Komisyje klasyfikacyjno-szacunkowe i komisyje osadnictwa nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZIEM ODZYSKANYCH I MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 7 maja 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu, Skarbu, Odbudowy, Żeglugi, Leśnictwa, Zdrowia, Komunikacji i Obrony Narodowej w przedmiocie komisyj klasyfikacyjno-szacunkowych i komisyj osadnictwa nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 24 i 38 ust. 2 dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym:
1)
artykuły bez bliższego określenia - oznaczają artykuły dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska;
2)
paragrafy bez bliższego określenia - oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o dekrecie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć dekret dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
3.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym mowa jest o Komisji Głównej, komisji wojewódzkiej, komisji osadnictwa lub komisji odwoławczej, bez bliższego określenia, należy przez to odpowiednio rozumieć Główną Komisję Klasyfikacyjno-Szacunkową, wojewódzką komisję klasyfikacyjno-szacunkową, komisję osadnictwa nierolniczego lub odwoławczą komisję osadnictwa nierolniczego, przewidziane w dekrecie.
§  2.
1.
Komisja Główna składa się z powołanych imiennie 14 członków i 14 zastępców. Po dwóch członków i po dwóch zastępców wyznaczają Ministrowie Ziem Odzyskanych i Administracji Publicznej, a po jednym członku i jednym zastępcy Ministrowie: Skarbu, Przemysłu i Handlu, Odbudowy i Obrony Narodowej oraz Prezesi Centralnego Urzędu Planowania i Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego, jak również Centralna Komisja Związków Zawodowych, Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P., Związek Izb Przemysłowo-Handlowych oraz Związek Izb Rzemieślniczych.
2.
Zastępca członka może brać udział w obradach z głosem doradczym, a w razie nieobecności osoby, którą zastępuje, bierze w nich udział z głosem stanowczym.
§  3.
Przewodniczącego Komisji Głównej oraz jego zastępcę wyznacza spośród członków Komisji Głównej Minister Ziem Odzyskanych w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
§  4.
Komisja Główna podejmuje uchwały na posiedzeniach plenarnych.
§  5.
W sprawach, dotyczących mienia należącego do właściwości ministrów, nie wymienionych w § 2, lub mienia, w którym ministrowie ci są zainteresowani, w posiedzeniach Komisji Głównej biorą udział z głosem stanowczym delegaci tych ministrów. Delegatów tych wyznaczają właściwi ministrowie bądź na wniosek przewodniczącego Komisji Głównej, bądź z własnej inicjatywy.
§  6.
Porządek obrad Komisji Głównej oraz terminy jej posiedzeń ustala przewodniczący i przesyła zawiadomienia o terminie i porządku obrad członkom Komisji Głównej oraz wszystkim ministrom nie wymienionym w § 2. Zawiadomienia doręczyć należy na tydzień przed wyznaczonym terminem. Okoliczność doręczenia zawiadomień należy stwierdzić w protokóle posiedzenia.
§  7.
Dla ważności uchwał Komisji Głównej konieczna jest obecność przynajmniej 7 członków.
§  8.
Uchwały Komisji Głównej zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  9.
Komisja Główna działa przy Ministrze Ziem Odzyskanych.
§  10.
1.
Komisja Główna sprawuje nadzór nad działalnością komisyj wojewódzkich.
2.
Komisja Główna może uchylić lub zmienić w drodze nadzoru uchwałę wojewódzkiej komisji, o ile osoby trzecie nie nabyły praw w związku z tą uchwałą.
§  11.
Komisja Główna może powoływać rzeczoznawców celem wysłuchania ich opinii.
§  12.
1.
Komisja wojewódzka składa się z wojewody oraz z członków powołanych po jednym dla każdego zespołu komisji przez Ministrów: Ziem Odzyskanych, Skarbu, Odbudowy oraz Przemysłu i Handlu, jak również przez Prezesów Centralnego Urzędu Planowania i Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego oraz przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Dla spraw, dotyczących mienia położonego na obszarze b. Wolnego Miasta Gdańska w skład komisji zamiast delegata powołanego przez Ministra Ziem Odzyskanych wchodzi delegat wyznaczony przez Ministra Administracji Publicznej.
2.
