Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji. Paryż.1945.11.05.

UCHWAŁA
o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji w Paryżu dnia 5 listopada 1945 r.

Przekład

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

PREZYDENT KRAJOWEJ RADY NARODOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Wobec przyjęcia przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji w Paryżu w dniu piątym listopada 1945 r. Aktu o poprawkach do Konstytucji tej Organizacji, Krajowa Rada Narodowa wyraziła zgodę na ratyfikację w dniu 22 września 1946 r.

Po zaznajomieniu się z tym Aktem zatwierdziłem go i zatwierdzam zarówno w całości jak i każde z postanowień w nim zawartych, oświadczam, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzekam, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydałem Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 20 grudnia 1946 r.

Przekład

UCHWAŁA O POPRAWKACH DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY PRZYJĘTA PRZEZ KONFERENCJĘ NA DWUDZIESTEJ SIÓDMEJ SESJI

Paryż, 5 listopada 1945 r.

Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy z roku 1945, tutaj zamieszczona, była przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy dnia 5 listopada 1945 roku podczas jej dwudziestej siódmej sesji, która odbyła się w Paryżu, między 15 października a 5 listopada 1945 r.

Tekst uchwały o poprawkach, przedstawiony tutaj, jest wierną kopią tekstu autentyzowanego podpisami Przewodniczącego Konferencji i urzędującego Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy, stosownie do przepisów artykułu 5 tejże Uchwały.

Kopia uwierzytelniona za zgodność

Za urzędującego Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA PRACY UCHWAŁA O POPRAWKACH DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY.

Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy, zwołana do Paryża przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy, zebrana na dwudziestej siódmej sesji w dniu 15 października 1945 r., powziąwszy postanowienie przyjęcia bez zwłoki ograniczonej liczby poprawek do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących pewnych zagadnień niecierpiących zwłoki, zawartych w punkcie czwartym porządku obrad, przyjmuje w dniu piątym listopada roku 1945 następującą uchwałę, zawierającą poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, której nadaje się nazwę: Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, 1945 r.

Artykuł  1.

W paragrafie końcowym Wstępu do Konstytucji Organizacji zamiast słów: "postanowiły, co następuje" należy umieścić słowa: "zatwierdzają niniejszą Konstytucję Międzynarodowej Organizacji Pracy".

Artykuł 2.
1.
Następujące paragrafy powinny zastąpić obecny paragraf 2 Artykułu 1 Konstytucji Organizacji:
2.
Członkami Międzynarodowej Organizacji Pracy będą państwa, które były Członkami Organizacji 1 listopada 1945 r. oraz wszelkie inne państwa, które mogą stać się Członkami stosownie do przepisów paragrafów 3 i 4 niniejszego Artykułu.
3.
Każdy pierwotny Członek Narodów Zjednoczonych i każde państwo dopuszczone do członkostwa Narodów Zjednoczonych postanowieniem Ogólnego Zgromadzenia stosownie do przepisów Karty może stać się członkiem Międzynarodowej Organizacji Pracy przez powiadomienie Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy o formalnym przyjęciu przez siebie zobowiązań, płynących z Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
4.
Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy może także przyjąć do Organizacji Członków głosami 2/3 ogólnej liczby delegatów uczestniczących w sesji, włączając w to 2/3 delegatów rządowych, obecnych i głosujących. Przyjęcie takie stanie się skuteczne, gdy rząd nowego Członka powiadomi Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy o formalnym przyjęciu zobowiązań, płynących z Konstytucji Organizacji.
5.
Żaden z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy nie będzie mógł wystąpić z Organizacji bez uprzedniego zawiadomienia o swym zamiarze Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy. Zawiadomienie to odniesie skutek po upływie dwu lat od daty otrzymania go przez Dyrektora z tym zastrzeżeniem, że dany Członek wypełni w tym czasie wszystkie finansowe zobowiązania, wynikające z członkostwa. Jeśli Członek ratyfikował jakąś międzynarodową Konwencję Pracy, jego wystąpienie nie będzie miało wpływu na dalszą ważność w okresie, przewidzianym w Konwencji, wszystkich zobowiązań, wynikających z niej, albo mających z nią związek.
6.
W przypadku, gdy któreś Państwo przestanie być Członkiem Organizacji, jego ponowne przyjęcie w poczet Członków będzie podlegało przepisom paragrafu 3 albo paragrafu 4 niniejszego Artykułu stosownie do okoliczności.
Artykuł  3.

