Rejestracja dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 14 stycznia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej oraz Ministrem Ziem Odzyskanych w sprawie rejestracji dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej.

Na podstawie art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 1 marca 1946 r. o rejestracji i zakazie wywozu dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obowiązkowi rejestracji dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej. historycznej lub kulturalnej podlegają:
1)
wszystkie datowane ruchome dzieła sztuki plastycznej i przedmioty o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej, powstałe do 1830 r. włącznie;
2)
wszystkie niedatowane ruchome dzieła sztuki plastycznej i przedmioty o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej, powstałe od czasów przedhistorycznych do okresu Cesarstwa ("Empire") włącznie;
3)
przedmioty o wartości historycznej lub kulturalnej, związane z powstaniami narodowymi lub emigracją popowstaniową;
4)
dzieła sztuki plastycznej i przedmioty o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej z okresów późniejszych, niż wymienione pod pkt 1 i 2, jeżeli te dzieła lub przedmioty są wyszczególnione w załączniku 1 do niniejszego rozporządzenia albo zostaną wyszczególnione w rozporządzeniach uzupełniających.
§  2.
Ruchomymi dziełami sztuki plastycznej bądź przedmiotami o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej w rozumieniu § 1 niniejszego rozporządzenia są w szczególności:
1)
dzieła sztuk plastycznych: obrazy, rzeźby, ryciny;
2)
dzieła sztuk zdobniczych i kunsztów cechowych: zbroje, oręże, rzędy, pojazdy, chorągwie, sztandary, arrasy, dywany, makaty, pasy, kilimy, hafty, koronki, ubiory, meble, sprzęty, naczynia, zegary, świeczniki, wyroby złotnicze, emalia, szkło, ceramika, kraty, okucia, zamki, godła, znaki itp.;
3)
monety, medale, pieczęcie, tłoki mennicze;
4)
wykopaliska i znaleziska przedhistoryczne i archeologiczne;
5)
rękopisy iluminowane, artystyczne oprawy ksiąg;
6)
pamiątki narodowe i historyczne.
§  3.
Obowiązkowi rejestracji podlegają dzieła i przedmioty wymienione w § 1 bez względu na ich tytuł własności, tj. stanowiące własność Państwa, samorządu oraz innych instytucyj i korporacyj publiczno-prawnych, związków religijnych, organizacyj, stowarzyszeń, osób prywatnych, jak również o nieustalonym tytule własności.
§  4. 1
Właściciele, posiadacze, bądź zarządcy winni zgłosić miejscowej władzy konserwatorskiej pierwszej instancji pisemnie według załączonego wzoru (załącznik 2), znajdujące się w ich posiadaniu lub władaniu dzieła i przedmioty podlegające rejestracji.

Zgłoszenia należy dokonać w przeciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia; w przypadkach zaś, gdy właściciel (posiadacz, zarządca) wejdzie w posiadanie bądź władanie dziełem lub przedmiotem, podlegającym rejestracji, po tym dniu - w ciągu 14 dni od objęcia go w posiadanie lub władanie.

Terminy przewidziane w ust. 2 nie mają zastosowania w przypadkach, gdy dzieło sztuki lub przedmioty wymienione w § 1 zostaną sprzedane lub oddane w komis instytucjom albo przedsiębiorstwom uspołecznionym, uprawnionym do ich zakupu lub przyjęcia do komisowej sprzedaży. W tych przypadkach uprawniona instytucja albo przedsiębiorstwo dokonają same zarejestrowania w terminie wskazanym w § 5.

§  5.
Właściciele (zarządcy) antykwariatów, sklepów jubilerskich i wszelkiego rodzaju punktów sprzedaży dzieł sztuki plastycznej i przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej winni dokonać zgłoszeń, przewidzianych w § 4, w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, następnie zaś składać najpóźniej do 10-go dnia każdego miesiąca wykazy zmian zaszłych w miesiącu poprzedzającym.

W zgłoszeniach i wykazach należy podać nazwiska, imiona i adresy właścicieli bądź nabywców, ustalone w sposób wiarogodny.

