Wykonanie ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 1946 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.

Na podstawie art. 6 i 9 ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 277) zarządzam, co następuje:
§  1.
W celu wykonania zadań, określonych w art. 2 i 3 ustawy, Rada Szkół Wyższych:
a)
opracowuje projekty sieci szkół wyższych;
b)
występuje z inicjatywą i wydaje opinie w sprawie zakładania nowych i zwijania istniejących szkół wyższych tudzież tworzenia nowych i zwijania istniejących wydziałów, katedr i zakładów;
c)
opracowuje projekty ustroju szkół wyższych łącznie z zasadami powoływania nauczycieli akademickich i pomocniczego personelu naukowego;
d)
opracowuje i opiniuje projekty, dotyczące programów studiów i metod nauczania;
e)
opracowuje zasady wynagradzania pracowników naukowych w szkołach wyższych;
f)
inicjuje i opiniuje obsadę katedr;
g)
opracowuje i przedkłada Prezesowi Rady Ministrów wszelkie inne wnioski, dotyczące usprawnienia pracy szkół wyższych i pogłębienia ich demokratycznego charakteru;
h)
przedkłada wnioski w sprawie środków, zmierzających do zapewnienia młodzieży niezbędnych warunków do pracy, a w szczególności umożliwiających dostęp do szkół wyższych młodzieży robotniczej i chłopskiej;
i)
po wysłuchaniu opinii właściwych rektorów wydaje zarządzenia potrzebne do zapewnienia normalnego toku pracy w szkołach;
j)
opiniuje preliminarze wydatków ze Skarbu Państwa na cele szkół wyższych i opiekę nad młodzieżą.
§  2.
Sprawy, należące do jej zakresu działania, Rada załatwia kolegialnie w drodze uchwał.
§  3.
Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeby. Do prawomocności uchwał wymaga się obecności przewodniczącego lub jego zastępcy oraz czterech innych członków Rady. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Poza członkami Rady w posiedzeniach bierze udział Dyrektor Biura Rady z głosem doradczym. Na zaproszenie Rady lub jej przewodniczącego w posiedzeniach mogą brać udział również inne osoby w charakterze rzeczoznawców lub referentów z głosem doradczym.
§  4.
Przewodniczący zwołuje posiedzenia Rady i przewodniczy na nich, kieruje pracami Rady, nadzoruje działalność Biura i składa Prezesowi Rady Ministrów sprawozdania z prac Rady.
§  5.
Zastępca przewodniczącego jest stałym pomocnikiem przewodniczącego. W razie niemożności pełnienia obowiązków przez przewodniczącego zastępca przewodniczącego wchodzi we wszystkie jego prawa i obowiązki.
§  6.
Stałym organem pracy Rady jest Biuro Rady, którym bezpośrednio kieruje Dyrektor Biura, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady. Pod względem organizacyjnym i personalnym Biuro Rady wchodzi w skład Prezydium Rady Ministrów.
§  7.
Organami pomocniczymi, przygotowującymi materiał do decyzji Rady, są poza Biurem Rady:
a)
sekcje Rady, które Rada powołuje w miarę potrzeby spośród swoich członków lub z poza ich grona,
b)
rzeczoznawcy, którzy na zlecenie Rady lub przewodniczącego opracowują poszczególne zagadnienia, związane z zadaniami Rady.
§  8.
Członkowie Rady i jej sekcji otrzymują zwrot kosztów i wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w formie zryczałtowanych stawek za każde posiedzenie. Wysokość stawek ryczałtowych ustala Prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady.
§  9.
Rzeczoznawcy otrzymują wynagrodzenie według zasad umowy o dzieło w wysokości ustalonej w każdym przypadku oddzielnie przez przewodniczącego Rady w ramach kredytów budżetowych, na ten cel przeznaczonych.
§  10.
Wydatki, związane z funkcjonowaniem Rady, pokrywa się z budżetu Prezydium Rady Ministrów.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.54.306

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.
Data aktu: 14/10/1946
Data ogłoszenia: 31/10/1946
Data wejścia w życie: 31/10/1946