Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze "Lot".

USTAWA
z dnia 3 stycznia 1946 r.
o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze "Lot".

Art.  1.

Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Polskie Linie Lotnicze "Lot", zwane w dalszych artykułach w skróceniu "Lot".

Art.  2.

Siedzibą "Lotu" jest m. st. Warszawa.

Art.  3.

Przedmiotem działalności "Lotu" jest:

1) organizacja i eksploatacja linii lotniczych, w szczególności przewóz osób, bagażu, towaru i poczty,

2) organizowanie turystyki powietrznej,

3) 1 (uchylony),

4) dokonywanie wszelkich innych czynności, nie wymienionych wyżej, a wchodzących w zakres komunikacji powietrznej.

Art.  4.

"Lot" podlega wpisaniu do rejestru handlowego i przez zarejestrowanie nabywa osobowość prawną.

Art.  5.
1.
"Lot" jest prowadzony według zasad gospodarki handlowej z uwzględnieniem potrzeb Państwa oraz interesów życia społecznego i gospodarczego na podstawie planów finansowo-gospodarczych i inwestycyjnych, zatwierdzonych w sposób przewidziany w statucie w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
2.
Wydatki ponoszone przez "Lot" na cele ogólno-państwowe będą zwracane "Lotowi" z budżetu Państwa.
Art.  6.
1.
Stosunek służbowy pracowników "Lotu" jest prywatno-prawny, oparty na ogólne obowiązujących przepisach o umowach o pracę oraz na przepisach służbowych, wydanych przez Ministra Komunikacji.
2.
Płace pracowników "Lotu" będą regulowane przez Ministra Komunikacji z uwzględnieniem warunków i rodzaju pracy na podstawie ogólnych wytycznych, ustalonych przez Radę Ministrów dla pracowników przedsiębiorstw państwowych.
Art.  7.

Zwierzchni nadzór nad działalnością "Lotu" sprawuje Minister Komunikacji.

Art.  8.
1.
Naczelne organy "Lotu": radę nadzorczą, dyrekcję i komisję rewizyjną powołuje i zwalnia Minister Komunikacji.
2.
Naczelny dyrektor reprezentuje "Lot" w sądzie i poza sądem. W szczególnych przypadkach naczelny dyrektor "Lotu" może powierzać zastępstwo praw i interesów "Lotu" w postępowaniu sądowym i sądowo-administracyjnym Prokuratorii Generalnej na zasadzie ogólnie obowiązujących przepisów o działalności Prokuratorii Generalnej.
Art.  9.

Ustrój, obowiązki i uprawnienia władz "Lotu" ureguluje statut, zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów.

Art.  10.
1.
Minister Komunikacji przekaże "Lotowi" majątek ruchomy na własność, a w użytkowanie - majątek nieruchomy, potrzebny dla celów komunikacji powietrznej, a w szczególności majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Polskie Linie Lotnicze "Lot", jaki przypadnie Skarbowi Państwa z likwidacji tej spółki.
2.
Cały majątek "Lotu", tak przekazany przez Skarb, jak i nabyty przez "Lot", wyodrębnia się z ogólnego majątku Skarbu Państwa. Wyodrębniony majątek nieruchomy stanowi własność Skarbu Państwa pod zarządem i w użytkowaniu "Lotu".
3.
Za zobowiązania "Lotu" niezależnie od odpowiedzialności "Lotu" całym jego majątkiem odpowiada Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, zarządzanego i użytkowanego przez "Lot".
Art.  11.

"Lot" ma prawo dokonywać krótkoterminowych operacyj kredytowych. Za każdorazową zgodą Ministrów Komunikacji i Skarbu może "Lot" dokonywać długoterminowych operacyj kredytowych.

Art.  12.

Bilans, rachunek strat i zysków oraz podział czystego zysku "Lotu" zatwierdza Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Bilans oraz rachunek strat i zysków należy złożyć Ministrowi Komunikacji do zatwierdzenia w ciągu trzech miesięcy po ukończeniu roku operacyjnego. Minister Komunikacji zatwierdza je w porozumieniu z Ministrem Skarbu po zasięgnięciu opinii urzędów rewizyjnych.

Art.  13.

Zasady przeprowadzania kontroli "Lotu" będą określone odrębnym regulaminem, wydanym przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu i naczelnym organem kontroli Państwa.

Art.  14.

"Lot" jest zwolniony od wszelkich opłat stemplowych za czynności związane z jego ukonstytuowaniem się jako osoby prawnej. Poza tym opłaca on wszystkie podatki państwowe oraz samorządowe, które obowiązują przedsiębiorstwa prywatne.

Art.  15.

Likwidacja przedsiębiorstwa następuje na podstawie uchwały Rady Ministrów na wniosek Ministra Komunikacji w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów i Ministrem Skarbu. Szczegółowe przepisy, dotyczące likwidacji przedsiębiorstwa, wyda Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  16.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrom Komunikacji i Skarbu, a w części, dotyczącej art. 3 pkt 3 - Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  17.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 27 lipca 1945 r.

1 Art. 3 pkt 3 uchylony przez art. 4 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o prawie dokonywania zdjęć aerofotogrametrycznych (Dz.U.48.24.160) z dniem 27 kwietnia 1948 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.3.21

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze "Lot".
Data aktu: 03/01/1946
Data ogłoszenia: 05/02/1946
Data wejścia w życie: 05/02/1946, 27/07/1945