Obecne brzmienie Artykułu 13 Konstytucji Organizacji zastąpi tekst następujący:

1.
Międzynarodowej Organizacji Pracy wolno zawrzeć takie finansowe i budżetowe porozumienia z Narodami Zjednoczonymi, jakie się wydadzą właściwe.
2.
Dopóki takie porozumienia nie zostaną zawarte lub gdyby kiedykolwiek takie porozumienia nie były w mocy:
a)
każdy z Członków będzie opłacał koszty podróży i utrzymania swoich Delegatów i ich doradców oraz swoich przedstawicieli, uczestniczących w posiedzeniach Konferencji lub Rady Administracyjnej, stosownie do okoliczności;
b)
wszystkie inne koszty Międzynarodowego Biura Pracy oraz posiedzeń Konferencji lub Rady Administracyjnej opłaca Dyrektor Międzynarodowego Biura Pracy z ogólnych funduszów Międzynarodowej Organizacji Pracy;
c)
postanowienia dotyczące przyjęcia budżetu Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz ustalenia i zebrania składek, będą przyjmowane przez Konferencję większością 2/3 głosów obecnych delegatów i powinny stanowić, że przyjęcie budżetu i zarządzenia, dotyczące rozdzielenia wydatków między Członków Organizacji będą zatwierdzone przez Komisję przedstawicieli rządowych.
3.
Wydatki Międzynarodowej Organizacji Pracy obciążą Członków stosownie do obowiązujących postanowień na podstawie paragrafu 1 lub paragrafu 2 (c) niniejszego Artykułu.
4.
Członek Organizacji, który zalega z opłatą swego udziału w wydatkach Organizacji, nie może brać udziału w głosowaniu na Konferencji, w Radzie Administracyjnej, w żadnej Komisji lub w wyborach członków Rady Administracyjnej, jeżeli suma jego zaległości równa się albo przewyższa sumę należności, przypadającą na niego za okres poprzedzających dwóch pełnych lat. Konferencja może jednak pozwolić takiemu Członkowi na udział w głosowaniu, jeżeli uzna, że uchybienie w płatności wynika z okoliczności niezależnych od woli Członka.
5.
Dyrektor Międzynarodowego Biura Pracy odpowiada wobec Rady Administracyjnej za właściwe wydatkowanie funduszów Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Artykuł  4.

Następujący tekst powinien zastąpić obecne brzmienie Artykułu 36 Konstytucji Organizacji:

Poprawki do niniejszej Konstytucji, przyjęte przez Konferencję większością 2/3 głosów oddanych przez obecnych delegatów wejdą w życie, gdy zostaną ratyfikowane lub przyjęte przez 2/3 Członków Organizacji, w tej liczbie przez pięciu spośród ośmiu Członków, reprezentowanych w Radzie Administracyjnej w charakterze członków, mających największe znaczenie przemysłowe, zgodnie z przepisami paragrafu 3 Artykułu 7 niniejszej Konstytucji.

Artykuł 5.

Trzy kopie niniejszej Uchwały o poprawkach będą opatrzone autentycznymi podpisami Przewodniczącego Konferencji i Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy. Z tych kopij jedna będzie złożona w archiwach Międzynarodowego Biura Pracy, druga u Sekretarza Generalnego Ligi Narodów, a trzecia u Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych. Dyrektor prześle uwierzytelnioną kopię Uchwały każdemu z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  6.
1.
Zawiadomienia o formalnej ratyfikacji lub przyjęciu niniejszej Uchwały o poprawkach będą przesłane Dyrektorowi Międzynarodowego Biura Pracy, który o tym powiadomi Członków Organizacji.
2.
Niniejsza Uchwała o poprawkach wejdzie w życie zgodnie z obowiązującymi przepisami Artykułu 36 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Gdyby Rada Ligi Narodów przestała istnieć przed wejściem w życie niniejszej Uchwały, wejdzie ona w życie z chwilą ratyfikacji jej lub przyjęcia przez 3/4 Członków Organizacji.
3.
Po wejściu w życie niniejszej Uchwały zawarte w niej poprawki nabiorą mocy jako poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
4.
Po wejściu w życie niniejszej Uchwały Dyrektor Międzynarodowego Biura Pracy zawiadomi o tym wszystkich Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy, Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych i wszystkie Państwa, które podpisały Kartę Narodów Zjednoczonych.

Powyższe stanowi autentyczny tekst Uchwały o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, 1945 roku, przyjętej w sposób należyty przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy 5 listopada 1945 r., podczas jej dwudziestej siódmej sesji, która odbyła się w Paryżu.

Teksty angielski i francuski niniejszej Uchwały o poprawkach są jednakowo miarodajne.

Na dowód czego położyliśmy swoje podpisy w dniu 7 listopada 1945 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.62.361

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji. Paryż.1945.11.05.
Data aktu: 05/11/1945
Data ogłoszenia: 07/10/1947
Data wejścia w życie: 15/10/1947