Miejscowe plany zagospodarowania terenowego obszarów, objętych przebudową ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH ORAZ ODBUDOWY
z dnia 16 lipca 1947 r.
w sprawie miejscowych planów zagospodarowania terenowego obszarów, objętych przebudową ustroju rolnego.

Na podstawie art. 44 ust. 2 dekretu z dnia 2 kwietnia 1946 r. o planowym zagospodarowaniu przestrzennym kraju (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 109) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy wstępne.

§  1.
Artykuły, powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają artykuły dekretu z dnia 2 kwietnia 1946 r. o planowym zagospodarowaniu przestrzennym kraju (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 109), a paragrafy, powołane bez bliższego określenia, oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Do dnia, w którym uzyskają moc obowiązującą miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, zagadnienia wchodzące w zakres tych planów, na obszarach objętych przebudową ustroju rolnego, będą rozwiązywane przez sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania terenowego obszarów przebudowy ustroju rolnego, zwanych niżej w skróceniu planami.
2.
Za przebudowę ustroju rolnego w rozumieniu rozporządzenia niniejszego uważa się:
1)
scalenia gruntów;
2)
przeprowadzenie reformy rolnej;
3)
osadnictwo rolne;
4)
uporządkowanie wspólnot gruntowych;
5)
zniesienie służebności gruntowych;
6)
melioracje rolne;
7)
wszelkie inne czynności, mające charakter przebudowy ustroju rolnego w myśl obowiązujących przepisów.
3.
Plan może być sporządzony:
1)
dla jednego obszaru przebudowy ustroju rolnego, albo
2)
dla zespołu dwu lub więcej takich obszarów, bądź
3)
dla części takiego obszaru.

II.

Właściwość władz.

§  3.
Plan sporządza powiatowa władza administracji ogólnej i zatwierdza go w porozumieniu z właściwym miejscowym urzędem planowania przestrzennego.
§  4.
Odwołania od orzeczeń powiatowej władzy administracji ogólnej (§ 3) rozstrzyga wojewódzka władza administracji ogólnej po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej komisji ziemskiej.

III.

Postępowanie.

