Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Komunikacja Samochodowa".

DEKRET
z dnia 16 stycznia 1946 r.
o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Komunikacja Samochodowa".

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Tworzy się państwowe przedsiębiorstwo "Państwowa Komunikacja Samochodowa", nazywane w dalszym ciągu niniejszego dekretu w skrócie "Przedsiębiorstwem". Zakres działania Przedsiębiorstwa obejmuje nadzór i gospodarkę wszystkimi pojazdami mechanicznymi znajdującymi się w zarządzie i posiadaniu Państwa, a w szczególności:

a)
prawo eksploatacji państwowych pojazdów mechanicznych dla celów publiczno-komunikacyjnych, zgodnie z warunkami dokumentu koncesyjnego,
b)
organizowanie i utrzymywanie państwowych linii komunikacji samochodowej,
c)
organizowanie i eksploatowanie zakładów naprawczo-produkcyjnych, zajezdni, dworców samochodowych, stacji pomp benzynowych, zbiorników materiałów pędnych i t. p.,
d)
w zleconym przez Ministerstwo Komunikacji zakresie organizację zakupu i rozdziału pojazdów mechanicznych i części zamiennych, ogumienia, materiałów pędnych i konserwujących.
Art.  2.

Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną i będzie prowadzone na ogólnych zasadach handlowych z uwzględnieniem potrzeb Państwa i interesu społecznego.

Siedzibą centrali przedsiębiorstwa jest miasto st. Warszawa.

Art.  3.

Przedsiębiorstwo użytkuje i zarządza majątkiem nieruchomym oddanym mu protokólarnie przez Skarb Państwa.

Przedsiębiorstwo może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.

Majątek ruchomy przedsiębiorstwa wyodrębnia się protokólarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje przedsiębiorstwu na własność.

Przedsiębiorstwo może we własnym imieniu nabywać i zbywać majątek ruchomy, tudzież zaciągać zobowiązania.

Art.  4.

Przedsiębiorstwo ma prawo dokonywania krótko i długoterminowych operacji kredytowych, przy czym te ostatnie wymagają zgody Ministra Skarbu. Długoterminowe operacje, które mają obciążać majątek nieruchomy, mogą być dokonywane na podstawie upoważnień ustawowych.

Art.  5.

Za zobowiązanie, zaciągnięte przez przedsiębiorstwo, niezależnie od odpowiedzialności przedsiębiorstwa jego majątkiem, jest odpowiedzialny Skarb Państwa do wysokości wartości całego majątku nieruchomego użytkowanego i zarządzanego przez przedsiębiorstwo, jeżeli stanowi on własność Skarbu Państwa.

Art.  6.

Przedsiębiorstwo pokrywa swoje wydatki z własnych funduszów i dochodów. Przedsiębiorstwo prowadzi gospodarkę na podstawie rocznych budżetów i planów finansowo-gospodarczych, zatwierdzanych przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  7.

Minister Komunikacji za pośrednictwem Centralnego Zarządu Motoryzacji sprawuje zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem

Art.  8.

Na czele przedsiębiorstwa stoi dyrektor, którego mianuje i odwołuje Minister Komunikacji.

Art.  9.

Dla wykonywania nadzoru nad działalnością przedsiębiorstwa powołuje się radę nadzorczą. Rada nadzorcza składa się z przewodniczącego i sześciu członków, których powołuje i zwalnia Minister Komunikacji.

Art.  10.

Dla sprawowania kontroli nad prawidłowością gospodarki finansowej przedsiębiorstwa rada nadzorcza powołuje ze swego grona komisję rewizyjną, złożoną z przewodniczącego i dwóch członków.

Art.  11.

Przewodniczący oraz członkowie rady nadzorczej otrzymują za udział w posiedzeniach diety z funduszów przedsiębiorstwa, w wysokości ustalonej przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  12.

Organizację wewnętrzną oraz zakres działania organów przedsiębiorstwa określi statut, nadany przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów i Ministrem Skarbu.

Art.  13.

Stosunek służbowy pracowników Przedsiębiorstwa zostanie określony na zasadach ogólnie obowiązujących dla pracowników przedsiębiorstw państwowych, a ustalonych przez Radę Ministrów.

Art.  14.

Postanowienia niniejszego dekretu nie dotyczą pojazdów mechanicznych, stanowiących normalny park poszczególnych resortów, niezbędnych dla ich potrzeb własnych według etatów zatwierdzonych przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Art.  15.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Komunikacji w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów oraz Ministrami Skarbu i Administracji Publicznej.

Art.  16.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.4.31

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Komunikacja Samochodowa".
Data aktu: 16/01/1946
Data ogłoszenia: 13/02/1946
Data wejścia w życie: 13/02/1946