Organizacja komisyj ziemskich.

DEKRET
z dnia 13 września 1946 r.
o organizacji komisyj ziemskich.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Ustanawia się Główną Komisję Ziemską przy Ministrze Rolnictwa i Reform Rolnych, wojewódzkie komisje ziemskie przy wojewodach oraz powiatowe komisje ziemskie przy starostach.

Art.  2.
1.
Główna Komisja Ziemska rozpoznaje w drugiej instancji odwołania od orzeczeń wojewódzkich komisyj ziemskich.
2.
Główna Komisja Ziemska, rozpatrując odwołanie od orzeczenia wojewódzkiej komisji ziemskiej, może zaskarżone orzeczenie z urzędu zmienić lub uchylić w części niezaskarżonej, jeżeli orzeczenie to narusza przepisy prawa.
Art.  3.
1.
Prezesem Głównej Komisji Ziemskiej jest z urzędu Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
W zastępstwie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych przewodniczyć może na posiedzeniu Głównej Komisji Ziemskiej podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych.
3.
Wiceprezesa Głównej Komisji Ziemskiej mianuje Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
4.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może również delegować do przewodniczenia na poszczególnych posiedzeniach Głównej Komisji Ziemskiej urzędnika z wykształceniem prawniczym spośród podległego mu personelu.
Art.  4.
1.
W skład Głównej Komisji Ziemskiej oprócz przewodniczącego wchodzą z głosem stanowczym:
1)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej,
2)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów,
3)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Ministra Sprawiedliwości spośród sędziów sądu apelacyjnego,
4)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych spośród urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych,
5)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Ministra Administracji Publicznej,
6)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Związek Samopomocy Chłopskiej.
2.
Ponadto Minister Rolnictwa i Reform Rolnych ma prawo delegowania na posiedzenie Komisji urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych jako referentów z głosem doradczym.
Art.  5.

Wojewódzka komisja ziemska:

a)
orzeka w sprawach scalenia gruntów, likwidacji służebności, podziału wspólnot oraz w innych sprawach, które należą do jej właściwości, stosownie do przepisów szczególnych,
b)
wydaje opinie na żądanie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych,
c)
rozpatruje odwołania od decyzji powiatowych komisyj ziemskich w sprawach wymienionych w art. 8 lit. b.
Art.  6.
1.
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji ziemskiej jest z urzędu wojewoda.
2.
W zastępstwie wojewody może przewodniczyć na posiedzeniach komisji wyznaczony przez niego zastępca spośród urzędników wojewódzkiej administracji rolnictwa i reform rolnych.
Art.  7.
1.
W skład wojewódzkiej komisji ziemskiej oprócz przewodniczącego wchodzą, z głosem stanowczym:
1)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez prezesa właściwego sądu apelacyjnego spośród sędziów sądu okręgowego,
3)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez wojewodę spośród urzędników wojewódzkiej administracji rolnictwa i reform rolnych,
4)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez Związek Samopomocy Chłopskiej.
2.
Ponadto wojewoda ma prawo delegować na posiedzenie komisji podległych sobie urzędników jako referentów z głosem doradczym.
Art.  8.

Powiatowa Komisja Ziemska:

a)
wydaje opinie na żądanie wojewody lub starosty,
b)
orzeka we wszystkich sprawach, w których stosownie do przepisów szczególnych zastrzeżony jest udział pełnomocnika do spraw reformy rolnej.
Art.  9.
1.
Przewodniczącym powiatowej komisji ziemskiej jest z urzędu starosta.
2.
W zastępstwie starosty może przewodniczyć na posiedzeniach komisji wyznaczony przez niego zastępca.
Art.  10.
1.
W skład powiatowej komisji ziemskiej oprócz przewodniczącego wchodzą z głosem stanowczym:
1)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez prezydium właściwej powiatowej rady narodowej,
2)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez prezesa właściwego sądu okręgowego spośród sędziów sądu grodzkiego,
3)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez starostę spośród urzędników powiatowej administracji rolnictwa i reform rolnych,
4)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez Związek Samopomocy Chłopskiej.
2.
Ponadto starosta ma prawo delegować na posiedzenie komisji podległych sobie urzędników jako referentów z głosem doradczym.
Art.  11.
1.
Członkowie komisji ziemskiej, zamieszkali w siedzibie komisji, otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie, a zamiejscowi otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu do komisji i z powrotem.
2.
Wysokość jak również zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia, diet i kosztów przejazdu określi zarządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Art.  12.
1.
Na posiedzenie komisji ziemskiej winni być wzywani wszyscy członkowie komisji.
2.
Do ważności posiedzeń komisji ziemskiej potrzebna jest obecność zwykłej większości składu członków albo ich zastępców, ponadto przewodniczącego lub jego zastępcy.
3.
Orzeczenia komisyj ziemskich zapadają większością głosów obecnych członków, w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
4.
Orzeczenie komisji ziemskiej należy doręczać stronom na piśmie.
Art.  13.
1.
W postępowaniu przed komisjami ziemskimi stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu administracyjnym.
2.
Komisje ziemskie rozpoznają sprawy i ogłaszają orzeczenia na posiedzeniach jawnych w przypadkach przez ustawy dla tych posiedzeń zastrzeżonych, w pozostałych zaś przypadkach - na posiedzeniach niejawnych bez udziału stron. Narady komisji ziemskich we wszystkich przypadkach są niejawne. O posiedzeniach jawnych należy zawiadamiać strony.
3.
Komisje ziemskie mogą załatwianie czynności przygotowawczych zlecić poszczególnym członkom kompletu orzekającego.
4.
Ponadto Główna Komisja Ziemska może zlecić załatwianie takich czynności także wojewódzkiej komisji ziemskiej. W tym przypadku ust. 3 ma również zastosowanie.
5.
Koszty postępowania przed komisjami ponosi Skarb Państwa.
Art.  14.

Z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu wymienione w poszczególnych aktach ustawodawczych uprawnia i obowiązki Głównej Komisji Ziemskiej, okręgowych lub wojewódzkich oraz powiatowych komisji ziemskich przechodzą odpowiednio na główne, wojewódzkie i powiatowe komisje ziemskie, ustanowione niniejszym dekretem.

Art.  15.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  16.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiocie unormowanym dekretem niniejszym.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.61.340

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Organizacja komisyj ziemskich.
Data aktu: 13/09/1946
Data ogłoszenia: 21/11/1946
Data wejścia w życie: 21/11/1946