Obliczanie i pobór przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt rzeźnych lub handlujących mięsem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 września 1947 r.
o obliczaniu i poborze przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt rzeźnych lub handlujących mięsem.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174), art. 24 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) oraz art. 18 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy podatku obrotowego i dochodowego, dokonujący uboju zwierząt rzeźnych w rzeźni lub handlujący mięsem, obowiązani są do wpłacania przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy przy sposobności urzędowego badania zwierząt rzeźnych lub mięsa.
2.
Za zwierzęta rzeźne uważa się: bydło, świnie, owce, konie i inne zwierzęta ciepłokrwiste.
§  2.
1.
Od obowiązku, przewidzianego w § 1, wolne są przedsiębiorstwa państwowe, samorządowe i pozostające pod zarządem związków samorządu terytorialnego.
2.
Naczelna władza podatkowa bądź z jej upoważnienia dyrektorzy izb skarbowych mogą zwalniać poszczególnych podatników od obowiązku przewidzianego w § 1.
§  3.
1.
Podstawę obliczenia przedpłaty na podatek obrotowy i dochodowy stanowi:
1)
w odniesieniu do podatników, dokonujących uboju zwierząt w rzeźni - wartość poddanego ubojowi zwierzęcia, obliczona według przeciętnej ceny za 1 kg wagi żywej, płaconej w miejscowych obrotach handlowych w ostatnim dniu, poprzedzającym dzień badania zwierzęcia;
2)
w odniesieniu do podatników handlujących mięsem - wartość mięsa, obliczona według przeciętnej ceny za 1 kg mięsa, płaconej w miejscowych obrotach handlowych w ostatnim dniu, poprzedzającym dzień badania mięsa.
2.
Kwotę wartości dla celów obliczenia przedpłaty zaokrągla się do pełnej setki złotych w dół.
§  4.
1.
Wysokość przedpłat wynosi:
1)
4% wartości zwierzęcia rzeźnego lub mięsa - dla przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym oraz dla spółdzielni;
2)
7% wartości zwierzęcia rzeźnego lub mięsa - dla innych podatników, obowiązanych do wpłacania przedpłat.
2.
Obliczoną kwotę przedpłaty zaokrągla się do pełnego dziesiątka złotych w dół.
§  5.
Upoważnia się dyrektorów izb skarbowych do określania na poszczególne okresy czasu na zasadach, podanych w §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, wysokości przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy w kwotach pieniężnych od jednej sztuki poddanego ubojowi zwierzęcia rzeźnego oraz od połówek i ćwierci przeznaczonego na sprzedaż mięsa.
§  6.
1.
Obowiązek obliczania i poboru przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt w rzeźni lub handlujących mięsem, nakłada się na całym obszarze Państwa:
1)
w gminach utrzymujących rzeźnie z wyjątkiem miasta stołecznego Warszawy - na zarządy gminne (miejskie);
2)
w mieście stołecznym Warszawie - na firmę: "Kasa Targowa w Warszawie" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
3)
w pozostałych gminach - na lekarzy weterynaryjnych, a w ich braku na oglądaczy, wyznaczonych do urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
2.
Dyrektorzy izb skarbowych mogą udzielać w uzasadnionych przypadkach zwolnienia od obowiązku obliczania i poboru przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy.
§  7.
Zarządy gminne (miejskie), "Kasa Targowa w Warszawie" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lekarze weterynaryjni, a także oglądacze (§ 6) są płatnikami w rozumieniu art. 17 ust. 3 dekretu o postępowaniu podatkowym.
§  8.
1.
Czynności obliczania i poboru przedpłaty płatnik wykonuje równocześnie z obliczeniem i poborem opłaty za urzędowe badanie zwierząt rzeźnych i mięsa.
2.
Płatnik wystawia podatnikowi pokwitowanie według wzoru, ustalonego osobnym zarządzeniem. Blankiet pokwitowania składa się z właściwego pokwitowania, które otrzymuje podatnik oraz z dwóch egzemplarzy dowodu wpłaty, wypełnianych równocześnie z pokwitowaniem przebitkowo za pomocą kalki. Pierwszy egzemplarz dowodu wpłaty płatnik dołącza do odbitki dziennika kasowego, drugi zaś pozostaje u płatnika dla celów rozliczenia i kontroli. Płatnik ma obowiązek wypełnić pokwitowanie, podając zgodnie z prawdą: imię i nazwisko (nazwę firmy) podatnika, jego miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz miejsce wykonywania przedsiębiorstwa (położenia zakładu), jak również zanotować numer nabytej przez podatnika karty rejestracyjnej oraz datę jej wystawienia i nazwę wystawiającego urzędu skarbowego (rewizyjnego).