Ponadto Ministrowie nie wymienieni w ustępie poprzedzającym mogą wyznaczyć po jednym delegacie dla zespołów, w których pracach są zainteresowani. Delegaci ci biorą udział w posiedzeniach plenarnych zespołu z głosem stanowczym.
3.
W obradach komisji biorą udział z głosem doradczym przedstawiciele:
1)
okręgowego urzędu likwidacyjnego;
2)
okręgowej rady Związków Zawodowych;
3)
okręgu Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P.;
4)
izby przemysłowo-handlowej;
5)
izby rzemieślniczej;
6)
okręgowej izby lekarskiej;
7)
okręgowej izby lekarsko-dentystycznej;
8)
okręgowej izby aptekarskiej;
9)
zarządu gminnego, właściwego ze względu na położenie mienia;
10)
Związku Osadników Wojskowych.
4.
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji jest wojewoda, a zastępcą jego jeden z członków komisji wyznaczony przez Ministra Ziem Odzyskanych. Dla spraw, dotyczących mienia położonego na obszarze b. Wolnego Miasta Gdańska, zastępcę przewodniczącego wyznacza Minister Administracji Publicznej.
§  13.
1.
Komisja wojewódzka orzeka w zespołach.
2.
Podziału na zespoły i powołania przewodniczących każdego zespołu spośród jego członków dokonuje przewodniczący komisji.
3. 1
Zespół orzeka w sprawach określonych w art. 19 pkt 1 na posiedzeniach plenarnych, a w pozostałych sprawach na ścisłym komitecie zespołu w składzie: przewodniczącego zespołu oraz delegatów ministrów: Skarbu, Odbudowy, Przemysłu i Handlu, jako też przedstawiciela wojewódzkiej rady narodowej, po wysłuchaniu opinii przedstawicieli instytucyj wymienionych w § 12 ust. 3.
4.
Zawiadomienia o terminie i porządku obrad posiedzeń wysyła przewodniczący zespołu. Niedoręczenie zawiadomienia wszystkim członkom, którzy mogą brać udział w posiedzeniach plenarnych bądź też w posiedzeniach ścisłego komitetu zespołu z głosem stanowczym, powoduje nieważność uchwał powziętych na posiedzeniu. Okoliczność doręczenia zawiadomienia powinna być stwierdzona w protokóle posiedzenia.
§  14.
1.
Dla ważności uchwał powziętych na posiedzeniach plenarnych bądź też na posiedzeniach ścisłego komitetu zespołu, wymagana jest obecność co najmniej 3/5 członków, wchodzących w skład ścisłego komitetu zespołu.
2.
Uchwały zapadają większością głosów oddanych. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  15.
1.
Każdy członek komisji wojewódzkiej, biorący udział w posiedzeniu zespołu z głosem stanowczym, może w ciągu dwóch tygodni od zapadnięcia uchwały komisji powziętej na posiedzeniu tego zespołu, wnieść sprzeciw na piśmie na ręce przewodniczącego komisji (art. 20).
2.
Przewodniczący komisji niezwłocznie po wpłynięciu sprzeciwu przesyła sprzeciw ten wraz z aktami sprawy do Komisji Głównej.
§  16.
1.
Wniesienie sprzeciwu wstrzymuje wykonanie uchwały komisji wojewódzkiej w części objętej sprzeciwem.
2.
Komisja Główna może:
1)
sprzeciw odrzucić;
2)
uchylić uchwałę komisji wojewódzkiej i przekazać jej sprawę do ponownego rozpatrzenia;
3)
uchylić uchwałę komisji wojewódzkiej i powziąć ostateczną decyzję.
§  17.
Przepis § 11 stosuje się odpowiednio do komisji wojewódzkiej.
§  18.
1.
Ostateczne uchwały komisji wojewódzkiej oraz powzięte w trybie § 16 ust. 2 pkt 3 uchwały Komisji Głównej ogłaszane będą w wojewódzkich dziennikach urzędowych, właściwych ze względu na położenie mienia.
2.
Ogłoszenie zarządza przewodniczący komisji wojewódzkiej, przesyłając jednocześnie poświadczony przez siebie odpis uchwały komisji osadnictwa, właściwej ze względu na położenie mienia.
§  19.
Komisje osadnictwa działają przy powiatowych władzach administracji ogólnej.
§  20.