§  6.
Muzea państwowe, samorządowe, kościelne, społeczne i prywatne, które posiadają inwentarze swych zbiorów, wolne są od obowiązku zgłoszenia ich do rejestracji.

Muzea, które inwentarzy zbiorów nie posiadają lub posiadają inwentarze niepełne, winny zawiadomić o tym bezpośrednio Naczelną Dyrekcję Muzeów i Ochrony Zabytków w przeciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Naczelna Dyrekcja wyznaczy termin sporządzenia bądź uzupełnienia inwentarzy dla każdego z tych muzeów.

Do inwentarzy należy wciągnąć wszystkie zbiory, znajdujące się w posiadaniu muzeów w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz przedmioty o nieustalonym tytule własności, znajdujące się w tym dniu we władaniu muzeum. Przedmioty, znajdujące się w tym dniu w muzeum w charakterze depozytów, należy wpisać do ksiąg depozytowych.

§  7.
O wpisach do rejestru bądź zwolnieniu od wpisu zgłoszonych dzieł sztuki plastycznej i przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej orzekają władze konserwatorskie pierwszej instancji.

W przypadkach wątpliwych władze te zasięgają opinii Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie bądź Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu, a w stosunku do zabytków przedhistorycznych i wczesnohistorycznych - Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie bądź Muzeum Prehistorycznego w Poznaniu. Opinia tych muzeów jest wiążąca.

§  8.
Muzeum Narodowe w Warszawie i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie wydaje opinię - każde w swym zakresie - o dziełach sztuki plastycznej i przedmiotach o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej, znajdujących się na obszarze m.st. Warszawy, województwa warszawskiego, m. Łodzi oraz województw: łódzkiego, lubelskiego, białostockiego, olsztyńskiego i gdańskiego; Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Archeologiczne P. A. U. w Krakowie - na obszarze województw: krakowskiego, kieleckiego, rzeszowskiego, śląskiego i wrocławskiego; Muzeum Wielkopolskie i Muzeum Prehistoryczne w Poznaniu - na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i szczecińskiego.
§  9.
Władze konserwatorskie pierwszej instancji zawiadamiają pisemnie zgłaszających o wpisaniu do rejestru bądź zwolnieniu zgłoszonych dzieł i przedmiotów od wpisu do rejestru.
§  10.
Dzieła sztuki plastycznej i przedmioty o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej, wpisane do rejestru, nie podlegają na obszarze Państwa Polskiego żadnym ograniczeniom co do prawa własności, chyba że przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o opiece nad zabytkami (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 265) z późniejszymi zmianami stanowią inaczej.
§  11.
Odpisy wykazów dzieł sztuki plastycznej i przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej, wciągniętych do rejestrów, oraz materiały naukowe dostarczone przez muzea, powołane do opiniowania zgłoszeń, przesyłają konserwatorzy wojewódzcy do Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, która prowadzi centralną kartotekę wszystkich zarejestrowanych dzieł sztuki plastycznej i przedmiotów o wartości historycznej lub kulturalnej.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

Załącznik 1 do § 1 pkt 4.

Obowiązkowi rejestracji podlegają dzieła sygnowane i niesygnowane następujących artystów polskich XIX i XX wieku:

