Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz robót budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 1 grudnia 1947 r.
w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz robót budowlanych.

Na podstawie art. 24 ust. 1 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) oraz art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wprowadza się obowiązek wpłacania przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy, przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 20 stycznia 1946 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 50).
§  2.
1.
Do wpłacania przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy obowiązani są:
1)
podatnicy podatku dochodowego, którzy osiągają nadwyżki ze sprzedaży nieruchomości gruntowych i budynkowych bądź ich części z wyjątkiem gospodarstw rolnych (art. 8 ust. 4 lit. a) dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym);
2)
podatnicy podatku dochodowego, którzy wykonują umowy o roboty budowlane lub inne prace związane z robotami budowlanymi albo sporządzają plany budowlane na rzecz:
a)
władz i urzędów państwowych lub samorządowych, przedsiębiorstw państwowych i samorządowych albo przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym lub samorządowym,
b)
instytucji publicznych i zrzeszeń, które korzystają z gwarancyj, kredytów lub subwencyj państwowych,

jeżeli należność według zawartej umowy o świadczenie przekracza kwotę 1.000.000 zł.

2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych i związków samorządu terytorialnego ani przedsiębiorstw i majątków pozostających pod zarządem państwowym lub związków samorządu terytorialnego.
§  3.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi:
1)
u podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 nadwyżka prowizorycznie obliczona na podstawie danych, przedstawionych przez podatnika, przy zastosowaniu przepisów art. 8 ust. 6 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) oraz § 16 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 20 marca 1947 r. w sprawie wykonania dekretu o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 136);
2)
u podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2 suma każdorazowo wypłacona im na poczet należności, wynikającej z umowy o świadczenia przewidziane w tym przepisie.
§  4.
Wysokość przedpłat wynosi:
1)
dla podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 kwotę wynikającą z zastosowania do nadwyżki obliczonej zgodnie z § 3 pkt 1) stopy podatku według skali art. 18 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) odpowiadającej wysokości nadwyżki;
2)
dla podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2):
a)
3% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 3 pkt 2 - dla spółdzielni należących do związku rewizyjnego;
b)
20% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 3 pkt 2 - dla osób sporządzających plany budowlane;
c)
5% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 3 pkt 2 - dla pozostałych podatników.
§  5.
1.
Do obliczenia i pobrania przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy obowiązani są następujący płatnicy:
1)
od podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 - notariusze przy sporządzaniu zeznawanych przed nimi aktów sprzedaży;
2)
od podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2 władze i urzędy państwowe oraz samorządowe, przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, przedsiębiorstwa pozostające pod zarządem państwowym lub samorządowym oraz instytucje publiczne i zrzeszenia, które korzystają z gwarancyj, kredytów lub subwencyj państwowych - przy każdej wypłacie sumy na poczet należności wynikającej z umowy o świadczenie przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 2.
2.
Jeżeli wykonującym roboty budowlane bądź inne prace związane z robotami budowlanymi lub sporządzającym plany budowlane jest spółka jawna lub spółka komandytowa, służy spółce prawo wskazania, w jaki sposób suma przedpłaty ma być rozłożona na konta spólników. Wniosek w tym przedmiocie powinien być złożony na piśmie przy odbiorze należności i powinien wskazywać urzędy skarbowe, którym poszczególne kwoty mają być przekazane. W przypadku niezłożenia wniosku cała suma przedpłaty podlega przekazaniu urzędowi skarbowemu właściwemu według siedziby spółki, który rozkłada ją na spólników w myśl zasad ustalonych w art. 16 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym.
§  6.
1.
Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy, pobrane od podatników, obowiązani są płatnicy wymienieni w § 5 ust. 1 wpłacić do właściwej dla podatnika w sprawach podatku dochodowego władzy podatkowej w terminach następujących:
1)
notariusze, jeżeli chodzi o kwoty zapisane do wykazu wpływów od dnia 1 do 7 każdego miesiąca - w dniu 8 danego miesiąca, zapisane w czasie od 8 do 14 - w dniu 15 danego miesiąca, zapisane w czasie od 15 do 21 - w dniu 22 danego miesiąca, zapisane w czasie od 22 do końca miesiąca - w dniu 1 miesiąca następnego;
2)
płatnicy wymienieni w § 5 ust. 1 pkt 2, jeżeli chodzi o przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 21 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy obowiązani do pobrania przedpłat mają obowiązek przy wpłacaniu przedpłat składać właściwym władzom podatkowym wykazy wskazujące wysokość, podstawę i sposób obliczenia przedpłat.
§  7.
1.
Wpłacone do właściwej władzy podatkowej kwoty przedpłaty podlegają zarachowaniu na poczet zaliczki na podatek dochodowy należnej za dany miesiąc zgodnie z rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 20 stycznia 1946 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 50).
2.
Wpłacanie przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązków określonych rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 20 stycznia 1946 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 50). Kwotę wpłaconych w ubiegłym miesiącu przedpłat podatnicy potrącają z kwoty należnych zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę w składanych deklaracjach.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1948 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.75.481

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz robót budowlanych.
Data aktu: 01/12/1947
Data ogłoszenia: 22/12/1947
Data wejścia w życie: 01/01/1948