W skład komisji osadnictwa wchodzi: przewodniczący komisji, którym jest starosta lub powołany przez niego urzędnik referatu osiedleńczego starostwa, oraz delegaci: powiatowej bądź miejskiej rady narodowej, powiatowej rady związków zawodowych, powiatowego oddziału Związku Osadników Wojskowych, instytucji kredytowej upoważnionej w trybie art. 26 przez Ministra Skarbu do zawierania umów sprzedaży lub umów dzierżawy, tudzież powiatowego oddziału Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Każda z powyższych władz i instytucji wyznacza tylu delegatów, ile utworzonych jest w danej komisji osadnictwa zespołów.
§  21.
1.
Dla orzekania w sprawach, należących stosownie do postanowień dekretu do właściwości komisji osadnictwa, tworzy się zespoły orzekające.
2.
W skład zespołu wchodzą;
1)
przewodniczący komisji osadnictwa lub powołany imiennie przez starostę urzędnik referatu osiedleńczego starostwa, jako przewodniczący zespołu,
2)
delegat powiatowej rady narodowej bądź w miastach wydzielonych - miejskiej rady narodowej, właściwej ze względu na siedzibę komisji,
3)
delegat powiatowej rady związków zawodowych;
4)
delegat powiatowego oddziału Związku Osadników Wojskowych;
5)
delegat instytucji kredytowej, upoważnionej w trybie art. 26 przez Ministra Skarbu do zawierania umów sprzedaży lub umów dzierżawy;
6)
delegat powiatowego oddziału Państwowego Urzędu Repatriacyjnego.
3.
Z głosem doradczym w posiedzeniach zespołu biorą nadto udział:
1)
delegat gminnej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie przekazywanego mienia;
2)
delegat właściwego ze względu na rodzaj mienia samorządu gospodarczego lub zawodowego (izby przemysłowo-handlowej, rzemieślniczej, lekarskiej, lekarsko-dentystycznej, aptekarskiej itp.);
3)
delegat oddziału Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P.;
4)
delegat obwodowego biura likwidacyjnego.
4.
Ilość zespołów określi wojewoda na wniosek starosty.
§  22.
Komisja osadnictwa orzeka na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o przekazanie mienia.
§  23.
Komisja osadnictwa orzeka o przekazaniu mienia nie wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały komisji wojewódzkiej, stosownie do § 18.
§  24.
1.
Jeżeli wniosek dotyczy mienia nie objętego ogłoszoną uchwałą, przewodniczący komisji osadnictwa nie wszczyna postępowania do czasu powzięcia uchwały przez komisję wojewódzką. O wpłynięciu wniosku, dotyczącego mienia nie objętego ogłoszoną uchwałą, przewodniczący zawiadamia komisję wojewódzką.
2.
Przewodniczący komisji wszczyna postępowanie z urzędu po prawomocnym rozstrzygnięciu, że mienie podlega przekazaniu w trybie dekretu.
§  25.
1.
Przewodniczący komisji osadnictwa po otrzymaniu wniosku i stwierdzeniu, że dotyczy on mienia, podlegającego przekazaniu, przydziela rozpoznanie wniosku jednemu z zespołów.
2.
Jeżeli w stosunku do określonego mienia wpłynie więcej niż jeden wniosek, przekazuje się wszystkie wnioski jednemu zespołowi w celu łącznego rozpoznania. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku wpłynięcia nowego wniosku, dotyczącego mienia, będącego już przedmiotem obrad zespołu.
§  26.
Dla ważności decyzji komisji osadnictwa wymagana jest obecność na posiedzeniu co najmniej 4 członków zespołu, mających głos stanowczy. Decyzje w sprawie przekazania mienia zapadają większością 2/3 głosów obecnych członków zespołu. W innych sprawach decyzje zespołu zapadają zwykłą większością oddanych głosów.
§  27.
1.
Do trybu postępowania przed komisjami osadnictwa i komisjami odwoławczymi stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 341) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr 100, poz. 976) i ustawą z dnia 11 stycznia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 16), o ile dekret lub rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
2.
Przepis art. 90 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym nie ma zastosowania do odwołań od decyzji komisji osadnictwa.
§  28.
1.
