Określenie niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1947 r.
w sprawie określenia niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Przy ustaleniu ceny sprzedażnej lub czynszu za mienie przekazywane w trybie powołanego dekretu komisje osadnictwa nierolniczego zastosują zniżkę ceny nabycia lub czynszu w przypadkach, gdy nabywcami lub dzierżawcami są:
a)
osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska,
b)
osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na innym obszarze, a stale zamieszkałe na terenach określonych w pkt a),
c)
marynarze marynarki handlowej i wojennej,
d)
członkowie wskazanych przez Centralny Związek Spółdzielczy spółdzielni pracy stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a),
e)
emeryci, inwalidzi pracy, renciści, jeżeli przyznanie zaopatrzenia nastąpiło przez władze Polski Ludowej oraz jeżeli osoby te pracowały na terenach określonych w pkt a) po ostatniej wojnie światowej i stale tam zamieszkują,
f)
inwalidzi wojenni i wojskowi stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a), którym prawo do zaopatrzenia inwalidzkiego zostało przyznane przez władze Polski Ludowej,
g)
osoby zwolnione od podatku obrotowego na podstawie art. 4 pkt 39 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), jeżeli stale zamieszkują na terenach określonych w pkt a),
h)
osoby, którym Minister Administracji Publicznej przyzna indywidualnie prawo do nabycia mienia nierolniczego na warunkach ulgowych,
i)
spółdzielnie mieszkaniowe i spółki osób wymienionych w pkt a)-g), jeżeli przekazywane mienie ma służyć celom mieszkalnym członków tych spółdzielni lub spółek, przy czym ulgi oblicza się w stosunku do wkładów osób, uprawnionych do tych ulg,
j)
spółdzielnie, centrale spółdzielni i centrale spółdzielczo-państwowe zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczym,
k)
osoby prawne prawa publicznego, organizacje polityczne i społeczne, związki zawodowe, instytucje naukowe, oświatowe i opiekuńcze, jeżeli mienie będące przedmiotem umowy ma służyć ich celom.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 pkt a)-g) mają prawo do zniżki jedynie w przypadku nabycia domu jedno- lub dwurodzinnego lub części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania, jeżeli otrzymywane przez kupującego uposażenie lub wynagrodzenie za pracę jest głównym źródłem utrzymania jego oraz rodziny.
3.
Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości może ustalić w drodze zarządzenia kategorie rzemieślników, którym będzie przysługiwało prawo nabycia mienia na warunkach ulgowych.
§  2.
Zniżka ceny nabycia lub czynszu może być stosowana, gdy:
a)
przekazanie mienia dotyczy większej ilości przedmiotów, służących celom gospodarczym nabywcy lub dzierżawcy,
b)
umowy zawiera się na podstawie warunków, ustalonych z reprezentacją nabywców lub dzierżawców.
§  3. 2
Osoby, które przed dniem 9 maja 1947 r. pełniły służbę publiczną lub były zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska, w przypadku kupna domu jedno- lub dwurodzinnego albo części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania - mają ponadto prawo do ulgi w postaci odliczenia 1 % ceny nabycia za każdy miesiąc nieprzerwanej pracy lub służby przed tym terminem, nie więcej jednak niż 15 %.
§  4.
1. 3
Zniżki, wynikające z § 1 lit. a), przywiązane są do osoby nabywcy.
2. 4
Nabywca, który po zawarciu umowy przestanie należeć do kategorii osób, wymienionych w ust. 1, traci w stosunku do niespłaconej reszty należności prawo do zniżki, wynikającej z § 1, chyba że uzyskał prawo do emerytury lub renty. Opuszczenie miejsca pracy na skutek przeniesienia służbowego lub z powodu stwierdzonego przez właściwy urząd zatrudnienia braku pracy w zawodzie kupującego nie powoduje utraty uprawnień do zniżki.
3.
Na okres niezawinionego bezrobocia nabywcy wstrzymuje się płatność należności.
4.
W wypadku śmierci nabywcy zniżka w stosunku do niespłaconej części należności służy małżonkowi i nieletnim zstępnym, a innym spadkobiercom, jeżeli należą do kategorii osób, wymienionych w § 1 lit. a), i nie skorzystali z przysługujących im uprawnień.
5.
Jeżeli spadkobiercami są małżonek lub nieletni zstępny, niespłacona reszta należności może być umorzona.
§  5.
Zniżka ceny w przypadkach przekazywania mienia według zasad niniejszego rozporządzenia będzie udzielana z uwzględnieniem zdolności płatniczej nabywców lub dzierżawców, rodzaju i charakteru przekazywanego mienia oraz celów, jakim ma ono służyć.
§  6.
1.
Główna Komisja Klasyfikacyjno-Szacunkowa ustali:
a)
warunki, jakim mają odpowiadać spółdzielnie i spółki nabywców, wymienione w § 1 lit. b),
b)
jakim osobom prawnym, organizacjom i instytucjom będą przysługiwały zniżki, wynikające z § 1 lit. d).
2.
Główna Komisja Klasyfikacyjno-Szacunkowa ustali nadto zasady zabezpieczenia ceny sprzedażnej na wypadek utraty prawa do ulg albo zbycia nieruchomości oraz zasady utrzymania nieruchomości nabywanych po cenach ulgowych.
§  7.
Nabycie mienia na warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu nie przysługuje osobom, które skorzystają z zarachowania, przewidzianego w art. 9 dekretu.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Ziem Odzyskanych i Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 maja 1948 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.48.26.181).
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.2.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 20/12/1947
Data ogłoszenia: 15/01/1948
Data wejścia w życie: 15/01/1948