Utworzenie Akademii Sztabu Generalnego.

DEKRET
z dnia 22 października 1947 r.
o utworzeniu Akademii Sztabu Generalnego.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Tworzy się Akademię Sztabu Generalnego.
2.
Akademia Sztabu Generalnego jest państwową szkołą akademicką.
3.
Przepisy ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o szkołach akademickich (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 1, poz. 6) wraz z późniejszymi zmianami, dotyczące państwowych szkół akademickich, stosuje się odpowiednio do Akademii Sztabu Generalnego, o ile nie są sprzeczne z przepisami dekretu niniejszego i wydanymi na jego podstawie rozporządzeniami.
4.
Akademia Sztabu Generalnego jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów dotyczących wojska oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.
Art.  2.

Zadaniem Akademii Sztabu Generalnego jest prowadzenie pracy naukowej w zakresie wiedzy wojskowej oraz kształcenie oficerów na stanowiska, wymagające wyższych studiów wojskowych.

Art.  3.

Minister Obrony Narodowej jest władzą naczelną Akademii Sztabu Generalnego i sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

Art.  4.

Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty ustala na wniosek Szefa Sztabu Generalnego wewnętrzny podział Akademii Sztabu Generalnego, w szczególności podział na wydziały oraz zmiany tego podziału, jak również zarządza tworzenie i zwijanie katedr Akademii.

Art.  5.
1.
Ustrój Akademii Sztabu Generalnego oraz organizację i czas trwania studiów określi statut Akademii.
2.
Statut oraz wszelkie jego zmiany zatwierdza w drodze rozporządzenia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
Art.  6.
1.
Na czele Akademii Sztabu Generalnego stoi Komendant Akademii Sztabu Generalnego z uprawnieniami i obowiązkami rektora państwowej szkoły akademickiej i o kompetencjach senatu akademickiego, dziekanów i rad wydziałowych.
2.
W sprawach, zastrzeżonych w przepisach o państwowych szkołach akademickich senatom akademickim i radom wydziałowym, współdziała z komendantem Akademii z głosem doradczym rada profesorów Akademii.
3.
Komendanta Akademii Sztabu Generalnego mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
Art.  7.
1.
Nauczycielami Akademii Sztabu Generalnego są profesorowie zwyczajni, profesorowie nadzwyczajni, zastępcy profesorów i wykładowcy.
2.
Profesorów Akademii Sztabu Generalnego mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej, a zastępców profesorów i wykładowców - Minister Obrony Narodowej na wniosek Szefa Sztabu Generalnego.
3.
Wnioski o mianowanie profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych przedmiotów ogólnokształcących przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
4.
Stosunek służbowy cywilnych nauczycieli i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów i pomocniczych sił naukowych państwowych szkół akademickich.
5.
Minister Obrony Narodowej może w porozumieniu z Ministrem Oświaty nadać wykładowcom Akademii Sztabu Generalnego uprawnienia nauczycieli akademickich w zakresie uposażenia.
Art.  8.

Profesorowie zwyczajni, nadzwyczajni, zastępcy profesorów oraz wyznaczeni przez Szefa Sztabu Generalnego delegaci wykładowców tworzą radę profesorów Akademii pod przewodnictwem Komendanta Akademii Sztabu Generalnego.

Art.  9.
1.
Warunkiem uzyskania tytułu profesora Akademii Sztabu Generalnego przez osoby pozostające w służbie wojskowej jest:
a)
wybitna działalność naukowa w zakresie wiedzy wojskowej,
b)
co najmniej trzyletnia praca na stanowisku zastępcy profesora lub wykładowcy Akademii Sztabu Generalnego.
2.
Oceny działalności naukowej określonej w ust. 1 dokonywa rada profesorów Akademii.
3.
W okresie 5-ciu lat od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu Minister Obrony Narodowej może skrócić 3-letni termin, określony w ust. 1.
4.
Osoby nie będące w służbie wojskowej mogą uzyskać tytuł profesora Akademii Sztabu Generalnego, o ile odpowiadają wymogom, przepisanym dla uzyskania tytułu profesora w państwowych szkołach akademickich.
Art.  10.
1.
Absolwenci akademii Sztabu Generalnego uzyskują stopień naukowy "oficer dyplomowany" równy niższemu stopniowi naukowemu państwowych szkół akademickich.
2.
Warunki uzyskania i tryb nadawania niższego naukowego stopnia wojskowego określi statut.
Art.  11.
1.
Wyższym naukowym stopniem wojskowym jest stopień "doktora nauk wojskowych".
2.
Warunki uzyskania i tryb nadawania wyższego naukowego stopnia wojskowego ustali w drodze rozporządzenia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
Art.  12.
1.
Kompetencje, przewidziane dla Ministra Oświaty w przepisach o szkołach akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów i pomocniczych sił naukowych państwowych szkół akademickich, przechodzą w zakresie spraw unormowanych niniejszym dekretem na Ministra Obrony Narodowej, co do osób zaś nie pozostających w służbie wojskowej - na Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
2.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty, określi w stosunku do osób nie pozostających w służbie wojskowej właściwe władze dyscyplinarne i tryb ich postępowania.
Art.  13.

Przewidziane w dekrecie niniejszym rozporządzenia ogłasza się w "Dzienniku Rozkazów" Ministerstwa Obrony Narodowej.

Art.  14.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.

Art.  15.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024