Decyzja komisji osadnictwa o przekazaniu mienia zawierać powinna:
1)
numer i datę decyzji oraz nazwę komisji osadnictwa;
2)
skład osobowy zespołu ze wskazaniem władzy lub instytucji reprezentowanej przez każdego członka zespołu;
3)
powołanie się na podstawę prawną;
4)
imię, nazwisko i adres osoby, na rzecz której przekazuje się mienie;
5)
dokładne oznaczenie mienia, ze wskazaniem numeru i daty wojewódzkiego dziennika urzędowego, w którym zamieszczona została uchwała komisji wojewódzkiej;
6)
wskazanie trybu i warunków przekazania mienia, cenę lub czynsz oraz sposób zapłaty, jak również inne szczegółowe warunki przekazania;
7)
uzasadnienie decyzji;
8)
pouczenie o środkach odwoławczych,
9)
podpisy wszystkich członków zespołu, biorących udział w powzięciu decyzji.
2.
Członkowie zespołu komisji osadnictwa mogą przy podpisywaniu decyzji zaznaczyć swe odrębne zdanie przez umieszczenie przy podpisie słów: "przy odrębnym zdaniu". Uzasadnienie odmiennego zdania powinno być dołączone do protokółu.
§  29.
Odpis decyzji, o której mowa w § 28, doręcza się z urzędu osobom, które przed jej powzięciem zgłosiły wniosek o przekazanie mienia. Odpisu uzasadnienia odrębnego zdania nie doręcza się stronom.
§  30.
Komisje odwoławcze działają przy wojewódzkich władzach administracji ogólnej.
§  31.
Komisja odwoławcza składa się z przewodniczącego komisji odwoławczej, którym jest wojewoda lub powołany przez niego urzędnik wydziału osiedleńczego urzędu wojewódzkiego, oraz z delegatów wojewódzkiej rady narodowej, okręgowej rady związków zawodowych, instytucji kredytowej upoważnionej w trybie art. 26 przez Ministra Skarbu do zawierania umów sprzedaży lub umów dzierżawy, wojewódzkiego oddziału Państwowego Urzędu Repatriacyjnego i zarządu wojewódzkiego Związku Osadników Wojskowych. Każda z władz i instytucji wyznacza tylu delegatów, ile utworzonych jest przy danej komisji odwoławczej zespołów.
§  32.
1.
Do rozstrzygania odwołań tworzy się zespoły komisji odwoławczej.
2.
W skład zespołu wchodzi:
1)
przewodniczący komisji odwoławczej lub powołany przez wojewodę urzędnik wydziału osiedleńczego urzędu wojewódzkiego jako przewodniczący zespołu;
2)
delegat wojewódzkiej rady narodowej, wyznaczony przez prezydium tej rady;
3)
delegat okręgowej rady związków zawodowych;
4)
delegat instytucji kredytowej, upoważnionej w trybie art. 26 przez Ministra Skarbu do zawierania umów sprzedaży lub umów dzierżawy;
5)
delegat wojewódzkiego oddziału Państwowego Urzędu Repatriacyjnego;
6)
delegat zarządu wojewódzkiego Związku Osadników Wojskowych.
3.
Z głosem doradczym w posiedzeniach komisji odwoławczej biorą ponadto udział:
1)
delegat gminnej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie przekazywanego mienia;
2)
delegat właściwego ze względu na rodzaj mienia samorządu gospodarczego i zawodowego (izby przemysłowo-handlowej, rzemieślniczej, lekarskiej, lekarsko-dentystycznej, aptekarskiej itp.);
3)
delegat okręgowego urzędu likwidacyjnego;
4)
delegat okręgu Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P.
4.
Ilość zespołów poszczególnych komisji określi na wniosek wojewody Minister Ziem Odzyskanych, a dla spraw dotyczących mienia położonego na terenie b. Wolnego Miasta Gdańska - Minister Administracji Publicznej,
§  33.
Przepisy §§ 25, 26, 27, 28 i 29 mają odpowiednie zastosowanie do komisji odwoławczej.
§  34.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 13 ust. 3 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Ziem Odzyskanych i Ministra Administracji Publicznej z dnia 10 września·1947 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.47.61.358) z dniem 29 września 1947 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.39.195

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisyje klasyfikacyjno-szacunkowe i komisyje osadnictwa nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 07/05/1947
Data ogłoszenia: 30/05/1947
Data wejścia w życie: 30/05/1947