3.
Pokwitowanie wystawia się z kwitariuszów urzędowego nakładu, które są drukami ścisłego zarachowania. Kwitariusze wydaje kasa urzędu skarbowego na podstawie zapotrzebowania płatnika za potwierdzeniem odbioru.
§  9.
1.
Płatnicy obowiązani są wpłacać pobrane od podatników przedpłaty najpóźniej dnia następnego po dniu pobrania w całości do kasy właściwego urzędu skarbowego bądź bezpośrednio, bądź na konto czekowe urzędu skarbowego w P.K.O., bądź też na rachunek tegoż urzędu w innej instytucji bankowej, wskazanej przez urząd skarbowy. Płatnicy w miejscowościach nie będących siedzibą urzędu skarbowego, ani urzędu (agencji) pocztowego, obowiązani są wpłacać pobrane od podatników przedpłaty przynajmniej raz w tygodniu. Koszty przekazów P.K.O. ponosi władza podatkowa. Za właściwy uważa się urząd skarbowy, w którego okręgu płatnik ma wyznaczone urzędowe miejsce badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
2.
Dla wpłat z tytułu pobranych przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy płatnik obowiązany jest prowadzić w dwóch egzemplarzach przebitkowo dziennik kasowy według wzoru, ustalonego osobnym zarządzeniem. Dziennikiem kasowym mają być objęte także wpłaty z tytułu opłat za urzędowe badanie zwierząt lub mięsa. Należycie podsumowany i uzgodniony z sumą dowodów wpłat dziennik kasowy zamyka płatnik w terminach odprowadzania przedpłat oraz miesięcznie. W przedziałce "Uwagi", należy podawać sumy odprowadzone danego dnia do kasy urzędu skarbowego. Numerację kolejną pozycyj dziennika prowadzi się nieprzerwanie aż do końca roku.
3.
Najpóźniej do dnia 7 każdego miesiąca płatnik przesyła właściwemu urzędowi skarbowemu odbitkę dziennika kasowego za ubiegły miesiąc wraz z dołączonymi do niej dowodami wpłat (§ 8 ust. 2). Przesłanie odbitki dziennika urzędowi skarbowemu obowiązuje płatnika także wówczas, jeżeli w danym miesiącu pobrał od podatników wyłącznie opłaty za urzędowe badanie zwierząt rzeźnych i mięsa bez przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy. Ponadto płatnik przesyła urzędowi skarbowemu unieważnione pokwitowania wraz z pierwszym dowodem wpłaty.
4.
Dyrektorzy izb skarbowych władni są zwalniać poszczególnych płatników od obowiązku ścisłego stosowania przepisów § 9 ust. 1-3 oraz § 8, jeżeli na podstawie dotychczasowej organizacji rachunkowości tych płatników władze podatkowe będą miały możność należytego rozliczenia i kontroli czynności obliczania i poboru przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy.
§  10.
1.
Za czynności związane z obliczaniem i poborem przedpłat przyznaje się płatnikom wynagrodzenie w wysokości do 5% pobranych przedpłat. Stawkę wynagrodzenia określać będą z góry za poszczególne okresy czasu dyrektorzy izb skarbowych dla każdego płatnika, zależnie od sumy pobieranych przedpłat oraz lokalnych warunków.
2.
Sposób wypłaty wynagrodzenia ureguluje osobne zarządzenie.
§  11.
1.
Wpłacone przez podatników kwoty podlegają w zasadzie zarachowaniu przez właściwe dla podatników urzędy skarbowe (rewizyjne) w sposób następujący:
1)
40% przedpłaty - na zaliczkę na podatek obrotowy za dany miesiąc;
2)
60% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc.
2.
Urzędy skarbowe (rewizyjne) mogą na wniosek podatnika zarachowywać dokonane wpłaty w innym stosunku.
3.
Wpłacanie przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązku obliczania obrotu i dochodu za każdy miesiąc i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy i dochodowy w terminie do dnia 15 następnego miesiąca oraz składania właściwej władzy podatkowej deklaracyj stosownie do obowiązujących przepisów. Kwotę wpłaconych w ubiegłym miesiącu przedpłat podatnicy potrącają z kwoty należnych zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę na składanych deklaracjach.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1948 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.61.355

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obliczanie i pobór przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt rzeźnych lub handlujących mięsem.
Data aktu: 06/09/1947
Data ogłoszenia: 29/09/1947
Data wejścia w życie: 01/01/1948