§  5.
1.
Plan sporządza się na podstawie prawomocnego regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego.
2.
W braku prawomocnego regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego wojewódzka władza administracji ogólnej udzieli wytycznych, dotyczących zagadnień, regulowanych regionalnymi planami zagospodarowania przestrzennego, a w szczególności:
1)
rodzaju i funkcji osiedli z uwzględnieniem obiektów użyteczności publicznej i
2)
dróg komunikacyjnych, lądowych, wodnych i powietrznych razem z urządzeniami pomocniczymi.
3.
Wytyczne, o których mowa w ust. 2, opracowuje regionalna dyrekcja planowania przestrzennego.
§  6.
1.
Wojewódzka władza administracji ogólnej przesyła interesowanym władzom i organom publicznym projektowane wytyczne (§ 5 ust. 2) do uzgodnienia. Jeżeli wytyczne te dotyczą terenów, objętych nadaniami górniczymi, przesyła się je w szczególności władzom górniczym.
2.
Nieotrzymanie w terminie 2 tygodni odpowiedzi interesowanych władz i organów publicznych w sprawie wytycznych będzie uważane za wyrażenie ich zgody na te wytyczne. Jeżeli wytyczne dotyczą terenów, objętych nadaniami górniczymi, termin udzielenia odpowiedzi wynosi 4 tygodnie.
3.
Tryb uzgadniania wytycznych z władzami wojskowymi ustali odrębne zarządzenie Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Odbudowy, wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  7.
Plan musi być sporządzony równocześnie z projektem przebudowy ustroju rolnego albo go poprzedzić.
§  8.
1.
O zamierzonym przystąpieniu do sporządzenia planu powiatowa władza administracji ogólnej powinna:
1)
podać do powszechnej wiadomości w sposób stosowany w danej miejscowości i
2)
zawiadomić miejscowy urząd planowania przestrzennego.
2.
Jeżeli przepisy o przebudowie ustroju rolnego przewidują ogłoszenie o wszczęciu postępowania w sprawie tej przebudowy, to w ogłoszeniu tym należy podać również o zamierzonym przystąpieniu do sporządzenia planu.
§  9.
1.
Miejscowy urząd planowania przestrzennego w terminie tygodniowym od zawiadomienia, przewidzianego w § 8 ust. 1, powinien zawiadomić miejscowe interesowane władze i organa publiczne o projektowanym sporządzeniu planu.
2.
Władze i organa publiczne w terminie 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia miejscowego urzędu planowania przestrzennego powinny zgłosić swe wnioski dotyczące planu:
1)
do powiatowej władzy administracji ogólnej i
2)
do miejscowego urzędu planowania przestrzennego.
2a. 1
Osobom zainteresowanym służy prawo zgłaszania wniosków dotyczących planu do miejscowego urzędu planowania przestrzennego w terminie 2 tygodni od dnia podania do powszechnej wiadomości o zamierzonym przystąpieniu do sporządzenia planu (§ 8 ust. 1 pkt 1).
3.
Wnioski zgłoszone po terminie mogą być pozostawione bez rozpoznania.
§  10.
Władze i organa publiczne, zgłaszając wnioski o wydzielenie terenów na specjalne cele, powinny wskazać termin realizacji tych celów.
§  11.
1.
Miejscowy urząd planowania przestrzennego w terminie miesięcznym od daty otrzymania zawiadomienia powiatowej władzy administracji ogólnej (§ 8 ust. 1):
1) 2
prześle jej otrzymane wnioski (§ 9 ust. 2 i 2a) razem ze swoją opinią oraz swoimi wnioskami;
2)
oświadczy się co do granic obszaru lub obszarów przebudowy ustroju rolnego, dla których ma być sporządzony plan.
2.
Nieudzielenie przez miejscowy urząd planowania przestrzennego w przepisanym terminie opinii tak co do granic obszaru, określonego w ust. 1 pkt 2, jak i co do zgłoszonych wniosków, będzie uważane za udzielenie opinii przychylnej.
§  12.
1.
Po otrzymaniu wytycznych (§ 5) i upływie terminu, określonego w § 11, powiatowa władza administracji ogólnej opracowuje program zagospodarowania terenów, objętych przebudową ustroju rolnego, ustalającej główne założenia planu.
2.
Co do zasad programu należy wysłuchać zdania organu, powołanego na podstawie przepisów o przebudowie ustroju rolnego do reprezentowania interesowanych, jeżeli taki organ istnieje, i zasięgnąć opinii powiatowej komisji ziemskiej.
3.
Program należy uzgodnić z miejscowym urzędem planowania przestrzennego.
4.
W razie niedojścia do porozumienia pomiędzy powiatową władzą administracji ogólnej a miejscowym urzędem planowania przestrzennego, program ustala wojewódzka władza administracji ogólnej.
5. 3
(skreślony).
§  13. 4
(skreślony).
§  14.
1.
Na podstawie programu określonego w § 12 ust. 1 i po rozważeniu zgłoszonych wniosków powiatowa władza administracji ogólnej sporządza projekt planu i uzgadnia go z miejscowym urzędem planowania przestrzennego. Przepis § 12 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
2.
Sposób opracowania planu określi instrukcja, wydana przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Odbudowy.
3.
Techniczne opracowanie planu wojewódzka władza administracji ogólnej powierza pracownikom technicznym, zatrudnionym w dziale administracji rolnictwa i reform rolnych, lub mierniczym przysięgłym.
§  15.
1.
O sporządzeniu projektu planu należy podać do powszechnej wiadomości w sposób przyjęty w danej miejscowości, a ponadto oznaczyć prowizorycznie na gruncie najistotniejsze elementy terenowe projektu.
2.
W obwieszczeniu należy podać, gdzie i kiedy można zaznajomić się z projektem planu.
3.
W ciągu 7 dni od daty podanej w obwieszczeniu interesowani mogą przeglądać projekt planu i zgłaszać zarzuty.
4.
Jeśli plan jest sporządzony równocześnie z projektem przebudowy ustroju rolnego, wówczas projekt planu może być wytyczony i wyłożony do wglądu równocześnie z projektem wspomnianej przebudowy.
§  16.
1.
Opracowany projekt planu właściwa władza (§ 3) zatwierdza po rozpatrzeniu zgłoszonych zarzutów przed zatwierdzeniem projektu przebudowy ustroju rolnego.
2.
Wszczęte postępowanie może być zaniechane bez zatwierdzenia planu za zgodą wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.
§  17.
1.
Orzeczenie zatwierdzające projekt planu należy ogłosić w sposób przyjęty w danej miejscowości, a nadto doręczyć władzom i organom publicznym, które składały wnioski w postępowaniu.
2.
Na podstawie wykonalnego orzeczenia o zatwierdzeniu planu wojewódzka władza administracji ogólnej zarządzi wytyczenie na gruncie elementów terenowych tego planu, co może nastąpić równocześnie z wytyczeniem na gruncie projektu przebudowy ustroju rolnego.
§  18.
1.
Odrysy i odpisy zatwierdzonego planu powinny być przesłane:
1)
miejscowemu urzędowi planowania przestrzennego i wojewódzkiej władzy administracji ogólnej;
2)
właściwym władzom budowlanym I instancji;
3)
właściwym zarządom gminnym;
4)
władzom wojskowym na ich żądanie.
2.
Interesowanym służy prawo:
1)
przeglądania zatwierdzonego planu w zarządzie gminy i
2)
otrzymywania odrysów i odpisów planu za zwrotem kosztów ich sporządzenia.

IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  19.
Zmiany w planie w związku z przebudową ustroju rolnego na obszarze nim objętym mogą być dokonywane w trybie przewidzianym w rozporządzeniu niniejszym.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze nie odnosi się do obszarów, położonych w granicach administracyjnych następujących miast: Będzina, Białegostoku, Bielska i Białej Krakowskiej, Bydgoszczy, Bytomia, Brzega, Chełma, Chorzowa, Cieszyna, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Elbląga, Gdańska, Gdyni, Gniezna, Grudziądza, Gliwic, Gorzowa Wlkp., Inowrocławia, Jeleniej Góry, Kalisza, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Legnicy, Łodzi, Nowego Sącza, Nysy, Olsztyna, Opola, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pabianic, Piotrkowa, Płocka, Poznania, Pruszkowa, Piły, Przemyśla, Radomia, Rzeszowa, Raciborza, Siedlec, Sopotu, Sosnowca, Słupska, Szczecina, Świdnicy, Tarnowa, Tomaszowa Maz., Torunia, Warszawy, Włocławka, Wałbrzycha, Wrocławia, Zawiercia, Zgierza, Żyrardowa i Zabrza.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.
2 § 11 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.
3 § 12 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.
4 § 13 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.52.284

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Miejscowe plany zagospodarowania terenowego obszarów, objętych przebudową ustroju rolnego.
Data aktu: 16/07/1947
Data ogłoszenia: 08/08/1947
Data wejścia w życie: 08/08/1947