1. Bilińska Anna

2. Boznańska Olga

3. Brandt Józef

4. Chełmoński Józef

5. Chmielowski Adam (Brat Albert)

6. Czyżewski Tytus

7. Dębicki Stanisław

8. Gerson Wojciech

9. Gierymski Aleksander

10. Gierymski Maksymilian

11. Gottlieb Maurycy

12. Grabowski Andrzej

13. Grottger Artur

14. Gryglewski Aleksander

15. Kapliński Leon

16. Kossak Juliusz

17. Kotsis Aleksander

18. Krzyżanowski Konrad

19. Kurzawa Antoni

20. Lampi Franciszek

21. de Laveaux Ludwik

22. Leopolski Wilhelm

23. Malczewski Jacek

24. Malecki Władysław Aleksander

25. Marszałkiewicz Stanisław

26. Matejko Jan

27. Michałowski Piotr

28. Mierzejewski Jacek

29. Noakowski Stanisław

30. Norwid Cyprian Kamil

31. Pankiewicz Józef

32. Pęczarski Feliks

33. Piotrowski Maksymilian Antoni

34. Podkowiński Władysław

35. Piwarski Jan Feliks

36. Pruszkowski Witold

37. Rodakowski Henryk

38. Ruszczyc Ferdynand

39. Siemiradzki Henryk

40. Simmler Józef

41. Stanisławski Jan

42. Stattler Wojciech Korneli

43. Szermentowski Józef

44. Ślewiński Władysław

45. Waliszewski Zygmunt

46. Wańkowicz Walenty

47. Wąsowicz Wacław

48. Witkiewicz Stanisław

49. Wittig Edward

50. Wojtkiewicz Witold

51. Wyczółkowski Leon

52. Wyspiański Stanisław

53. Zak Eugeniusz

54. Zaleski Marcin.

Załącznik 2 do § 4 ust. 1.

Zgłoszenia do rejestru dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej.

Imię i nazwisko właściciela lub posiadacza: ..................

(Nazwa korporacji): ..........................................

Adres: .......................................................

1. Nazwa przedmiotu, 2. Materiał, 3. Wymiary, 4. Autor czas powstania, 5. Uwagi
Objaśnienia:
W kolumnie pierwszej wpisuje się określenie bliższe przedmiotu zgłoszonego: przy obrazach, grafice, rzeźbach itp. temat np. portret Jana III, krajobraz górski, widok Warszawy etc., przy dziełach sztuk zdobniczych nazwę przedmiotu: stół, filiżanka, zegar stojący, kielich mszalny itp., przy numizmatach nazwę monety np. denar, półgrosz, w razie niemożności określenia "moneta", przy wykopaliskach nazwę przedmiotu np. siekierka, brosza itp., przy rękopisach tytuł dzieła i ilości miniatur.
W kolumnie drugiej wpisuje się nazwę materiału np. płótno, olejny na płótnie, bronz, dywan wełniany, koronka lniana, mebel orzechowy, zegar drewniany itp.
W kolumnie trzeciej wpisuje się wymiary w cm (dla numizmatów w mm). Przy przedmiotach dwuwymiarowych wysokość i szerokość, przy trójwymiarach największą wysokość, szerokość i długość, przy przedmiotach okrągłych średnicę.
W kolumnie czwartej wpisuje się nazwisko autora znane z sygnatury lub skądinąd, datę lub w razie jej braku przybliżony czas powstania przedmiotu np. połowa XVIII w., początek XIX w., można także określić czas przez nazwę stylu np. barok, rokoko, empire itp.
W kolumnie piątej wpisuje się inne istotne dane, jak stan zgłaszanego przedmiotu (np. uszkodzony) i miejsce przechowania, jeżeli przedmiot znajduje się poza miejscem zamieszkania zgłaszającego, brak ustalonego tytułu własności itp.
W razie niemożności wypełnienia którejś z rubryk zgłoszenia należy pozostawić ją niewypełnioną, oczywiście z wyjątkiem rubryki pierwszej.
Przy zgłoszeniu zbiorów obejmujących wielką liczbę egzemplarzy, jak np. zbiory numizmatyczne, należy w pierwszym zgłoszeniu podać ilość egzemplarzy i ogólną charakterystykę zbioru oraz złożyć konserwatorowi wojewódzkiemu wniosek co do terminu, w jakim zgłaszający zobowiązuje się sporządzić spis szczegółowy.
Data zgłoszenia i podpis zgłaszającego.
1 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 marca 1951 r. (Dz.U.51.23.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 1951 r.
2 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie Ministra Kultury i Sztukiz dnia 25 lipca 1947 r.o sprostowaniu błędów (Dz.U.47.55.303).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.34.155

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej.
Data aktu: 14/01/1947
Data ogłoszenia: 25/04/1947
Data wejścia w życie: 25/04/1947