Wykonywanie praktyki lekarskiej, lekarsko-dentystycznej i zawodu aptekarskiego.

DEKRET
z dnia 24 września 1947 r.
w sprawie wykonywania praktyki lekarskiej, lekarsko-dentystycznej i zawodu aptekarskiego.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Minister Zdrowia może w ciągu 2 lat od wejścia w życie niniejszego dekretu uznawać praktykę lekarską lub aptekarską odbytą przed uzyskaniem dyplomu za równoznaczną z praktyką odbytą po uzyskaniu dyplomu w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt c) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 września 1932 r. o wykonywaniu praktyki lekarskiej (Dz. U. R. P. Nr 81, poz. 712) i art. 2 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 25 marca 1938 r. o wykonywaniu zawodu aptekarskiego (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 202), jeżeli praktyka lekarska odbywała się w ciągu lub po wysłuchaniu wykładów klinicznych, zaś praktyka aptekarska odbywała się co najmniej w czasie trzeciego roku studiów.

Art.  2.

W ciągu dwu lat od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu mogą być udzielane zezwolenia na stałe lub czasowe wykonywanie praktyki lekarskiej, praktyki lekarsko-dentystycznej bądź też zawodu aptekarskiego osobom, które uzyskały za granicą dyplom lekarski, lekarsko-dentystyczny bądź magistra farmacji mimo, iż dyplomy ich nie zostały nostryfikowane w Polsce, jeżeli osoby te odpowiadają poza tym warunkom przewidzianym w przepisach o wykonywaniu danego zawodu.

Czasowe zezwolenie może być udzielone na okres nie dłuższy niż 2 lata.

Art.  3.

Zezwoleń wymienionych w art. 2 udziela Minister Zdrowia na wniosek komisji powołanej dla każdego z zawodów w składzie:

a)
powołanego przez Ministra Zdrowia jego przedstawiciela, jako przewodniczącego;
b)
powołanego przez Ministra Oświaty jego przedstawiciela;
c)
powołanych przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty dwóch profesorów odpowiedniego wydziału wyższej uczelni akademickiej;
d)
powołanego przez Ministra Zdrowia przedstawiciela odpowiedniej organizacji zawodowej.

Władze powołujące członków komisji powołują także ich zastępców.

Art.  4.

Komisja po zbadaniu przedstawionych dowodów, a - jeżeli uzna to za potrzebne - również wiadomości fachowych kandydata, przedstawia Ministrowi Zdrowia wniosek o udzielenie zezwolenia na stałe lub czasowe wykonywanie praktyki (zawodu) albo też o odmówienie zezwolenia.

Szczegółowe przepisy o komisjach, trybie i kosztach postępowania wyda Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Oświaty i Skarbu.

Art.  5.

Osobom, które otrzymały zezwolenia na wykonywanie praktyki lub zawodu, przysługuje prawo używania tytułu: lekarza, lekarza-dentysty bądź farmaceuty, jako tytułu zawodowego. Zezwolenie na czasowe wykonywanie praktyki lub zawodu uprawnia do używania tytułu zawodowego w okresie objętym zezwoleniem.

Art.  6.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Oświaty i Skarbu.

Art.  7.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024