraz "strzelniczych" zastępuje się wyrazem "górniczych";
b)
w ust. 3 wyrazy w nawiasie "(§ 17 ust. 5) " zastępuje się wyrazami w nawiasie "(§ 17 ust. 5 i § 30) ";
c)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"W czasie wykonywania czynności wymienionych w ust. 3 drzwi prowadzące do magazynu, a w składzie podziemnym - do komory powinny być zamknięte na klucz. Jeżeli powyższe czynności wykonuje się w składzie podziemnym, mają być zamknięte na klucz również drzwi sąsiednich przedsionków i komór".

12)
W § 35:

W ust. 2 zamieszczony w wierszu 7 i 8 wyraz "powinno" zastępuje się wyrazami "nie może", zaś na końcu tego ustępu dodaje się po kropce zdanie: "Odbiorca obowiązany jest w obecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy skontrolować zawartość otrzymanej skrzynki strzelniczej (puszki, torby) ".

13)
W § 43 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli do przewozu używa się liny bez końca, wózek z materiałem wybuchowym (środkiem zapalczym) powinien być doczepiony w takim odstępie do najbliższego wózka roboczego, aby lina ciągnąca nie wlokła się po spągu chodnika".

14)
W § 44 ust. 5 skreśla się zamieszczone w nawiasie wyrazy "(z wyjątkiem liny bez końca)".
15)
W § 52 ust. 4 końcowe wyrazy "10 kg" zastępuje się wyrazami "15 kg".
16)
W § 56:
a)
treść dotychczasową oznacza się jako ust. 1;
b)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Jeżeli osoba, której wydano materiał wybuchowy, ulegnie podczas pracy wypadkowi lub nagłej chorobie, wówczas sztygar, oddziałowy lub jego zastępca odpowiedzialny jest za zwrot do składu niezużytego materiału wybuchowego i środków zapalczych".

17)
W § 60 skreśla się wyrazy w nawiasie "(przodowi i strzałowi) ".
18)
Tytuł rozdziału 13 otrzymuje brzmienie:

"Przepisy przejściowe i końcowe".

19)
Dotychczasowy § 66 zastępuje się §§ 66 i 67 w brzmieniu:

"§ 66. 1. Przepisów zawartych w §§ 29 i 30 niniejszego rozporządzenia dotyczących budowy podziemnych składów materiałów wybuchowych nie stosuje się do już istniejących składów, do których stosuje się przepisy sprzed dnia 4 marca 1947 r.

2. Wyższy Urząd Górniczy może żądać przystosowania już istniejących składów materiałów wybuchowych w części lub w całości do przepisów niniejszego rozporządzenia.

3. Ilość materiałów wybuchowych przechowywanych w komorach już istniejącego składu podziemnego nie może przekraczać 5.000 kg w jednej komorze. Odpowiedniego przystosowania składu należy dokonać w terminie dwuletnim".

"§ 67. 1. W wyjątkowych przypadkach, gdy przemawia za tym ważny interes zakładu górniczego, a względy bezpieczeństwa ruchu i pracowników tego zakładu nie stoją na przeszkodzie, może zezwolić na odstępstwa od przepisów zawartych w rozdziałach 7 i 10 okręgowy urząd górniczy, zaś na odstępstwa od przepisów zawartych w § 9 oraz rozdziałach 3-6, 8-9 i 11 Wyższy Urząd Górniczy na wniosek okręgowego urzędu górniczego.

2. Zezwolenie powyższych władz górniczych powinno być udzielone na piśmie i dokładnie określać granicę dopuszczalnego odstępstwa".

20)
Dotychczasowy § 67 oznacza się liczbą porządkową: "68"; w ust. 2 dodaje się wyrazy: "z zastrzeżeniem zawartym w § 66 ust. 1".
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.26.180

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.
Data aktu: 30/04/1948
Data ogłoszenia: 14/05/1948
Data wejścia w życie: 14/05/1948