Zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 15 listopada 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Sprawiedliwości, Zdrowia, Odbudowy oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zawiadomień o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o dekrecie, rozumie się przez to dekret z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403).
§  2.
1.
Za zajęcia zarobkowe, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, uważać należy wykonywanie prywatno-prawnych, zawodowych i odpłatnych świadczeń rzeczy lub usług w rozumieniu art. 1 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) oraz §§ 2-9 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 grudnia 1946 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 15, poz. 58).
2.
Zwolnienie od obowiązku zawiadomienia, przewidziane w art. 2 dekretu, nie rozciąga się na osoby wykonujące zajęcia zarobkowe, zwolnione całkowicie lub częściowo od podatku obrotowego z mocy art. 22 dekretu o podatku obrotowym.
§  3.
1.
Zawiadomienie o prowadzeniu przemysłu lub wykonywaniu innych zajęć zarobkowych wnosi się bezpośrednio do właściwych władz określonych w art. 1 ust. 1 i 2 dekretu, a odnośnie osób, objętych organizacjami samorządu gospodarczego, za pośrednictwem tych organizacji (izb przemysłowo-handlowych, izb rzemieślniczych).
2.
Przedsiębiorstwa posiadające dwa lub więcej oddzielnych zakładów winny dokonać zawiadomień o każdym z tych zakładów osobno.
3.
Właściwość miejscową władzy przemysłowej określa się podług miejsca, w którym przedsiębiorstwo lub zajęcie zarobkowe jest prowadzone. Jeżeli prowadzenie przedsiębiorstwa lub zajęcia zarobkowego nie jest związane ze stałą siedzibą, właściwa miejscowo jest władza, w której okręgu osoba obowiązana do zawiadomienia ma zamieszkanie. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada dwa lub więcej oddzielnych zakładów, zawiadomienie o każdym z nich wnosi się do władzy przemysłowej dla niego właściwej.
§  4.
1.
W zawiadomieniu należy podać:
a)
imię, nazwisko, wiek, przynależność państwową i miejsce zamieszkania osoby obowiązanej do złożenia zawiadomienia,
b)
przedmiot przemysłu lub rodzaj zajęcia zarobkowego,
c)
miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
d)
firmę, pod jaką prowadzi się przemysł lub zajęcie zarobkowe,
e)
oznaczenie sądu rejestrowego i numer rejestru handlowego, do którego wpisane jest przedsiębiorstwo,
f)
wskazanie organizacji samorządu zawodowego lub gospodarczego, do której należy obowiązany.
2.
Co do spółek należy ponadto podać dane określone w ust. 1 pkt a) co do każdego z członków zarządu osoby prawnej, a w spółkach nie będących osobą prawną - co do każdego spólnika.
§  5.
1.
Do zawiadomienia należy załączyć:
a)
posiadaną kartę rejestracyjną (art. 6 dekretu o podatku obrotowym) w odpisie poświadczonym przez obowiązanego do zawiadomienia,
b)
dowód wniesienia opłaty, określonej w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 15 listopada 1947 roku w sprawie wysokości opłat, związanych z dokonaniem zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 443), lub oświadczenie o zwolnieniu od opłat na zasadzie art. 4 dekretu.
2.
Zawiadomienie, do którego nie dołączono dowodu wymienionego w ust. 1 pkt b), podlega zwrotowi i uważa się za niewniesione.
§  6.
1.
Przepisów §§ 4 i 5 nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw samorządu terytorialnego, o ile są prowadzone w zarządzie przedsiębiorstw państwowych i samorządu terytorialnego, ani do przedsiębiorstw znajdujących się pod zarządem państwowym lub samorządowym.
2.
W zawiadomieniach tych przedsiębiorstw należy podać:
a)
firmę lub oznaczenie przedsiębiorstwa lub zakładu,
b)
przedmiot przedsiębiorstwa lub zakładu,
c)
miejsce położenia przedsiębiorstwa lub zakładu,
d)
oznaczenie organizacji nadrzędnej, której jest podporządkowane przedsiębiorstwo lub zakład,
e)
imiona i nazwiska członków dyrekcji bądź kierowników przedsiębiorstwa lub zakładu oraz oznaczenie władzy powołującej te osoby.
§  7.
Ustanawia się następujące terminy do wnoszenia zawiadomień:
a)
dla osób prowadzących przemysł - do dnia 10 grudnia 1947 r.,
b)
dla osób prowadzących przemysł rzemieślniczy - do dnia 20 grudnia 1947 r.,
c)
dla wszystkich pozostałych osób - do dnia 31 grudnia 1947 r.
§  8.
1.
Dowodem wykonania obowiązku, wynikającego z art. 1 dekretu, jest zaświadczenie, wydane przez właściwe władze wymienione w art. 1 dekretu.
2.
Zaświadczenie winno zawierać:
a)
oznaczenie władzy, która zaświadczenie wydaje,
b)
datę i numer zaświadczenia,
c)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby, która złożyła zawiadomienie,
d)
oznaczenie firmy, pod jaką prowadzony jest przemysł lub wykonywane jest zajęcie zarobkowe,
e)
przedmiot i miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
f)
wysokość wniesionej opłaty,
g)
stwierdzenie, że zaświadczenie nie stanowi dowodu uprawnienia do prowadzenia przemysłu lub wykonywania zajęcia.
§  9.
1.
Organizacje samorządu gospodarczego prześlą w terminie 2-tygodniowym od dnia upływu terminu określonego w § 7 władzom przemysłowym pierwszej instancji otrzymane zawiadomienia wraz z załącznikami.
2.
W terminie miesięcznym od dnia upływu terminu określonego w § 7 organizacje samorządu zawodowego prześlą władzom przemysłowym drugiej instancji wykaz członków, którzy wykonując zajęcie zarobkowe określone w art. 1 dekretu nie dopełnili obowiązku zawiadomienia.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.71.442

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.
Data aktu: 15/11/1947
Data ogłoszenia: 22/11/1947
Data wejścia w życie: 22/11/1947