Stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 17 kwietnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o stypendiach dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Ustanawia się następujące bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych:
1)
Politechnika Warszawska:
a)
Wydział Architektury 24 stypendia
b)
Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Architektury 3 stypendia
c)
Wydział Inżynierii 20 stypendia
2)
Akademia Górnicza w Krakowie:
a)
Wydział Architektury 14 stypendia
b)
Wydział Inżynierii 12 stypendia
3)
Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii 13 stypendia
4)
Politechnika Śląska z siedzibą w Gliwicach Wydział Inżynierii 12 stypendiów
5)
Politechnika Wrocławska Wydział Inżynierii 12 stypend.
6)
Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Zakład Geografii

6 stypend.

7)
Uniwersytet Wrocławski Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Nauk Przyrodniczych 3 stypend.
8)
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 7 stypend.
9)
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 6 stypend.
10)
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 8 stypend.
§  2.
Wysokość stypendium dla jednego studenta na każdy rok szkolny ustala Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Stypendia płatne są miesięcznie z góry w ciągu 10 miesięcy roku szkolnego, poczynając od 1 października do 31 lipca.
§  3.
Stypendium mogą otrzymać tylko obywatele polscy.
§  4.
Podania o przyznanie stypendium należy składać we właściwych szkołach.

Szkoły przesyłają podania do Ministerstwa Odbudowy wraz ze swą opinią o kwalifikacjach kandydatów, ich zaawansowaniu w studiach oraz stanie materialnym i rodzinnym.

§  5.
Stypendium przyznaje Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  6.
Przed otrzymaniem stypendium stypendysta, a w razie jego niepełnoletności ojciec, matka, opiekun lub, za zgodą Ministerstwa Odbudowy, inna osoba podpisuje zobowiązanie zwrotu sum, pobranych jako stypendium w przypadku, jeżeli stypendysta utraci prawo do pobierania stypendium (§ 10) lub nie wypełni obowiązku pracy (§ 12). Niepełnoletni stypendysta po dojściu do pełnoletności podpisuje takież zobowiązanie osobiście.
§  7.
Stypendium wypłaca się przez cały czas studiów. Na początku każdego roku szkolnego należy złożyć w Ministerstwie Odbudowy zaświadczenie szkoły stwierdzające, że stypendysta nadal studiuje w tym roku szkolnym i czyni postępy zgodnie z programem.
§  8.
Stypendyści Ministerstwa Odbudowy nie mogą pobierać żadnych innych stypendiów.
§  9.
Stypendyści obowiązani są odbywać praktyki wakacyjne w zakładach lub na budowach wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy.

Nie ma obowiązku odbycia praktyki wakacyjnej w roku szkolnym, w którym stypendysta składa egzamin dyplomowy.

Praktyki wakacyjne są płatne.

§  10.
Stypendysta traci prawo do pobierania stypendium w razie:
1)
przerwania studiów;
2)
wydalenia z zakładu naukowego;
3)
uchylenia się od odbywania praktyki wakacyjnej;
4)
niedostatecznych postępów w nauce;
5)
pobierania innego stypendium;
6)
utraty obywatelstwa polskiego.
§  11.
Stypendia wypłaca się za pośrednictwem właściwych szkół. Szkoły prowadzą ewidencję stypendystów.

O okolicznościach, które powodują utratę prawa do pobierania stypendium, szkoły zawiadamiają Ministerstwo Odbudowy, wstrzymując do czasu decyzji wypłatę stypendium.

§  12.
Po ukończeniu studiów stypendyści obowiązani są do pracy na stanowiskach, wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy, przez taki okres czasu, przez jaki pobierano stypendium.

Przy obliczaniu czasu pobierania stypendium nie liczy się okresów poniżej sześciu miesięcy.

W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Odbudowy może zwolnić stypendystę od wykonania w całości lub w części zobowiązania przewidzianego w § 6.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1948 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.37.179

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stypendia dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 17/04/1947
Data ogłoszenia: 09/05/1947
Data wejścia w życie: 09/05/1947